10.11.2018

20:10

עודכן:

גרינבלט: הממשל האמריקני יפרסם "בקרוב" את תוכנית טראמפ

שליח הבית הלבן לתהליך השלום אמר בכנס סגור בלונדון כי רוב השמועות והידיעות בנוגע לתוכנית השלום האמריקנית שפורסמו עד כה – לא היו נכונות

שליח הבית הלבן לתהליך השלום ג'ייסון גרינבלט אמר בכנס סגור בלונדון ביום רביעי כי "בקרוב" הממשל האמריקני יפרסם את תוכנית השלום של הנשיא טראמפ, כך לפי גורמים שהשתתפו באירוע שאורגן ע"י הוועד למען החייל בבריטניה. גרינבלט טס ללונדון אחרי שביום ראשון נפגש בירושלים עם ראש הממשלה בנימין נתניהו ודן עמו בתוכנית השלום האמריקנית.

 

הנשיא טראמפ אמר בפגישתו עם ראש הממשלה נתניהו בסוף ספטמבר כי הממשל יציג את תוכנית השלום שלו בתוך חודשיים עד ארבע חודשים. המשמעות של הדברים היא שתוכנית השלום עשויה להיות מוצגת החל מתחילת חודש דצמבר. פקידים אמריקנים בכירים סירבו למסור פרטים על המועד הצפוי של פרסום התוכנית ורק הדגישו כי צוות השלום של הבית הלבן ממשיך לעבוד על אופן השקת תוכנית השלום.

 

"אף צד לא יאהב את כל מה שכתוב בתוכנית השלום ויהיה צורך להתפשר", אמר גרינבלט בכנס הסגור. "אבל אנחנו בטוחים שאם שני הצדדים יסכימו להיכנס למו"מ הם יבינו למה הגענו למסקנות שיוצגו בתוכנית השלום".

 

 

 

 

 

 

 

 

פגישת נתניהו עם קושנר וגרינבלט
 

פגישת נתניהו עם קושנר וגרינבלט. ארכיון (חיים צח, לע"מ )

 

 

השליח האמריקני הדגיש כי מטרת תוכנית השלום האמריקנית היא להגיע להסכם קבע בין ישראל לפלסטינים ולא להסדרי ביניים. "דף המסרים הרגיל לגבי הסכסוך הישראלי-פלסטיני לא קירב אותנו לפתרון. ארה"ב לא תשקיע יותר בפתרונות זמניים", אמר גרינבלט. "אנחנו מבינים שפתרונות זמניים לא משפרים את חיי הפלסטינים אלא רק מאריכים את מעגל הסבל והאלימות".

 

גרינבלט הדגיש בדבריו כי רוב השמועות והפרסומים לגבי פרטי תוכנית השלום האמריקנית עד היום לא היו נכונים. "לפני שאתם מגבשים דעה על תוכנית השלום של טראמפ קראו אותה מהתחלה ועד הסוף. אל תקשיבו לשמועות בנוגע לתוכנית", אמר. "תשפטו את תוכנית השלום שלנו לפי מה שהיא אמורה להיות – הצעה לפתרון כולל של הסכסוך הישראלי-פלסטיני".

 

בתוך כך, ראש הממשלה נתניהו ייצא הלילה לפריז להשתתף באירועי הזיכרון לציון 100 שנים לסיום מלחמת העולם הראשונה. נשיא ארה"ב דונלד טראמפ ונשיא רוסיה ולדימיר פוטין ישתתפו גם הם באירועים. עם זאת, בשלב זה לא נקבעה פגישה בין נתניהו לבין טראמפ או פוטין וייתכן כי בסופו של דבר נתניהו רק יחליף עמם כמה מילים במהלך הארוחה שתתקיים עבור כל המנהיגים שישתתפו באירוע הזיכרון מחר בצהריים.