20.12.2018

20:25

הסגת הכוחות מראה: "אמריקה תחילה" היא לא רק סיסמה • פרשנות

הנוכחות של ארצות הברית בסוריה הייתה חשובה, למרות שהאמריקנים לא לקחו חלק פעיל במלחמה נגד ההתבוססות האיראנית. לישראל אין דרך לעקור את האיראנים מהמדינה

נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ החליט אתמול (רביעי) להוציא את החיילים האמריקנים מסוריה, וראש הממשלה בנימין נתניהו ניסה להרגיע ואמר כי "ישראל תמשיך לפעול בסוריה כדי למנוע התבוססות איראנית צבאית נגדנו". אלא ש-2,000 החיילים שהוצבו במדינה העקובה מדם אמנם לא לקחו חלק במלחמה לבלום את האיראנים, אך החשיבות שלהם הייתה עצם הנוכחות שלהם.

 

האמריקנים יושבים בשתי נקודות אסטרטגיות בסוריה. הראשונה, החבל הכורדי בצפון מזרח המדינה, האזור שבו ניתן עדיין למצוא "זהב שחור" – מאגרי נפט. טראמפ אף עשה עסקת נשק עם ארדואן, והפקיר את בני הברית הכורדים לחסדי הטורקים.

 

 חיילים אמריקנים בסוריה
 

חיילים אמריקנים בסוריה ( רויטרס)

 

 

האזור השני שבו יושבים האמריקנים הוא משמעותי יותר – מעגל טאנף. זוהי נקודה אסטרטגית ליד משולש הגבולות סוריה-עיראק-ירדן שהייתה תקועה כעצם בגרונם של הסורים והאיראנים. הבסיס האמריקני שממוקם שם חולש על כביש בגדד-דמשק, ועד כה מנע מהאיראנים להזרים דרכו נשק וכוחות לסוריה או ללבנון.

 

למעשה, לישראל אין דרך לעקור את האיראנים מסוריה, לא משנה כמו יתקפו שם. הנוכחות האמריקנית הייתה אמצעי הלחץ היחיד על רוסיה ועל אסד כדי שיוציאו בעצמם את הגורם המאיים על ישראל, שכעת איבדה את הקלף הזה.

 

החיוכים בדמשק, מוסקבה, טהראן ובאנקרה מצביעים על כך שהם אלו שמרוויחים מהמלך של טראמפ. המדינות הבינו שארצות הברית נרתעת מלהשתמש בכוח צבאי, גם כשמדובר רק באלפיים חיילים. אך המשמעות של המהלך עמוקה יותר: זהו מסר קשה לכל בנות הברית של אמריקה, ובראשון ישראל. מתברר ש"אמריקה תחילה" זו לא רק סיסמת בחירות – זו המדיניות שננקטת.

 

 נתניהו וטראמפ
 

נתניהו וטראמפ ( רויטרס)

 

 

נתניהו וטראמפ שוחחו ודנו על המשך שיתוף הפעולה מול איראן

 

על רקע ההצהרה על נסיגתה הצפויה מסוריה, הצהירה היום ארצות הברית בדיון במועצת הביטחון של האו"ם, כי היא מחויבת להחרבתו הסופית של ארגון הטרור דאע"ש – בסוריה וברחבי העולם. בדיון אף נאמר כי ארה"ב תפעל במישור הדיפלומטי למציאת פיתרון למשבר בסוריה, והוסיפה כי "נשתמש בכל האמצעים העומדים לרשותינו להסגת הכוחות האיראניים מהמערכה".

 

בתוך כך, ראש הממשלה בנימין נתניהו שוחח אחר הצהריים עם נשיא ארה"ב, דונלד טראמפ, בנושא סוריה. מטעם לשכת נתניהו נמסר כי השניים דנו בדרכים להמשיך בשיתוף הפעולה בין ישראל לארה"ב נגד התוקפנות האיראנית.

 

מוקדם יותר היום, כיממה לאחר ההודעה האמריקנית על נסיגה מסוריה, ראש הממשלה נתניהו אמר בפסגה עם נשיא קפריסין וראש ממשלת יוון, כי "אין כוונה להפחית את המאמצים הללו אלא להגביר אותם". כמו כן, ציין רה"מ כי "הפעילות נגד איראן בסוריה מגובה ונתמכת באופן מלא ע"י ארה"ב".

 

במקביל, נשיא רוסיה, ולדימיר פוטין, התייחס אף הוא להחלטה האמריקנית לסגת מסוריה: "נוכחות ארה"ב בסוריה אינה לגיטמית. אני לא יודע מה המשמעויות האמיתיות מהנסיגה ובשלב זה לא ראינו שום סימן לכך". פוטין הוסיף כי הוא "מסכים לחלוטין עם דבריו של טראמפ על כך שדאע"ש הובס". בדבריו גם עקץ פוטין את נשיאי ארה"ב בשני העשורים האחרונים: "הם הצהירו פעמים רבות שיצאו מאפגניסטן, אבל הם עדיין שם".

 

כשעה לאחר דבריו של פוטין, כתב נשיא ארה"ב דונלד טראמפ בחשבון הטוויטר כי "נסיגה מסוריה אינה הפתעה. דיברתי על כך במשך תקופה ארוכה, ולפני חצי שנה כשהלחץ הציבורי קרא להישאר בסוריה, החלטתי להישאר. רוסיה, איראן וסוריה יישארו האויבות של דאע"ש, אך אנחנו סיימנו את עבודתנו בסוריה והגיע הזמן לשוב הביתה".

 

 

לדברי טראמפ, "האם ארה"ב רוצה להיות השוטר של המזרח התיכון? לא נקבל כלום אך נשלם מחיר כבד ומיליארדי דולרים. זאת, כדי להגן על אחרים שברוב המקרים לא מעריכים אותנו. האם אנחנו רוצים להיות שם לנצח? הגיע הזמן שאחרים יילחמו סוף סוף. רוסיה, איראן, סוריה ורבים אחרים אינם מרוצים מנסיגת ארצות הברית, למרות מה שאומרות החדשות המזוייפו, בגלל שעכשיו הן יצטרכו להילחם בדאע"ש ובאחרים, שאותם הן שונאות. אני בונה את הצבא העוצמתי בעולם, דאע"ש פגע בנו, הם אבודים".

 

בסוכנות הידיעות "רויטרס" דווח מפי גורם אמריקני כי ההחלטה לצאת מסוריה תקפה גם לגבי התקיפות האמריקניות של דאע"ש. בהמשך, בפנטגון לא הכחישו את הדיווח. דובר הפנטגון מסר: "כל עוד אנחנו שם יהיו תקיפות מהאוויר לחפות על הכוחות הקרקעיים".

 

  חיילי צבא ארה"ב בסוריה
 

חיילי צבא ארה"ב בסוריה ( רויטרס)

 

 

כאמור, הבית הלבן הודיע אתמול כי ארצות הברית החלה להסיג את כוחות מסוריה. פקיד אמריקני אמר לסוכנות הידיעות "רויטרס" כי כל הדיפלומטים המוצבים בסוריה יעזבו את המדינה בתוך יממה, והוסיף כי "פרק הזמן שבו יעזבו החיילים האמריקנים את סוריה הוא בין 60 ל-100 ימים".

 

בהודעה הרשמית שהוציא הבית הלבן נכתב כי "לפני חמש שנים דאע"ש היה עוצמתי ומסוכן מאוד במזרח התיכון, אך מאז ארה"ב הצליחה להביס את החליפות. ניצחונות אלה אינם מציינים את סופה של הקואליציה העולמית, אלא ההחלטה להחזיר את הכוחות נובעת ממעבר לשלב הבא במאבק". כמו כן, נכתב בהצהרה כי "ארה"ב ובעלות בריתה ימשיכו לשמור על האינטרסים בכל עת ולפעול יחדיו כדי למגר את הטרור האסלאמי רדיקלי". הודעת הבית הלבן הגיעה מספר שעות לאחר ש"רויטרס" דיווחה כי נשקלת נסיגה אמריקנית. כמה שעות לאחר הודעת הבית הלבן, גם הפנטגון סיפק הודעה דומה.