BETA

04.12.2018

20:16

עודכן:

נתניהו: "חיזבאללה רצה להחדיר מחבלים שיכבשו חלקים מהגליל"

רה"מ אמר בהצהרה על מבצע "מגן צפוני" עם דו"צ והרמטכ"ל כי ידרוש כינוס של מועצת הביטחון כדי לדון בתוקפנות של הארגון הלבנוני. "אני אומר גם היום - רב הנסתר על הגלוי"

השמדת המנהרות בצפון: ראש הממשלה ושר הביטחון בנימין נתניהו והרמטכ"ל גדי איזנקוט נשאו אמש (שלישי) הצהרה מיוחדת, בצל מבצע "מגן צפוני" שהחל אתמול. זאת, בתום הערכת עם ראשי מערכת הביטחון ולאחר ישיבת הקבינט המדיני-ביטחוני.

 

לפני שנתניהו החל לדבר, דובר צה"ל רונן מנליס הציג סרטון בו נראים פעילי חיזבאללה בתוך המנהרה, בתיעוד של צה"ל. לאחר מכן אמר נתניהו: "בסרטון שראיתם עכשיו רואים אנשי חיזבאללה שצולמו בתוך מנהרת טרור שנחפרה לשטחנו. המנהרה הזו כבר לא תשיג את מטרתה וכך גם יהיה עם שאר המנהרות. הכוונה של חיזבאללה הייתה להחדיר בעזרת המנהרות מחבלים לשטחינו, וצריך להבין שגם זה חלק ממערכה רחבה שהם תכננו של כיבוש חלקים מהגליל. זה איום ממשי בהיקף, בעוצמה ואפילו בתעוזה שלא ידענו.

 

בווידאו: ההצהרה המלאה לתקשורת

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

בווידאו: מחבלי חיזבאללה מזהים מצלמה של צה"ל מחוברת למטען - ונמלטים

 

 

"הפעולה הזו היא חלק מרשת הפעילות האזורית והעולמית בהכוונת איראן ובמימונה", אמר נתניהו. "עכשיו כידוע לכם אנחנו פועלים בתקיפות רבה למנוע את ההתבססות הצבאית של איראן בסוריה. אני יכול להגיד לכם שהפעולות שלנו כבר הגיעו לעשרות אחוזים במספר הכוחות האיראנים הנמצאים בסוריה, אבל אנחנו פועלים גם נגד שלוחת הטרור של איראן בלבנון".

 

"בהנחייתי ובאישור הקבינט צה"ל יצא היום למבצע 'מגן צפוני' כדי לסכל את איום מנהרות הטרור בגבול הלבנון", אמר. "הפעולה תימשך ככל שידרש עד שיושגו כל יעדיה. זוהי לא פעולה נקודתית, זוהי פעולה נרחבת ומתמשכת. לצורך הפעולה גייסנו את מיטב היכולות הטכנולוגיות, המודיעיניות, ההנדסיות והמבצעיות של צה"ל ושל זרועות הביטחון. אני חייב להגיד לכם שהיכולות הללו הן כבירות, הן הטובות בעולם. אין להן אח ורע בשום מדינה. ותאמינו לי עברנו מדינה מדינה ובגלל שלא מצאנו אותן היינו צריכים לפתח את היכולות הללו בעצמנו".

 

"בזכות היכולות הללו כבר ניטרלנו מנהרות טרור רבות מעזה וגם שם נשלים את המלאכה", המשיך ראש הממשלה ושר הביטחון. "במשך שנים חיזבאללה וחמאס השקיעו הון עתק בבניית נשק המנהרות. הם גם השקיעו מאמצי על בהסתרת הכלי הזה. ובכן, בשיטתיות, בקור רוח, בנחישות אנחנו מפרקים את הנשק הזה. פיתחנו יכולות לשלול מארגוני הטרור את נשק המנהרות והיכולות שלנו הבשילו עכשיו".

 

בווידאו: ההערכת המצב הביטחונית

 

 

"לפני כמה שבועות קיבלנו את ההחלטה לפעול, בהתאם לצרכים המבצעיים והפעולה יצאה לדרך הבוקר", אמר. "אני מקיים הערכות מצב שוטפות עם הרמטכ"ל וצמרת צה"ל על התקדמות הפעולה. עכשיו אני בא מכינוס הקבינט. כינסתי את הקבינט כדי שחבריו יקבלו עידכון מלא מהרמטכל ומגורמי הביטחון. חברי הקבינט היו שותפים מלאים להחלטה והיו מעודכנים כל הזמן. אני מבקש להביע הערכה מיוחדת לך הרמטכ"ל על הובלת הפעולה וכן לשר הביטחון הקודם ליברמן שהיה שותף בהכנתה. חיזבאללה יודעים היטב שמי שיתקוף את מדינת ישראל ישלם מחיר כבד מאוד".

 

"בחפירת המנהרות הללו לשטחנו חיזבאללה הפר הפרה בוטה את הריבונות שלנו ואת החלטה 1701 של מועצת הביטחון של האו"ם", אמר. "שוחחתי אמש עם מזכיר המדינה האמריקני מייק פומפאו כשנפגשנו בבריסל. שוחחנו על הטלת סנקציות נוספות נגד חיזבאללה בעקבות הפרה זו. כפי ששמעתם בהודעת הבית הלבן לפני שעות אחדות, ארה"ב תומכת תמיכה מלאה בפעילותנו נגד תוקפנות זו. ביממה הקרובה אשוחח גם עם מנהיגים נוספים בעולם, כולל עם מזכל האו"ם".

 

"הנחיתי את משלחת ישראל לאו"ם לדרוש כינוס דחוף של מועצת הביטחון כדי לדון בתוקפנות החמורה של ארגון הטרור חיזבאללה" הדגיש נתניהו. "אני מבקש גם להוסיף ולהדגיש - לבנון נושאת באחריות כבדה בזה שהיא מאפשרת פעולות טרור כאלה משטחה נגד מדינת ישראל. אזרחי ישראל, רק לפני שבועיים אמרתי שכדי להבטיח את ביטחון ישראל דרושים אורך רוח וקור רוח, הוספתי עוד דבר, אמרתי שרב הנסתר על הגלוי. גם היום אני מבקש לומר לכם שמה שנגלה לכם עכשיו הוא רק חלק קטן מהתמונה הכוללת של ההערכות שלנו ושל הפעולות שלנו ושל הפעולות שאנו מכינים להבטחת ביטחון ישראל בכל הגזרות".

 

הרמטכ"ל איזנקוט בהצרה לאחר חשיפת המנהרה בצפון
 

הרמטכ"ל איזנקוט בהצרה לאחר חשיפת המנהרה בצפון (חדשות עשר )

 

 

"הכול נלקח בחשבון והכל נעשה בשיקול דעת מירבי. וגם היום אני שב ואומר - רב הנסתר על הגלוי", הבהיר ראש הממשלה. "הערב אנחנו מדליקים נר שלישי של חנוכה, אנחנו מזכירים את גבורת המכבים. חיילי צה"ל וחיילות צה"ל, לצד כל אנשי זרועות הביטחון, הם המכבים בני זמננו. וכאן הרמטכ"ל, אני מבקש להעביר באמצעותך את הערכתנו העמוקה לחיילינו ללוחמינו, אנו גאים בתושייה שלהם, בתעוזה שלהם ובגבורה שלהם. צה"ל פועל בכל ימות השנה סביב השעון להבטיח את הביטחון של כולנו. בזכות גבורת חיילינו ובזכות החוסן של אזרחינו האור של ישראל גובר על החושך מסביב. יחד נמשיך לפעול בגלוי ובסתר, בנחישות ובחשאיות כדי להבטיח את ביטחון ישראל".

 

לאחר מכן, הרמטכ"ל אינזקוט מסר הצהרה: "מאז סוף 2014, אחרי מאמץ מודיעיני, מבצעי, הנדסי וטכנולוגי לאיתור איום התת-קרקע החדש מלבנון לישראל, נחשף פרויקט התקפי מסווג מאוד של ארגון חיזבאללה. הבוקר יצאנו למתקפה שנועדה לסכל את המנהור ההתקפי של חיזבאללה לשיטחנו. לשפר את המציאות הביטחונית בצפון, לסכל את איום התת-קרקע בדרום ולהמשיך לפגוע בהתבססות האיראנית בזירה הצפונית.

 

"'מגן צפוני' ייארך מספר שבועות, התקיים בפיקוד של מפקד פיקוד צפון האלוף יואל סטריק, ולאחר שהבשילו התנאים המבצעיים על פי המלצת צה"ל, נקבע  ואושר על ידי הקבינט לפני שבועיים וחצי ב-7.11", אמר. "המבצע יצא לדרך בטרם איום המנהרות הפך לאיום מיידי וישיר על ישובי הצפון ועל לוחמי צה"ל, תושבי הצפון יכולים להמשיך בשגרת חייהם ולהרגיש בטוחים. צה"ל תגבר בצורה משמעותית את המאמץ המודיעיני, המבצעי ואת המוכנות של צה"ל לכל התפתחות עתידית".

 

"בצה"ל נבנתה לאורך השנים יכולת מבצעית, טכנולוגית, הנדסית ומודיעינית מתקדמת מאוד לניטרול מנהרות התקפיות. כך בצפון וכך בדרום", אמר הרמטכ"ל. "מאז מבצע 'צוק איתן' פגע והשמיד צה"ל 17 תוואים התקפיים בדרום המדינה מרצועת עזה ליישובי הדרום. ראינו את זה בשילוב של היכולות של צה"ל ושל שירות ביטחון כללי".

 

"אנחנו במקביל בונים מכשול שיבסס את היכולת לשנים ארוכות. הבוקר ביקרתי בצפון ופגשתי את ראשי הרשויות, התיישבות וביטחון אפיינו את הצפון מאז ימי ההתיישבות", סיפר איזנקוט. "הודיתי להם על המנהיגות, על האחריות ועל העובדה שהרגשנו מספיק בטוחים לפני שהמבצע יצא לדרך ובסמוך לו, מתוך אותה אחריות ושיתוף פעולה. אני קראתי להם להמשיך בשיגרה להמשיך את אורח החיים בביטחון מלא, וכך אני קורא לתושבי מדינת ישראל להמשיך בטוח באורח החיים ולהמשיך לטייל בצפון הארץ. צה"ל פועל בנחישות ואחריות לספק ביטחון ותחושת ביטחון לאזרחי המדינה גם בצפון וגם במרכז וגם בדרום ונמצא במוכנות מלאה לכל התפתחות. אני מבקש הערב להביע הערכה ללוחמים, למפקדים ולכל מערכי התמיכה במבצע הזה ובפעילות השוטפת של צה"ל כדי לממש את הייעוד שלנו להגן ולהבטיח חיים תקינים במדינה".

 

קודם לכן, היועץ לביטחון הלאומי של ארצות הברית, ג'ון בולטון, גיבה את המבצע אליו יצאה ישראל. גם שליח ארה"ב למזרח התיכון, ג'ייסון גרינבלט, תמך בישראל וגינה את חיזבאללה.

 

"ארצות הברית תומכת במאמצי ישראל להגן על הריבונות שלה. אנו קוראים לחיזבאללה להפסיק את חפירת המנהרות לשטח ישראל ולהימנע מהסלמה ומאלימות. כמו כן, אנו קוראים לאיראן ולסוכניה להפסיק את התוקפנות ואת הפרובוקציות באזור. פעולות אלה מציבות איום לא מקובל על ישראל והביטחון האזורי", כתב בולטון בטוויטר.

 

רון דרמר, שגריר ישראל בארה"ב, כתב כי "ישראל מעריכה עמוקות את תמיכתו החד-משמעית של ממשל טראמפ בזכותה להגן על עצמה - נגד מנהרות חיזבאללה, רקטות חמאס, התבססות איראן בסוריה, ודברים נוספים המאיימים על המדינה היהודית".

 

עבודת נטרול מנהרות בגבול לבנון
 

עבודת נטרול מנהרות בגבול לבנון (דובר צה"ל)

 

 

נתניהו: מי שינסה לפגוע בישראל - ישלם מחיר כבד

 

מוקדם יותר, התייחס נתניהו למבצע. "צה"ל יצא הבוקר למבצע 'מגן צפוני' שמטרתו חשיפת ונטרול מנהרות טרור מלבנון", מסר ראש הממשלה, "אנו גאים במפקדים ובלוחמים של צה"ל על הפעולות המורכבות ועל הצלחות מבצעיות כבר בשלבים הראשונים של המבצע. מי שינסה לפגוע במדינת ישראל - ישלם מחיר כבד. אנו פועלים בנחישות ובאחריות בכל הגזרות במקביל. נמשיך בפעולות נוספות, גלויות וסמויות, כדי להבטיח את ביטחון ישראל". 

 

נתניהו שב לפנות בוקר מבריסל, שם התקיימה פגישתו עם שר החוץ האמריקני מייק פומפאו. ראש הממשלה עדכן את פומפאו על מבצע "מגן צפוני", ואמרו כי המנהרות שבנה חמאס הן "הפרה בוטה של הריבונות הישראלית ושל החלטת מועצת הביטחון של האו"ם 1701". נתניהו הוסיף בפגישה כי יש למנוע את התוקפנות האיראנית בסוריה, בעיראק, בלבנון ובמקומות אחרים.

 

 תוואי מנהרת טרור של חיזבאללה
 

תוואי מנהרת טרור של חיזבאללה (דובר צה"ל)

 

 

 "נטרול מנהרות הטרור לאו דווקא יהיה בשטחנו"

 

בתוך כך, דובר צה"ל מסר כי לוחמי צה"ל איתרו מנהרת טרור התקפית חוצת-גדר במרחב דרום כפר כילא - מאות מטרים ממטולה. עוד נמסר כי הלוחמים מבצעים מהלכים מבצעיים והנדסיים בהמשך לאיתור המנהרה ולקראת נטרולה. כמו כן, נמסר כי המנהרה חצתה לשטח ישראל אך לא היוותה איום מיידי על תושבי האזור.

 

"איום המנהרות בגבול הצפוני הוא שונה מהמנהרות בעזה", אמר דובר צה"ל בשיחה עם כתבים צבאיים. "אחרי מבצע צוק איתן החליט הרמטכ"ל להסיר את איום המנהרות ברצועת עזה, ובעקבות כך באוקטובר 2014 הוקם צוות דומה בפיקוד צפון – מתוך הנחה שאם חמאס חופר מנהרות, גם חיזבאללה. המנהרה נחפרה מתוך בית פרטי בכפר כילא, במשך למעלה משנתיים. היא חדרה כ-40 מטר לתוך שטח ישראל, וכבר היו בה תשתיות חשמל ותקשורת. הגובה שלה היה למעלה משני מטר וכך גם רוחבה - מתווה שמאפשר לאדם בוגר ללכת בה זקוף. בחיזבאללה פועל על המנהרות כוח אדם גדול בפי 10 עד 15 מזה ברצועה. נטרול המנהרות לאו דווקא יהיה בשטחנו. המבצע מתוכנן כרגע למספר שבועות".

 

 גבול ישראל-לבנון
 

גבול ישראל-לבנון (רויטרס)

 

 

"בדקנו כל תלונה מאז 2012. מח"טים ביקרו בבתי התושבים המתלוננים", ענה מנליס לביקורת שנמתחה היום על צה"ל. "גם היום לא תמצאו מנהרה מתחת לבתים ששמעו רעש. לא זלזלנו באף תלונה. זה היה מבצע ממודר. כשבשלו התנאים חשפנו את המבצע".

 

אלוף פיקוד צפון מוביל את המצב

 

כאמור, צה"ל פתח אתמול במבצע לנטרול מנהרות טרור שבנה חיזבאללה בשנים האחרונות, כך מסר דובר צה"ל, תת-אלוף רונן מנליס. מנליס מסר כי כוחות הביטחון החלו לפעול על מנת להסיר את איום המנהרות. לדבריו, העובדה שיש לחיזבאללה מנהרות חוצות גדר היא הפרת החלטות האו"ם. "אנו רואים בממשלת לבנון האחראית. חפירת המנהרות ע"י חיזבאללה ממחישה שצבא לבנון לא שולט בשטח", אמר והוסיף: "מאחורי זה עומדים כסף וידע איראני. אנו נחושים להסיר איום המנהרות בצפון".

 

במסגרת המבצע תוגברו כוחות סדירים בפיקוד צפון. צה"ל עובד בשלב זה לאורך הקו הכחול וכלל המנהרות לא מהוות איום על אזרחי ישראל. "המנהרות מטופלות לפני שהושלמה הבשלות המבצעית של המנהרות". תת-אלוף מנליס הוסיף כי אין הנחיות מיוחדות לעורף. בד בבד, אמר כי בצבא נערכים למבצע ממושך בהובלת אלוף פיקוד צפון יואל סטריק.