BETA

02.12.2018

10:31

תיק 4000: המשטרה ממליצה להעמיד לדין את נתניהו בגין שוחד

המשטרה ממליצה להעמיד לדין את ראש הממשלה ורעייתו בגין קבלת שוחד, מרמה והפרת אמונים בפרשת בזק-וואלה. נגד הזוג אלוביץ' קיימת תשתית למתן שוחד ושיבוש הליכי משפט

המשטרה פרסמה היום (ראשון) את המלצותיה בתיק 4000, במסגרתו קיבל נתניהו, על פי החשד, סיקור מחמיא באתר החדשות "וואלה", בתמורה להטבות רגולטוריות עבור קבוצת "בזק". המשטרה הודיעה כי נמצאה תשתית ראייתית על מנת להעמיד לדין את ראש הממשלה נתניהו בגין לקיחת שוחד, מרמה והפרת אמונים וקבלת דבר במרמה בנסיבות מחמירות. עוד המליצה המשטרה להעמיד לדין את אשת ראש הממשלה, שרה נתניהו, בשוחד, מרמה ושיבוש הליכי משפט. המשטרה הודיעה גם כי קיימת תשתית ראייתית להעמדה לדין את בעל השליטה בקבוצת בזק ואתר "וואלה", שאול אלוביץ', וזוגתו איריס בגין מתן שוחד, שיבוש מהלכי חקירה ומשפט ועבירות לפי חוק איסור הלבנת הון. נגד שאול אלוביץ' קיימת גם תשתית להעמדה לדין בגין עבירות ניירות ערך.

 

החשד המרכזי בתיק, הוא שראש הממשלה לקח שוחד ופעל תוך ניגוד עניינים, בכך שהתערב ופעל בהחלטות רגולטוריות המיטיבות עם שאול אלוביץ' ועם "קבוצת בזק", ובמקביל דרש להתערב ישירות ובעקיפין בתכני אתר "וואלה" באופן שיטיב עמו.

 

מממצאי חקירת הממשלה עולה, כי בין השנים 2012 ל-2017, התערבו ראש הממשלה ואנשיו באופן בוטה בתכנים שפורסמו באתר החדשות "וואלה", וכן ביקשו להשפיע על מינויים של כתבים ועורכים באתר, תוך שימוש בקשרים שהיו להם עם שאול ואיריס אלוביץ'.

 

בתיק 4000 התקיימה חקירה נרחבת, בין החודשים פברואר לנובמבר 2018, במסגרתה נחקרו 13 חשודים, ונגבו עדויותיהם של כשישים עדים. במהלך החקירה נתפסו נכסים וכספים המיועדים לחילוט על סך 118 מיליון שקלים. הסכמי מדינה נחתמו עם שני חשודים – שלמה פילבר וניר חפץ, אשר חשפו לכאורה התנהלות פסולה בין נתניהו לאלוביץ'.

 

על פי הודעת המשטרה, התערבות ראש הממשלה ומקורביו בתכנים ובמינויי נושאי משרה באתר "וואלה" נועדה לקדם את האינטרסים האישיים שלו, וזאת באמצעות פרסום כתבות ותמונות מחמיאות, הסרת תכנים ביקורתיים כלפי ראש הממשלה ובני משפחתו וכדומה.

 

 

 

 

 

 אלוביץ' ונתניהו
 

אלוביץ' ונתניהו ( רויטרס)

 

 

עוד עלה מממצאי החקירה, כי בני הזוג אלוביץ' השפיעו על הפרסומים באתר "וואלה", וזאת בתמורה להחלטותיו הרגולטוריות של נתניהו, לטובת שאול אלוביץ' וקבוצת בזק. זאת מתוך רצון להמשיך ולקדם את האינטרסים העסקיים של קבוצת בזק בכלל, ובעל השליטה בה בפרט.

 

המלצות המשטרה:

 

ראש הממשלה בנימין נתניהו – המלצה להעמדה לדין בגין עבירות לקיחת שוחד, מרמה והפרת אמונים וקבלת דבר במרמה בנסיבות מחמירות. 

 

אשת ראש הממשלה, שרה נתניהו – המלצה להעמדה לדין בגין עבירות לקיחת שוחד (בצוותא), מרמה והפרת אמונים (בצוותא), ושיבוש מהלכי חקירה ומשפט. 

 

שאול אלוביץ', בעל השליטה בקבוצת בזק ואתר "וואלה" – המלצה להעמדה לדין בגין עבירות מתן שוחד, שיבוש מהלכי חקירה ומשפט, עבירות דיווח לפי חוק ניירות ערך ועבירות לפי חוק איסור הלבנת הון.

 

איריס אלוביץ' – המלצה להעמדה לדין בגין עבירות מתן שוחד, שיבוש מהלכי חקירה ומשפט ועבירות לפי חוק איסור הלבנת הון. 

 

בנם של הזוג אלוביץ', אור – המלצה להעמדה לדין בגין עבירות מרמה והפרת אמונים בתאגיד ועבירות דיווח לפי חוק ניירות ערך.

 

עמיקם שורר, נושא משרה בכיר בחברת בזק – המלצה להעמדה לדין בגין עבירות מתן שוחד (מסייע), עבירות מנהלים בתאגיד, עבירות דיווח לפי חוק ניירות ערך ועבירות לפי חוק איסור הלבנת הון. 

 

זאב רובינשטיין, איש עסקים המקורב למשפחות נתניהו ואלוביץ' המכהן כסגן יו"ר הבונדס – המלצה להעמדה לדין בגין תיווך במתן שוחד ולקיחת שוחד (בצוותא).

 

סטלה הנדלר, מנכ"לית חברת בזק – המלצה להעמדה לדין בגין עבירות מרמה והפרת אמונים בתאגיד ועבירות דיווח לפי חוק ניירות ערך.

 

המשטרה לא מצאה תשתית ראייתית להעמיד לדין את אלי קמיר, עו"ד איתן צפריר ואת בנו של ראש הממשלה, יאיר נתניהו.

 

מטעם ראש הממשלה נתניהו נמסר לאחר פרסום הודעת המשטרה: "המלצות המשטרה לגביי ולגבי רעייתי לא מפתיעות איש, וכן לא העיתוי השקוף של פרסומן. המלצות אלה נקבעו והודלפו עוד לפני שבכלל החלו החקירות. להמלצות המשטרה אין שום מעמד משפטי. רק לאחרונה הגורמים המוסמכים דחו באופן גורף את המלצות המשטרה נגד שורה של אישי ציבור.

אני בטוח שגם במקרה זה הגורמים המוסמכים, לאחר שיבחנו את הדברים, יגיעו לאותה מסקנה - שלא היה כלום כי אין כלום".

 

 

פרקליטו של שאול אלוביץ׳, עורך דין ז׳ק חן, מסר לאחר פרסום ההמלצות: "מזה זמן רב שהמשטרה בהדלפותיה הכינה אותנו להמלצה זו. מדובר באיטריות מחוממות ואין חדש תחת השמש. מקווים שעכשיו יתפנו אנשי המשפט לבחון את הראיות בכלים משפטיים ומקצועיים, כשהם מנסים לעמוד במשימה הלא פשוטה לנתק את עצמם מהלחצים העצומים שמופעלים עליהם ואשר ליוו חקירה זו מראשיתה וזיהמו אותה. מר אלוביץ׳ עומד על טענתו שהוא לא עבר כל עבירה״.

 

פרקליטתה של איריס אלוביץ׳, עורכת הדין מיכל רוזן-עוזר, מסרה: ״המלצות המשטרה היום הן חלק מהמגמתיות שבחקירתה ומעצרה של גברת אלוביץ׳ מלכתחילה. אנו תקווה שאנשי הפרקליטות יוכלו להשתחרר ממגמתיות זו ויבחנו את הראיות. אין לנו ספק שבחינה כזו מלמדת שגברת אלוביץ' לא עברה עבירה״.

 

פרקליטו של איתן צפריר, עו"ד טל שפירא, מסר כי הוא מברך על סגירת התיק כנגד מרשו.

 

פרקליטיו של זאב רובינשטיין, עורכי הדין רמי תמם ופנינת ינאי, מסרו: "למר זאב רובינשטיין אין ולא היה כל קשר לחשדות הנחקרים, והדיווחים השונים המבקשים לקשור אותו לעניין מצערים מאוד. העובדה שמר רובינשטיין מכיר את ראש הממשלה ואת מר אלוביץ הכרות אישית, בודאי שלא יכולה לקשור אותו לעניין הנחקר בשום צורה ודרך. מר רובינשטיין חי את חייו בארהב, שם הוא פועל בכל מאודו עבור מדינת ישראל וחי את חייו עם משפחתו בצניעות. אין לנו ספק כי הפרקליטות תעשה את עבודתה נאמנה, וכי מר רובינשטיין לא יהיה חלק משום הליך, לו יהיה כזה".