24.12.2018

17:01

האויבים נוהרים לקלפי: רה"מ מציג - רטוריקת בחירות • פרשנות

נתניהו, שרק לפני כמה חודשים הצהיר כי מפלגתו תגיע ל-40 מנדטים בקלפי, מיהר להדגיש כי לא בטוח שיצליח לנצח. במקביל, כחלון תיאר לפרטים את כל הישגיו בקדנציה האחרונה

כשעה לאחר שראשי הקואליציה החליטו על הקדמת הבחירות לחודש אפריל החל ראש הממשלה בנימין נתניהו לחזור על סיסמאות הבחירות המוכרות. רה"מ, שרק לפני כמה חודשים הצהיר כי מפלגתו תגיע ל-40 מנדטים בקלפי, שב לדבר על כוחות אדירים שעומדים מול הליכוד ולהדגיש כי מבחינתו "כל אויביו נוהרים לקלפיות". לטענתו, ההצלחה בבחירות תלויה בעם, וכלל לא בטוח שהוא ינצח בבחירות.

 

במקביל, שר האוצר משה כחלון אימץ אף הוא את רטוריקת הבחירות, כשנכנס לישיבת סיעתו עם ערימת דפים, שכללו את כל הישגיו הכלכליים והחברתיים בקדנציה האחרונה. כחלון, אמנם היה הראשון שקרא להקדים את הבחירות לאחר התפטרות ליברמן ממשרד הבחירות, אך ההודעה על ההקדמה הגיעה במועד הכי פחות עבורו, נוכח גל ההתייקרויות ומחאת האפודים הצהובים.

 

כחלון המשיך להציב את הדגל הכלכלי כמה שמייצג אותו, והדגיש בדבריו כי ההחלטה הטובה ביותר לישראל היא קיום הבחירות במועד הקרוב ביותר האפשרי, כדי לקצץ בעלויות המשק. בסופו של דבר הוחלט כי תאריך הבחירות יהיה בתשעה באפריל ולא שבוע קודם לכן, ששוב ככל הנראה הוחלט לבחור בתאריך נוח וכדאי מבחינת אינטרסים פוליטיים על חשבון העלות הכלכלית הגבוהה של שבוע בחירות נוסף.

 

 

 

 

 

ראש הממשלה בנימין נתניהו
 

בנימין נתניהו בחירות (חדשות עשר)

 

 

מדינת ישראל הולכת לבחירות

 

בתום ישיבת ראשי מפלגות הקואליציה, החליטו היום (שני) ראשי המפלגות פה אחד לפזר את הכנסת ולקיים בחירות בתחילת אפריל, לאחר קדנציה של ארבע שנים מלאות. ראשי המפלגות הודיעו כי "מתוך אחריות תקציבית ולאומית, הוחלט על פיזור הכנסת. השותפות בכנסת ובממשלה תימשך גם בתקופת הבחירות". בתום ישיבת ראשי המפלגות בכנסת הוחלט כי הבחירות ייערכו בתשעה באפריל.

 

ההחלטה להקדים את מועד הבחירות הגיעה לאחר שראשי הקואלציה נוכחו לגלות כי יאיר לפיד לא ייתן את תמיכתו לחוק הגיוס. המשמעות היא שלא ניתן להעביר את החוק, ולא לפתור את משבר הגיוס,  ולפיכך הוחלט ללכת לבחירות. ראש הממשלה נתניהו יזם את פיזור הכנסת, לאחר שאמר שאין לו דרך לקיים את הקואליציה הנוכחית, ועל כן אין מנוס מפיזורה. 

 

"הפכנו את ישראל לכוח מדיני עולה. המצב של ישראל מעולם לא היה טוב ביותר", אמר נתניהו בפתח דבריו בישיבת סיעת הליכוד. "ברית עם ארה"ב מעולם לא הייתה חזקה יותר. אני מזכיר את ההחלטה ההיסטורית להעביר את השגרירות האמריקית. בתחום הצבאי ישראל מדורגת במקום השמיני בעולם. זה קרה כי אנחנו מפתחים את כוחו של צה"ל בשיטתיות, כמו גם של שב"כ ומוסד. אנחנו ממשיכים למנוע את התבססות איראן בסוריה וממשיכים בנטרול מנהרות חמאס. צה"ל ערוך ומוכן לכל תרחיש".

 

"בארבע שנים האחרונות הצמיחה הכלכלית של ישראל הייתה הגבוהה בותר במדינות המערב", המשיך נתניהו. "באותה מידה הורדנו את האבטלה לשפל, הורנו את הפערים בין עשירם לעניים. זה תוצאה של מדיניות. שכר המינימום הגיע לשיא של כל הזמנים, והוא גבוה מהרבה מדינות מערביות. אנשים מרגישים את זה ורואים דברים ומצליחים לעשות דברים שלא היו עושים אילולא מדיניותנו".

 

"אנו נלך לציבור כדי לקבל את המנדט להמשיך לעשות", אמר. "הקואליציה הנוכחית היא הגרעין לקואליציה הבאה. אנחנו באים לבקש מנדט ברור מהבוחר להמשיך להוביל את ישראל בדרכנו"."כשעמדה שאלת פיזור הכנסת על הפרק אמרתי כי אנחנו בתקופה רגישה", המשיך. "לא יכולתי לומר אז שאנחנו בפתח מבצע חשוב שמפרק את נשק המנהרות. זה לא דלף וזלג. פשוט נטרלנו את המנהרות והמבצע ברובו מאחורינו. היינו צריכים להשלים את זה ועכשיו צריך ללכת לבחירות".

 

 משה כחלון בסיעת כולנו
 

משה כחלון בסיעת כולנו (חדשות עשר)

 

 

בתשובה לשאלת חדשות עשר, אמר: "הבוחרים יודעים מה עשינו למען ישראל. הם רואים מה קורה בעולם, ישראל היא כמו יהלום. רואים את הג'ונגל מסביב. רואים את הפלא של מדינת ישראל, את הניסיונות שלנו להביא את כל אזרחי ישראל לתוך סיפור ההצלחה הזה, ולכן אני חושב שבגלל שארבע שנים הסתיימו, המאמץ הביטחוני המיוחד הזה מאחורינו, אנחנו הולכים לבוחר בביטחון שאנחנו מובילים את ישראל בדרך הנכונה. האם אזרחי ישראל יתנו לנו את המנדט להמשיך להוביל ממשלה לאומית? אני חושב ומקווה שכן. זו החלטה של הציבור. אנחנו נפנה אליו ונגיד 'תנו לנו מנדט ברור להמשיך בדרך הליכוד'".

 

על ההחלטה של יו"ר יש עתיד, יאיר לפיד, לא לתמוך בחוק הגיוס: "היה הלוליין הגדול ביותר בכל הזמנים, קראו לו הודיני, הוא היה יכול להתפתל מכל כיוון ולצאת מתוך קופסא. אני חושב שלפיד יצטרך לגלות תכונות של הודיני בשביל לצאת מהדבר הזה. הוא אמר שהוא יתמוך בחוק הגיוס והנה אנחנו מביאים את זה והנה הוא לא תומך בזה. תנו להודיני להסביר את זה".

 

מאוחר יותר התייחס להחלטה ללכת לבחירות שר האוצר, משה כחלון: "לפני זמן קצר יצאנו מישיבת ראשי הקולאיציה וקיבלנו החלטה משותפת שזה הזמן ללכת לבחירות. אנחנו מסיימים למעשה ארבע שנות כהונה של הכנסת ועד שתורכב שהממשלה זו גם ארבע שנות כהונת ממשלה. זה הישג יפה. ממשלה שכמעט אף אחד לא האמין שהיא תסיים את ימיה. אנחנו יודעים שכרגע קשה מאוד לתפקד, וכדי לשמור על יציבות כלכלית במשק וסיבות נוספות החלטנו יחד לגשת לבחירות מהר ככל שניתן, כי כמה שהבחירות יותר קצרות זה פחות עלויות למדינה ופחות עלויות למפלגות".

 

"אני מניח שביום יומיים הקרובים תגיע הצעה לפיזור הכנסת", המשיך כחלון. "נתמוך בה כמובן וכל מפלגה תתארגן לבחירות. מפלגת כולנו שמרה על ממלכתיות ואחריות לכל אורך הדרך, בלטנו בכך באופן מיוחד בממשלה הזאת ומעת לעת נראינו חריגים. בכל פעם שהיה דיון בנושא ממלכתיות, עמדנו כחומה בצורה מול הניסיונות האלה".