21.12.2018

13:21

עודכן:

מצ"ח תחקור הרג תושב מזרח י-ם סמוך למחסום; נהלי הירי חודדו

הפצ"ר הורה לפתוח בחקירה פלילית לאחר שכוח צה"ל ירה אמש למוות בתושב סילוואן סמוך לרמאללה. מפקד אוגדת יו"ש הבהיר כי ירי לרכב יתבצע רק במקרה של "סכנת חיים ממשית"

ההסלמה בשטחים: הפרקליט הצבאי הראשי, אלוף שרון אפק, הורה היום (שישי) למצ"ח לפתוח בחקירה פלילית על הרג תושב מזרח ירושלים, שנורה סמוך למחסום "פוקוס", שליד רמאללה, בזמן שכוחות הביטחון מחפשים אחר מבצעי הירי לעבר עפרה, ונהרג על ידי כוח צה"ל.

 

מוקדם יותר, מפקד אוגדת איו"ש, תת אלוף ערן ניב, חידד את הנחיות הוראות הפתיחה באש לעבר רכב. לפי הבהרת מפקד האוגדה, לוחמי צה"ל רשאים לבצע ירי לעבר רכב, רק במקרה של "סכנת חיים ממשית". "אנחנו הורגים אנשים שלא התכוונו להרוג", הוסיף ניב.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 מיפוי בית מחבל שהיה מעורב בפיגוע הירי בצומת אסף
 

מיפוי בית מחבל שהיה מעורב בפיגוע הירי בצומת אסף (דובר צה"ל)

 

 

על פי תחקיר האירוע, בזמן שמתנהלים חיפושים אחר מבצעי הירי אמש לעבר עפרה, הרכב החשוד נתקל בכוח צה"ל בכפר ביתין, כשיושבי הרכב מזהים את החיילים הם מבצעים פניית פרסה. החיילים חושדים שמדובר במחבל, יורים באוויר ובמקביל מזהירים את חבריהם במחסום "פוקוס" שהרכב עושה את דרכו אליהם. כשהרכב, בעל לוחית זיהוי ישראלית, התקרב למחסום, החיילים בעמדה ירו, תחילה באוויר, ולאחר מכן לעבר הרכב והרגו את הנהג, תושב מזרח ירושלים. בסך הכול נורו לעבר הרכב עשר יריות כשאחת מהן פגעה בנהג.

 

כזכור, הלילה, מצאו כוחות הביטחון קליעים סמוך לטרמפיאדה בכניסה ליישוב עפרה שבבנימין. זאת, לאחר ניסיון פיגוע הירי שאירע אמש, כאשר מחבלים ירו מהכפר עין יברוד הסמוך לעבר הטרמפיאדה. בתוך כך, כוחות צה"ל חוסמים צירים במרחב וממשיכים בחיפושים אחר המחבלים.

 

בד בבד, צה"ל הודיע הבוקר כי מיפה השבוע את בתי המחבלים שהיו מעורבים בפיגוע שאירע בשבוע שעבר בעפרה, שבו נפצעה קשה שירה איש רן, ותינוקה, שיולד בחודש השביעי להריונה, מת כעבור כמה ימים, וכן בפיגוע בצומת אסף, שבו נפלו לוחמי גדוד "נצח יהודה" של חטיבת כפיר, סמ"ר יובל מור יוסף וסמל יוסף כהן. זאת, לקראת הריסת הבתים.

 

 ירי בעפרה
 

ירי בעפרה (אייל כרמי אנשי הדממה)

 

 

אמש, כאמור, בוצע ניסיון פיגוע ירי בצומת עופרה. זמן קצר לפני השעה 21:00 נשמעו קולות ירי בסמוך לטרמפיאדה. לא היו נפגעים כתוצאה מהירי. מדובר צה"ל נמסר כי ככל הנראה בוצע ירי מהכפר עין יברוד שבמרחב החטיבה המרחבית "בנימין". עוד נמסר כי לוחמי צה"ל הגיבו בירי וכי כוחות הביטחון חוסמים צירים וסורקים במרחב. 

 

"המחבל מגבעת אסף - אחיו של מבצע פיגוע הירי בעפרה"

 

מוקדם יותר אתמול דיווחו כלי תקשורת פלסטיניים כי מבצע הפיגוע בגבעת אסף, עיסאם ברגותי, הוא אחיו של סאלח ברגותי, שביצע את פיגוע הירי בסמוך לעפרה וחוסל בידי כוחות הביטחון. ע"פ הדיווח, צה"ל ושב"כ מנהלים מצוד אחריו. כמו כן, עולה כי הוא ישב בכלא הישראלי ושוחרר לאחרונה.

 

בשבוע שעבר הודיע שב"כ כי נעצרו חשודים בביצוע פיגוע הירי בסמוך לעפרה. בהודעה נמסר כי בעת ניסיון מעצרו של סאלח ברגותי הוא ניסה להימלט תוך ניסיון לפגוע בכוחות, נורה ונהרג. בנוסף נעצרו כמה חשודים במעורבות בביצוע הפיגוע. העצורים הועברו לחקירת שב"כ. על פי דיווחים פלסטיניים הכוח זיהה את ברגותי ברחוב הראשי של הכפר כובאר כשניסה להימלט באמצעות רכב, הוא נורה על ידי כוחות הביטחון ארבע פעמים לפחות.