BETA

21.12.2018

09:24

מכתב זועם ב-50 עותקים: ל"כלב המשוגע" לא נותרה ברירה | פרשנות

למרות שתיקתו, דעתו של שר ההגנה המתפטר על ההחלטה לצאת מסוריה הייתה ידועה: מדובר בטעות. מכתב ההתפטרות שכתב הוא כתב אישום חריף נגד המדיניות הבדלנית של טראמפ

כאילו לא די בכל הטלטלות שעובר הבית הלבן גם כך בימים האחרונים, על רקע הכוונה לשתק את הממשל בשל המחלוקת על בניית החומה עם מקסיקו, הודיע הלילה (שישי) הגנרל ג'יימס מאטיס, שר ההגנה האמריקני המכונה "הכלב המשוגע", על התפטרותו. מאטיס מצטרף לג'ון קלי, ראש הסגל של טראמפ ואיש צבא גם הוא בעברו, שיפנה את מקומו לטובת מיק מולבייני בתחילת החודש הבא.

 

אי אפשר לומר שמכתב הפיטורין החריף שהגיש מאטיס התקבל כרעם ביום בהיר. היחסים בין הנשיא האימפולסיבי לשר ההגנה השקול מעולם לא היו טובים, אולם על פי גורמים בבית הלבן, בעת האחרונה הלכו היחסים והצטננו. בריאיון לתכנית "60 דקות" ברשת CBS לפני כחודשיים טראמפ אף רמז כי מאטיס צפוי לעזוב. "כולם בסוף הולכים", הוא אמר אז, "חוץ מזה, מאטיס הוא סוג של דמוקרט".

 

לא ברור כמה זמן התבשלה אצל מאטיס ההחלטה לעזוב את התפקיד, אולם הסובבים אותו טענו כי ההחלטה של טראמפ לצאת מסוריה, כמו גם לדלל את הכוחות באפגניסטן, לא הותירה לו ברירה. מאטיס אמנם לא התבטא בנושא הסורי מאז הציוץ של הנשיא, אבל דעתו בנושא הייתה ברורה: היציאה מסוריה, בנקודת הזמן הנוכחית, תהיה טעות. על פי דיווחים בכלי תקשורת אמריקניים מאטיס ניסה לשכנע את טראמפ לשנות את החלטתו - אך ללא הועיל.

 

 

 ג'ים מאטיס
 

שר ההגנה האמריקני, ג'יימס מאטיס ( רויטרס)

 

 

ככלל, לא רק בנושא הסורי השניים היו חלוקים, אלא בתפיסת הביטחון הלאומי של ארצות הברית כולה. מאטיס מחזיק בתפיסה הרפובליקנית הקלאסית שמצדדת בהתערבות ובצורך להגדיל את ההשפעה האמריקנית במזרח התיכון ובעולם כולו. טראמפ לעומתו מעדיף להיצמד לתפיסה הבדלנית, שמגולמת היטב בציוץ שכתב בטוויטר: "ארה"ב לא צריכה להיות השוטר של העולם ולהילחם מלחמות של אחרים".  

 

מאטיס לא הסתפק בהודעת ההתפטרות. הוא התיישב וכתב מכתב מנומס ותקיף, כמעט חסר תקדים, שבו פירט את הסיבות להחלטתו. לא מדובר רק בהודעה על סיום תפקיד, אלא ב"כתב אישום" נגד מדיניות החוץ הבדלנית. המען לא היה רק הנשיא, אלא העם האמריקני כולו. על פי דיווח בניו יורק טיימס, מאטיס לא הסתפק בעותק אחד שיישלח לנשיא, אלא ביקש מעוזרו להדפיס את המכתב ב-50 עותקים - ולהפיץ בבית הלבן.

 

"אחת האמונות שחרוטות בי באופן העמוק ביותר היא שכוחה של ארצות הברית כאומה, קשור באופן ישיר למערכת היחסים שלנו עם השותפות שלנו ", כתב מאטיס לטראמפ, "ארה"ב היא שחקנית חיונית לעולם החופשי, איננו יכולים להגן על האינטרסים שלנו ולשמש בתפקיד הזה באופן אפקטיבי ללא חיזוק הקשרים עם בעלות הברית שלנו".  

 

מאטיס לא חסך בביקורת נגד מדיניות החוץ שמנהל טראמפ, זו שמנסה לזכות בבעלי ברית חדשים, לאו דווקא דמוקרטים וליברליים – על חשבון אלו הישנים. "זה ברור שסין ורוסיה, לדוגמא, מנסות לעצב את העולם על פי תפיסת עולמן האוטוריטרית", כתב מאטיס, "הן פעולות לקדם את האינטרסים שלהן על חשבוננו וחשבון שותפותינו". "מגיע לך", חתם מאטיס את מכתבו, "שר הגנה שרואה עין בעין כמוך את הדברים, ולכן אני נאלץ להתפטר". מאטיס יעזוב את תפקידו בסוף חודש פברואר הקרוב, כך הודיע הנשיא בטוויטר אמש, והוסיף כי בקרוב יודיע על מחליפו.

 

 נשיא ארה"ב טראמפ נואם בדקוטה הצפונית
 

"לא נהיה השוטר של העולם". נשיא ארה"ב, דונלד טראמפ ( רויטרס)

 

 

מעטות הפעמים שבהן זוכים האמריקנים והעולם כולו לצפות בהתנגשות חזיתית של שתי תפיסות העולם הללו, הבדלנית והמתערבת, שתיהן מהמחוזות הרפובליקניים. טראמפ מוצא אוזן קשבת לרעיונותיו בממשל מחברי סנרט כמו ראנד פול, מתנגד חריף לכל סיוע חוץ; אבל זוכה גם ללא מעט ביקורת. היועץ לביטחון לאומי שלו למשל, ג'ון בולטון, דווקא תומך נלהב במעורבות האמריקנית במזרח התיכון.

 

כדי להימנע מהצורך לרדת לעומק הסוגייה ולהתעמת עם יועציו, טראמפ עשה את מה שהוא עושה תמיד - קיבל את החלטה לבדו. גם הוא, כמו יועציו, יודע שלא יישאר וואקום, אבל בחר לקיים הבטחת בחירות ישנה. את מקומה של ארצות הברית בסוריה ימלאו הרוסים, יחד עם האיראנים והסורים, וישראל תיאלץ להתמודד מולם לבד. אמנם אמש בדיון במועצת הביטחון של האו"ם הבטיח הנציג האמריקני כי "ארה"ב תוסיף להיאבק בהתבססות האיראנית בסוריה", אבל ברור שמי שמוותר על ה"מגף בקרקע", מוותר גם על יכולתו לקבוע סדר יום עולמי.