19.12.2018

15:41

עודכן:

הבית הלבן: ארה"ב החלה בהסגת כוחותיה מסוריה

ב"רויטרס" דווח כי כל אנשי מחלקת המדינה המוצבים בסוריה יעזבו את המדינה בתוך יממה. טראמפ: "הבסנו את דאע"ש". נתניהו: "עודכנתי מראש, נלמד את ההשלכות לגבינו"

הבית הלבן הודיע אתמול בערב (רביעי) כי ארצות הברית החלה להסיג את כוחות מסוריה. פקיד אמריקני אמר לסוכנות הידיעות "רויטרס" כי כל אנשי מחלקת המדינה המוצבים בסוריה יעזבו את המדינה בתוך יממה, והוסיף כי "פרק הזמן שבו יעזבו החיילים האמריקנים את סוריה הוא בין 60 ל-100 ימים".

 

בהודעה הרשמית שהוציא הבית הלבן נכתב כי "לפני חמש שנים דאע"ש היה עוצמתי ומסוכן מאוד במזרח התיכון, אך מאז ארה"ב הצליחה להביס את החליפות. ניצחונות אלה אינם מציינים את סופה של הקואליציה העולמית, אלא ההחלטה להחזיר את הכוחות נובעת ממעבר לשלב הבא במאבק". כמו כן, נכתב בהצהרה כי "ארה"ב ובעלות בריתה ימשיכו לשמור על האינטרסים בכל עת ולפעול יחדיו כדי למגר את הטרור האסלאמי רדיקלי". הודעת הבית הלבן הגיעה מספר שעות לאחר ש"רויטרס" דיווחה כי נשקלת נסיגה אמריקנית. כמה שעות לאחר הודעת הבית הלבן, גם הפנטגון סיפק הודעה דומה.

 

חיילי צבא ארה"ב בסוריה
 

חיילי צבא ארה"ב בסוריה (רויטרס)

 

 

ראש הממשלה בנימין נתניהו התייחס להודעה האמריקנית: "שוחחתי שלשום עם נשיא ארה"ב דונלד טראמפ ואתמול עם שר החוץ מייק פומפאו. הממשל האמריקני אמר לי שזוהי כוונת הנשיא להוציא את כוחותיהם מסוריה. הם הבהירו שיש להם דרכים אחרות להביא לידי ביטוי את השפעתם בזירה". נתניהו הוסיף כי "זוהי כמובן החלטה אמריקנית. אנחנו נלמד את לוחות הזמנים שלה, את צורת ההפעלה שלה וכמובן את ההשלכות לגבינו. בכל מקרה אנחנו נדאג לשמור על ביטחון ישראל ולהגן על עצמנו מהזירה הזאת". במשרד החוץ הרוסי ברכו על הצעד האמריקני וטענו כי הוא מקדם הזדמנויות לפתרון פוליטי של המצב באזור.

 

בסרטון: הודעת נתניהו >>

 

 

מוקדם יותר דווח בוול סטריט ז'ורנל כי ארה"ב החלה לעדכן את שותפותיה בצפון סוריה, האזור שבו מוצבים מרבית כוחותיה, על הצעד שנשקל בצל המאבק מול דאע"ש וההצלחה בכיבוש שטחים שהוחזקו על ידי ארגון המדינה האסלאמית. כ-2,000 חיילים אמריקנים מוצבים בסוריה. רבים מהם עובדים בשיתוף פעולה עם הקואליציה שנאבקת בדאע"ש ובארגוני טרור אחרים.

 

בתוך כך, נשיא ארצות הברית, דונלד טראמפ, כתב בחשבון הטוויטר שלו: "הבסנו את דאעש בסוריה. זו הסיבה היחידה שהיינו שם במהלך הנשיאות שלי". הסנאטור הרפובליקנני לינדזי גרהאם הביע את התנגדותו להוצאת הכוחות האמריקנים מסוריה: "החלטה כזאת תהיה טעות - הדבר יהווה ניצחון לדאע"ש, לאיראן, לבשאר אסד ולרוסיה". מרקו רוביו, סנאטור רפובליקני נוסף, הביע אף הוא התנגדות למהלך הצפוי: "זו תהיה טעות חמורה עם השלכות מעבר למלחמה בדאע"ש".

 

 

 

לא רק בארה"ב התייחסו להודעה האמריקנית. הכוחות הסוריים הדמוקרטיים, כוחות כורדים הנאמנים לארה"ב, מסרו כי הנסיגה האמריקנית הגיעה בהפתעה גמורה והיא בבחינת תקיעת סכין בגב. שר ההגנה הבריטי, טוביאס אלווד, אמר כי הוא מתנגד לאמירה של טראמפ בדבר תבוסתו של דאע"ש.

 

בניו יורק טיימס דווח כי הודעה על הסגת הכוחות עשויה להתפרסם כבר היום אולם גורמים בפנטגון, כמו גם שר ההגנה האמריקני מאטיס, מנסים לשכנע את הנשיא טראמפ נגד צעד שכזה, זאת על מנת שלא לבגוד בכוחות הכורדיים שנאבקו לצד החיילים האמריקנים.

 

  חיילי צבא ארה"ב בסוריה
 

חיילי צבא ארה"ב בסוריה (רויטרס)

 

 

במקביל, דוברת משרד החוץ הרוסי, מריה זכרובה, אמרה היום בתדרוך עיתונאים כי הנוכחות האמריקנית בסוריה מפריעה במציאת פתרון למצב. לדבריה, "הנוכחות האמריקנית הלא חוקית בסוריה, הופכת להיות מכשול מסוכן בדרך להסדר". כמו כן, בכיר רוסי טען בשיחה עם סוכנות הידיעות "ספוטניק" כי רוסיה תרמה להפחתת המתיחות בין איראן לישראל בכך שהרחיקה את הכוחות האיראניים וכעת היא מצפה מישראל לנקוט בצעדים משלה כדי למנוע הסלמה. לדברי הבכיר, רוסיה היא האחראית לכך שאין כוחות איראניים במרחק מאה ק"מ מהגבול בסוריה.

 

בשבוע שעבר שוחחו בטלפון נשיא ארצות הברית טראמפ ונשיא טורקיה ארדואן על המצב באזור. במהלך השיחה, ארדואן איים לתקוף את הכוחות הכורדיים במדינה - בני ברית של ארה"ב.

 

 עקורים מהעיר א רקה בסוריה במחנה פליטים
 

עקורים מהעיר א רקה בסוריה במחנה פליטים ( רויטרס)

 

 

בחודש שעבר אמר שר החוץ הרוסי, סרגיי לברוב, כי מאחורי פעילותה של ארצות הברית בסוריה ניצבים מניעים נסתרים. דבריו נאמרו בעת פגישה בפורטוגל עם מקבילו הפורטוגלי.

 

"מחלקת המדינה האמריקנית הצהירה לאחרונה ש'דאע"ש לא הובס ושתנאי מקדים מרכזי להבסתו הוא חילופי שלטון בסוריה והוצאת הכוחות האיראניים ותומכי איראן מהמדינה'", אמר לברוב, "דבר זה מאשר את החשד שלי שארצות הברית משתמשת בדאע"ש כצידוק לפעילותה הצבאית בסוריה ורואה בו כבעל הברית במאבקה נגד הממשל הסורי".

 

שר החוץ הרוסי הוסיף: "המשימה הכי חשובה עבור ארצות הברית היא שינוי הממשל ולא הבסת דאע"ש. כמובן שהאמריקנים לא אומרים זאת בגלוי. אנו מוראים שבניגוד לטענותיהם הפומביות - שמטרתם העיקרית בסוריה היא הבסת הטרור - יש להם מניעים נסתרים".