BETA

09.11.2018

20:51

עודכן:

נתניהו לשמרון לאחר פרסום התחקיר: האם אני מכיר את מיקי גנור?

פרשת הצוללות: ראש הממשלה התקשר לעורך דינו לאחר חשיפת חדשות עשר בנובמבר 2016 ותהה האם נפגש עם גנור • לעד המדינה גנור יש השגות לגבי ההסכם שנחתם עמו

פרשת הצוללות: לאחר פרסום חדשות עשר בנובמבר 2016 בנוגע לחילוקי הדעות בנושא רכישת הצוללות, התקשר ראש הממשלה, בנימין נתניהו, לעורך דינו דוד שמרון ותהה האם הוא (נתניהו) מכיר אדם בשם מיקי גנור. ראש הממשלה אף שאל את שמרון האם הוא (נתניהו) אף נפגש עם גנור ושמרון השיב לו שלמיטב ידיעתו, התשובה היא שלילית.

 

מטעם הליכוד נמסר בתגובה: "אנו משתתפים בצערם של כל אלה שניסיונם להדביק את עניין הצוללות לראש הממשלה נתניהו התרסק סופית. קודם האשימו את ראש הממשלה שידע, עכשיו מאשימים אותו שלא ידע".

 

בתוך כך, לעד המדינה מיקי גנור יש השגות לגבי ההסכם שנחתם עימו אשר כולל שנת מאסר בפועל וקנס של עשרה מיליון שקלים לצד זה שיוגש נגדו כתב אישום בעבירות מס בלבד. גנור סבור שהמדינה הציגה לו מצג שווא לפיו עבירות המס שלו הן בשווי עשרות מיליוני שקלים. לטענתו, מדובר בסכום נמוך יותר ולכן הוא רוצה לפתוח מחדש את תנאי ההסכם. בשבועות האחרונים מתנהל משא ומתן בינו ובין הפרקליטות בנושא זה.

 

בד בבד, בכיר במשטרה אמר לחדשות עשר שגנור הוא עד המדינה הכי טוב שהיה ללהב 433 מאז שהוקמה. הבכיר הסביר את דבריו בכך שמתחילת הדרך, גנור הציג את החומר שברשותו בצורה מסודרת. הבכיר הוסיף שמשה יעלון שהאשים את נתניהו במעורבות בעסקה, לא הצליח להציג ראייה שקושרת את נתניהו לפרשה.

 

 

 

 

 

 

 

 

 תיק 3000
 

תיק 3000 ( חדשות)

 

 

ביום חמישי נודע כי המשטרה המליצה להגיש כתב אישום נגד בכירים, ביניהם שלושה ממקורבי ראש הממשלה נתניהו - פרקליטו לשעבר דוד שמרון, לשעבר המשנה לראש המועצה לביטחון לאומי, אבריאל בר יוסף, ודוד שרן, לשעבר ראש הסגל בלשכת נתניהו. כמו כן, המשטרה המליצה להעמיד לדין את אלוף (מיל') אליעזר (צ'ייני) מרום, השר לשעבר אליעזר (מודי) זנדברג ושייקה ברוש. לעומת זאת, נגד מקורבו של נתניהו, יצחק מולכו, לא נתגבשה תשתית ראייתית.

 

המשטרה מסרה כי לפי ממצאי החקירה, במהלך השנים סיפק התאגיד הגרמני "טיסנקרופ" למדינת ישראל חמש צוללות, אשר נמצאות בשירות פעיל כחלק ממערך הצוללות של חיל הים, כאשר עד שנת 2009 תא"ל במיל' ישעיהו (שייקה) ברקת, שימש כנציג התאגיד מול מדינת ישראל. 

 

במהלך שנת 2009 הוחלף במפתיע ברקת באיש העסקים מיכאל (מיקי) גנור, אשר נכנס בנעליו של ברקת והחל לשמש כנציג התאגיד והמתווך לעניין רכש ושירותים של התאגיד מול מדינת ישראל. לטענת המשטרה, ממצאי החקירה מגלים, כי למפקד חיל הים דאז האלוף (מיל') אליעזר (צ'ייני) מרום ולמשנה לראש המל"ל דאז אבריאל בר יוסף, הייתה מעורבות דומיננטית בבחירתו של גנור לשמש כנציג המספנה במקומו של ברקת וזאת מתוך ציפייה לכאורה לקבלת תמורה מגנור במעלה הדרך עבור פועלם ונקיטת פעולות מצדם למימוש ציפייה זו. הנציג אמור היה לקבל אחוזים משווי העסקה, ששוויה מוערך במיליונים רבים.

 

בתקופה בה שימש גנור נציג התאגיד - בין השנים 2009 ועד לימי החקירה הגלויה במחצית שנת 2017 - הושלמה עסקת רכש כלי שייט מהתאגיד בשווי של מאות מיליוני אירו, והתקיימו מגעים לרכישת כלי שייט נוספים בשווי כספי רב עוד יותר.

 

לאורכה של החקירה עלו חשדות, כי במהלכה של התקופה הרלוונטית כאמור, שורה של עובדי ציבור ונושאי משרה בכירים, בעבר ובהווה, לצד גורמים עסקיים ופרטיים – כולם או חלקם - לקחו ו/או דרשו טובות הנאה מאיש העסקים מיקי גנור, בין במישרין ובין באמצעות מתווכים; בין בתשלומי שוחד במזומן ובשיקים ובין בכסות של חוזי ייעוץ פיקטיביים; בין בעבור ביצוע פעולה הקשורה בתפקידם ובין על מנת להניע עובדי ציבור אחרים; בין בהקשר לעסקאות הצוללות וכלי השיט שנרקמו בין תאגיד טיסנקרופ לבין מדינת ישראל כמפורט לעיל ובין בהקשר למיזמים עסקיים אחרים, עכשוויים ועתידיים, אשר קרמו עור וגידים בארץ ובחו"ל בשותפות עם גנור – וכל זאת תוך הימצאותם בניגודי עניינים מובהקים וחמורים בין תפקידם והאינטרס הציבורי עליו הופקדו ובין קידום ענייניהם העסקיים והפרטיים. גנור הפך לעד מדינה לפני כשנה.