21.12.2018

21:15

עודכן:

"כמו נר ברוח שאינו כבה": קרוביה של רונה רמון מתקשים להיפרד

הפעילה הציבורית שהלכה השבוע לעולמה, הותירה אחריה מורשת גדולה והפכה לסמל של עוז רוח ואצילות. "היא בחרה לקחת את שני האסונות האלה ולהפוך אותם למפעל חיים"

רונה רמון, אלמנתו של האסטרונאוט אל"מ אילן רמון ואמו השכולה של הטייס סרן אסף רמון, הלכה השבוע לעולמה, בגיל 54, לאחר מאבק ממושך במחלת הסרטן. רמון הייתה ידועה בתמיכתה בחינוך וקידום של בני נוער בארץ.

 

רונה הפכה את אילן ואסף למפעל חיים ובפעילותה זאת, הפכה בעצמה לסמל לעשייה חברתית ולחוסן נפשי. היא עסקה מאז מותם בפעילות ציבורית ופעלה לקידום נוער למצויינות. "התאונה של אסף היא פצע שהיה ונשאר פתוח ואני חושב שזה באמת אסון שמאוד קשה להתגבר עליו", סיפר אל"מ אריאל בריקמן, חברם של אילן ורונה רמון. "אבל הבחירה של רונה הייתה לקחת את שני האסונות האלה ולהפוך אותם למפעל חיים".

 

 אילן רמון עם בנו
 

אילן ואסף רמון (באדיבות קרן רמון)

 

 

"לצערי, היא לא הצליחה לנצח בקרב הזה, בניגוד לקרבות רבים כל כך שהיא ניצחה בהם במהלך השנים", אמר ד"ר סמית' ג'ונסטון, רופא בנאס"א, שהיה חברם של רונה ואילן. משנתגלה כי רונה חולה, קיוו חברותיה הטובות לנס, על אף שידעו שסיכוייה להחלים קלושים. "ממש סרט מהגיהנום, קשה מאוד להאמין", אמרה אורנה סבן, חברתה הקרובה של רונה. לקראת מותה, ידעה רונה שחודשיה ספורים. היא תכננה את הטקס ובחרה את המקום ואת האופן שבו תיטמן. היא ציידה את היקרים לה בעצות ובאהבה בידיעה שלא תהיה שם עבורם בעתיד.

 

"יש הבדל בינה לבין אסף ואילן שהמוות שלהם היה פתאומי ומתמודדים עם זה בדיעבד", אמר האסטרונאוט הקנדי, סטיב מקלין, חבר נפש של אילן ורונה רמון, שהגיע לארץ. "במקרה שלה היא גילתה באביב האחרון שהיא סובלת מסרטן הלבלב והייתה מסוגלת להתמודד עם זה כהלכה. היא כבר סגרה את כל הקצוות בכל הדברים האלה. והיא חשבה שהילדים שלה נמצאים במקום טוב". הוא תיאר את דמותה החזקה ואת הטוב שהפיצה במילים: "היא כמו נר ברוח, אבל הרוח לא מכבה את הנר. זאת רונה רמון".