BETA

09.11.2018

20:00

עודכן:

אירוע חריג בדרום: פלסטיני חדר ליישוב, הצית חממה - ונתפס

מחקירתו עלה כי כבר חצה את הגדר כמה פעמים בעבר. בחקירה טען כי הצית החממה בנתיב העשרה על מנת להיכלא בישראל • גורם ביטחוני: ישראל לא יכולה למנוע סיוע הומניטרי לעזה

אירוע חריג בדרום: פלסטיני חדר אתמול בערב (שישי) לשטח ישראל ונתפס בחממה שהצית, ככל הנראה, בנתיב העשרה. בתחילה נמסר מצה"ל כי במהלך האירוע התפתחה השריפה כתוצאה מפצצת תאורה שנורתה על ידי כוחות צה"ל. הפלסטיני הועבר לחקירה. בהמשך נמסר מדובר צה"ל כי לאחר תחקיר ראשוני של החשוד עולה כי ככל הנראה הוא זה שביצע את ההצתה באזור החממות. 

 

מחקירת הפלסטיני עלה כי כבר חצה את הגדר מספר פעמים בעבר. החשוד טען כי הצית את החממה על מנת להיכלא בישראל. מתחקיר ראשוני שביצע צה"ל עולה כי סמוך לשעה 18:40 הבחינו התצפיתניות בחדירה ומאותו הרגע נותק קשר העין איתו ולמקום הוקפצו כוחות בניסיון לאתר את החשוד. 

בסרטון: החממה בנתיב העשרה בבוקר שלאחר ההצתה (צילום: מעיין שניאור)
 


הפלסטיני הספיק לרוץ כחצי קילומטר בתוך שטח ישראל ולהגיע לחממות הקרובות לגדר בצפון הרצועה. כיתת הכוננות של היישוב הוקפצה גם היא בניסיון לאתר אותו ובמקביל, הבחין קצין הביטחון של היישוב בחממה שעולה באש. קצין הביטחון הקפיץ למקום את הצבא וגששים שהגיעו למקום איתרו את החשוד כשהוא מסתתר באזור. 

 

רויטל פולד, אם לארבעה ילדים ביישוב, אמרה לחדשות עשר: "כל יום שישי זה חוזר, ארוחת ערב נהרסת והילדים בחרדות. באותה מידה הוא יכול היה לרוץ לבתים וזה היה נגמר באסון. נמאס לנו כבר לחיות במציאות המטורפת הזאת. כל יום שישי אנחנו נאלצים לחשוב פעמים אם להישאר בבית או לנסוע מכאן בגלל הפרות הסדר".

 

בסרטון: אלמוג בוקר מעדכן - פלסטיני חדר ליישוב ונתפס >>

 

 

בתוך כך, גורם ביטחוני אמר אתמול בערב כי במצב הנוכחי של הרצועה, ישראל לא יכולה למנוע סיוע הומניטרי לעזה.

 

הגורם סיפר כי כ-15 מיליון דולר נכנסו לעזה במסגרת סיוע הומניטרי שיוענק ל-80 אלף משפחות. לדבריו, כל משפחה בעזה בממוצע מונה שש נפשות. כלומר 480 אלף בני אדם מתוך 2.1 מליון עזתים יהנו מהסיוע הקטארי. בין האנשים שקיבלו את הכסף נמצאות 50 משפחות נזקקות שקיבלו סיוע ישיר של 5 מליון דולר. כמו כן, הכסף יועבר לגורמים במערכת הבריאות כמו בתי חולים, מרפאות, פקידים, לאלמנטים במערכת החינוך כמובתי ספר, גני ילדים ושכר מורים וגננות ולתשתיות כגון התפלת מים, חשמל, ביוב.

 

לדבריו, כל הארועים שהתרחשו ברצועה מאז ה-30 במארס הם תוצרת של מצוקה אזרחית. עוד הוסיף כי עזה עומדת לקרוס. בד בבד, ציין הגורם כי ישראל מפקחת על העברת הכספים וכי "אף שקל לא יגיע לזרוע הצבאית של חמאס או לג'יהאד האסלאמי".

 

 מפגינים ברצועת עזה
 

מפגינים ברצועת עזה (חדשות עשר )

 

 

אירועי אמש:

 

כ-12,000 בני אדם הפגינו אתמול בגבול הרצועה במסגרת ההפגנות השבועיות של המחאה שהחלה בחודש מארס. המפגינים הבעירו צמיגים, יידו אבנים והשליכו מטענים לעבר כוחות צה"ל. משרד הבריאות בעזה מסר כי לפחות 37 בני אדם נפצעו בעימותים. עוד נמסר על הרוג אחד באזור רפיח. מצה"ל נמסר כי בשני אירועים שונים בדרום רצועת עזה זיהו כוחות הביטחון חשודים שהגיעו לגדר המערכת וניסו לחצות אותה. הכוחות עצרו את החשודים, הם תוחקרו, אחד הוחזר לרצועה ושניים הועברו לתחקור כוחות הביטחון. על החשודים לא נתפס נשק. 

 

השגריר הקטארי, מוחמד אל-עמאדי, ביקר באיזור ההפגנות. אל-עמאדי הגיע ביום רביעי לעזה כדי לעקוב מקרוב אחר פיתוח פרויקטים כלכליים, שעשויים לשפר את המצב הכלכלי ברצועה. ההערכה היא כי הגעתו היא צעד ראשון ביישום הבנות ההסדרה שגיבשה מצרים. אל-עמאדי התראיין לתקשורת הפלסטינית ואמר כי קטאר תמשיך לשלם את משכורות הפקידים והמשפחות הנזקקות בעזה למשך שישה חודשים ובסכום כולל של 15 מיליון דולר בכל חודש, נוסף לסכום של 10 מיליון דולר שישלמו עבור דלק. עוד מסר אל-עמאדי כי האו"ם לא מעורב בתשלום הנוכחי של משכורות הפקידים. כמו כן, אל-עמאדי חשף כי ישנו הסכם עם ישראל שכולל את פתרון בעיית החשמל, סוגיית הנתיב ימי וצעדים נוספים שלא רצה להסביר - אך כאלה שיקלו על תושבי עזה. מנגד, מנהיג חמאס בעזה, יחיא סינוואר, אמר: "חומת המצור, אשר הוטלה עלינו מזה 11 שנה, עומדת ליפול ואין שום הסכמים או הבנות עם ישראל".

 

 תשלום משכורות ברצועת עזה
 

תשלום משכורות ברצועת עזה (חדשות עשר )

 

 

בשבועיים האחרונים, מאז ההכרזה על הבנות בנוגע להפסקת אש בין הצדדים, פרצו שריפות מעטות, באופן יחסי, בעוטף עזה, כאשר בשבוע האחרון לא הופרחו כלל בלוני תבערה לעבר יישובי העוטף. נוסף על זאת, העימותים הליליים על גדר הרצועה פסקו בימים האחרונים.

 

אתמול, כאמור, שולמו משכורותיהם של חלק מהפקידים ברצועה ונצפו תורים ארוכים במקומות תשלום המשכורות. ביום חמישי, כזכור, דיווח העיתון הפלסטיני "אל-קודס" כי המענק הקטארי למימון משכורות פקידי הממשל של חמאס יחולק תחת פיקוח של האו"ם. לטענת העיתון, מקורות בכירים הבהירו כי הכסף הוכנס לרצועת עזה באמצעות האו"ם, ובתיאום עם ישראל. עוד דווח כי בקטאר הבהירו לרשות הפלסטינית כי המענק הועבר ללא מטרה פוליטית כלשהי, זאת בצל הדיווחים כי פעולותיה של קטאר אינן מתקבלות בעין יפה בקרב בכירי הרשות.

 

יו"ר המחנה הציוני, אבי גבאי, מסר: "התמונה של מזוודות הכסף הקטארי שמגיעות לחמאס היא תמונה כואבת של כניעה והשפלה של מדינה שמשלמת דמי חסות לחמאס. זאת התמונה של הכישלון המדיני של נתניהו וליברמן שבמקום לחזק את המתונים מחזקים את חמאס. אנחנו נעשה ההפך - נחזק את המתונים ונילחם בחמאס".