BETA

09.11.2018

14:34

המשנים לשעבר ליועמ״ש: "ניסיון להדיח את זילבר בשל דעותיה"

ברקע המתקפה של השרה שקד על המשנה ליועמ"ש שהתבטאה נגד חוק "הנאמנות בתרבות", אנשי משרד המשפטים לשעבר שיגרו מכתב למנדלבליט, בו כתבו כי הם חרדים למעמדו

העימות במשרד המשפטים: עשרה מהמשנים לשעבר ליועץ המשפטי לממשלה, שיגרו היום (שישי) מכתב לאביחי מדנלבליט, בו טענו כי ישנו ניסיון להדיח את המשנה שלו, דינה זילבר, בשל דעותיה, וכי הם חרדים למעמדו. זאת ברקע המתקפה של שרת המשפטים, איילת שקד, על זילבר, לאחר שזו שהתבטאה נגד חוק "הנאמנות בתרבות".

 

"אנחנו, משנים לשעבר ליועץ המשפטי לממשלה, מבקשים להצטרף לדבריה הנכוחים של עמיתתנו יהודית קרפ במכתבה הפתוח אליך. אנו חרדים למעמד היועץ המשפטי כשומר סף העומד על משמר שלטון החוק", כתבו. "יש קשר ישיר בין הניסיון להדיח, למעשה, את דינה זילבר מתפקידה בשל דברים שאמרה בוועדות של הכנסת לבין ההצעה להגביר את המעורבות הפוליטית במינוי יועצים משפטיים למשרדי הממשלה, הצעה שהתנגדת לה בתוקף, בצדק רב, בדבריך בוועדת החוקה".

 

דינה זילבר, המשנה ליועץ המשפטי לממשלה
 

דינה זילבר, המשנה ליועץ המשפטי לממשלה (חדשות עשר )

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

"אתה ניצב בראש המחנה בשעה קשה זו, כאשר עומדים על הפרק לא רק מעמד הייעוץ המשפטי לממשלה אלא גם ערכי-יסוד דמוקרטיים. ההגנה על ערכים אלה אינה עשייה פוליטית; היא עומדת ביסוד הייעוד של השירות המשפטי הציבורי מאז ומתמיד", הסבירו. "אנו בטוחים שאתה ער לכובד המשקל המוטל על כתפיך ושתעשה את הדרוש כדי לא לפגוע ביכולת של הייעוץ המשפטי למלא את תפקידו נאמנה".

 

על המכתב חתומים מייק בלאס, רחל גוטליב, שרית דנה, דידי לחמן-מסר, שביט מטיאס, לבנת משיח, אורית קורן, יהושע שופמן וטנה שפניץ.

 

אתמול אמרה שקד, כי "לא ביקשתי להדיח את זילבר. אני חושבת שצריך מאוד להיזהר מתהליך פוליטיזציה של הייעוץ המשפטי. הוא צריך להיות מקצועי. כשיועץ משפטי מחליט לשאת נאומים פוליטיים ועוד בכנסת שבה הוא אמור לייצג את דברי הממשלה, זה הליך מסוכן שכורת את כל הענף שהייעוץ המשפטי נשען עליו, פוגע קשות באמון של הדרג הנבחר בייעוץ המשפטי. כל אדם צריך לעשות לעצמו את החשבון אם הוא רוצה להיות פוליטיקאי או פקיד ציבור", אמרה שקד בכנס חיפה למשפט שנערך באוניברסיטת חיפה.

 

מנדלבליט נואם באירוע לציון 70 שנות פרקליטות
 

מנדלבליט נואם באירוע לציון 70 שנות פרקליטות (חדשות עשר )

 

 

"אני לא רוצה לשמוע דעות פוליטיות או ערכים. אני רוצה לשמוע ייעוץ משפטי. מי שלא רוצה לעשות את זה שיניח מכתב התפטרות וירוץ לכנסת", הצהירה שקד בתגובה לטענה לפיה זילבר לא נשאה נאום פוליטי אלא הביעה דאגה לערכים שנפגעים. "אף אחד לא רודף אף אחד בגלל דעות פוליטיות. התפקיד שלהם זה להגיד לי מה אני יכולה לעשות. גם היועמ"שים של משרדי הממשלה שמתנגדים לחוק היועמ"שים לא יכולים לבוא לכנסת ולדבר נגדו", הוסיפה, "לא יכול להיות שיהיה דין אחד לאנשים מסוימים במגזר הציבורי ודין אחר לאחרים. אפילו לשר אבי גבאי בזמנו לא אושר לבוא לדבר נגד עמדת הממשלה בנושא הגז בוועדת הכנסת".

 

עוד אמרה שקד: "אני יכולה להגיד שהעובדות הפשוטות הן שאף אחד בייעוץ המשפטי לא מביע עמדות ובוודאי לא נגד הממשלה. כל נציגי הממשלה לא יכולים לדבר נגד הממשלה או להטיף נגדה בכנסת. אני לא הייתי רוצה לשאת בתפקיד של ייעוץ משפטי לממשלה, זה לא מתאים לי, אם הייתי יועצת משפטית לממשלה בתקופת אוסלו הייתי עוזבת". כמו כן, השרה שקד אמרה כי "מנדלבליט ואני עובדים טוב ביחד ומכבדים אחד את השני. דבריה של זילבר עושים נזק למוסד היועץ המשפטי לממשלה".

 

"עושים על הגב שלה סיבוב פוליטי מכוער"

 

אתמול אמרו גורמים בסביבת זילבר לחדשות עשר כי "עושים על הגב שלה סיבוב פוליטי מכוער". זאת, לאחר שהשרה שקד הודיעה כי זילבר לא תייצג יותר את משרדה בכנסת. בסביבת זילבר אמרו כי "דינה מילאה את תפקידה ועשתה את עבודתה. היא ייצגה את התפיסות המשפטיות המסורתיות של משרד המשפטים שלפיהן יש להסב את תשובת ליבה של הכנסת לפגיעה הקשה הצפויה בזכויות אדם בחקיקה - כך עשה גם היועץ המשפטי של הכנסת". "עושים על הגב שלה סיבוב פוליטי מכוער. יש לה תחושה קשה", הוסיפו הגורמים.

 

שרת המשפטים מסרה בתגובה כי "פקידי ציבור צריכים לבצע את מדיניות הדרג הנבחר ולא לנהל מדיניות עצמאית. מי שלא מסוגל לייצג את עמדת נבחרי הציבור - מוזמן להתפטר מתפקידו ולהתמודד לכנסת בעצמו. היפוך היוצרות שהיה מנת חלקה של מדינת ישראל בעשורים האחרונים בתהליך סיום, גם אם אין הדבר מוצא חן בעיני מי מהפקידים. שרת המשפטים הגיעה לשנות ולהוביל מדיניות. לא קל שמזיזים לך את הגבינה".

 

פגישה טעונה בין עמיתי זילבר למנדלבליט: "למה אתה לא מגן עלינו?"

 

כמו כן, שלשום קיימו עמיתיה של זילבר שתי פגישות טענות עם מנדלבליט, והביעו את תחושותיהם הקשות. "השרה שקד והעוזר שלה גיל פוגעים בנו פגיעה אנושה. יש לנו הרגשה שהם סימנו אותנו ובמיוחד את דינה. הם סימנו מטרה", אמרו עמיתי זילבר ופנו ליועמ"ש: "איך אתה נותן להם להתייחס אלינו ככה? איך אתה לא מגן עלינו? השרה מנסה לעשות על הגב שלנו סיבוב פוליטי. אנחנו ממש חוששים לעצמאות המחלקה שלנו... יש לנו הרגשה של איום על האנשים שלנו".

 

מנדלבליט השיב בתגובה לדברים הקשים כי לא יקבל התערבות חיצונית בענייני המחלקה. "אתם מייצגים את עמדתי בדיונים. אף אחד לא צריך להרגיש מאוים - זה לא מקובל עליי", אמר היועמ"ש. "מבחינתי יש לכם עצמאות מלאה וזה מה שקובע". היועמ"ש עשוי לערוך שיחה עם המשנה שלו בשבוע הבא ולאחריה יחליט כיצד לפעול.

 

בתוך כך, יועצה הבכיר של שרת המשפטים איילת שקד, גיל ברינגר, התעמת עם נציג מחלקת ייעוץ וחקיקה של משרד המשפטים, לאחר שזה נכנס לדבריו בדיון בוועדת חוקה. במקום התעוררה מהומה שבה חבר הכנסת רועי פולקמן (כולנו) הגן על נציג המחלקה ואילו חבר הכנסת בצלאל סמוטריץ' תמך ביועץ שקד.