09.11.2018

11:07

שחזור התאונה ע"י בוחני התנועה

הוארך ב-4 ימים מעצר הנהג החשוד בהרג המשפחה; "הוא האחראי"

נציג המשטרה התעקש כי הנהג, לורן אנקרי, אחראי באופן "חד משמעי" לתאונה בה נקטלה משפחת עטר בכביש 90. סניגוריו: "הוא לא שיבש חקירה, זו תאונה שיכולה לקרות לכל אחד"

בית משפט השלום בבאר שבע האריך היום (שישי) בארבעה ימים את מעצרו של הנהג לורן אנקרי, החשוד בהריגת שמונת בני משפחת עטר בתאונת הדרכים בכביש 90, בהכשלת חקירה, עקיפה כשהדרך אינה פנויה ונהיגה תחת השפעת קנאביס.


נציג המשטרה הציג בפני בית המשפט את השלמות החקירה שהתבקשו בוחני מרחב נגב לבצע על ידי הפרקליטות. הנציג אמר במהלך הדיון כי האחריות של אנקרי לתאונה היא "חד משמעית". לדבריו, "מדובר בתאונה מאוד קשה עם שמונה הרוגים. כדי למצות את חקר התאונה חייבים להמשיך לחקור. חשוב מאוד שהוא יהיה במעצר". במשטרה חושדים כי לאחר התאונה התקשר הנהג לבן שלו וניסה לשבש את החקירה. 

 

 זירת התאונה בכביש 90
 

זירת התאונה בכביש 90 ( כב"ה נגב)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


לטענת סניגורו, אנקרי סובל מבעיות זיכרון וחרדה מאז התאונה. "הוא שיתף פעולה בכל האירוע", אמר. יש לציין כי למרות טענת הסניגור במשטרה אומרים כי החשוד אינו משתף פעולה עם החקירה. "יש טענה כי התקשר לבנו ובכך שיבש חקירה", אמר הסניגור. ״טבעי שיתקשר לבנו ויספר לו מה קרה. גם אם נעשה ניסיון לשיבוש, הוא לא התממש בפועל".

 

עורכי הדין של ההגנה אמרו בדיון כי שכרו בוחן תנועה מטעמם שקבע כי לא ניתן לקבוע בוודאות כי אנקרי אכן האשם בתאונה. "זו תאונת דרכים שיכולה לקרות לכל אחד, האדם הזה במצוקה קשה", טענו. 

 

השופט רון סולקין אמר בדיון כי לאחר בחינת תיק החקירה, "החקירה התקדמה והחשדות בתהליך ביסוס. עדיין נותרו פעולות חקירה להשלים. חלקן לאחר היוועצות עם פרקליטות המחוז".

 

אתמול חזרו בוחני תאונות הדרכים של מרחב נגב לזירה בכביש 90, כדי לנסות ולשחזר מה בדיוק קרה בזמן ההתנגשות הקטלנית. 


הנהג, שסרב להתייצב לשיחזור, לא הגיע, אבל בוחני התנועה שסגרו את הכביש למשך כשעה, הביאו לזירה שני כלי רכב הזהים לאלה שהיו מעורבים בתאונה בניסיון להבין מה הוביל לסטייה מהנתיב. כזכור, במשטרה מייחסים לנהג הפוגע לורן אנקרי חשד להריגה, ובין היתר בודקים אם היה תחת השפעת סמים ואם יצא לעקיפה בדרך לא פנויה. 

 

 ההורים וששת ילדיהם שנהרגו בתאונה בכביש 90
 

משפחת עטר שנהרגה בתאונה בכביש 90 (חדשות עשר )

 


במהלך השיחזור העמידו הבוחנים את כלי הרכב זה מול זה, ביצעו נסיעה על הכביש ומדדו את המרחקים כדי לבדוק מי מכלי הרכב סטה מהנתיב והאם היה אפשר למנוע את ההתנגשות. עורכי דינו של הנהג, יינון היימן ואביעד חיאט, אמרו כי מרשם לא זוכר מה בדיוק קרה ברגע התאונה, אך מיד לאחר מכן הוא יצא במהירות מהרכב וניסה להציל את הילדים.

 

בתחילת השבוע האריך בית המשפט השלום בבאר שבע את מעצרו של אנקרי. אנקרי טען כי יש לו אישור לשימוש בקנאביס רפואי, אך המשטרה סתרה את הגרסה הזאת. במהלך הדיון טען נציג המשטרה כי אנקרי משבש את החקירה.

 

במהלך הדיון, אמר השופט רון סולקין כי "כתוצאה מהתאונה נכחדה משפחה שלמה מעל פני האדמה. מאז הארכת המעצר האחרונה חלו התפתחויות משמעותיות בחקירה המחזקות את החשדות במידה ניכרת, גם בנוגע לנהיגה תחת השפעת חומרים משני תודעה וגם בנוגע לעבירות תעבורה חמורות שנעברו ושגרמו לתאונה". לדבריו, "החקירה מורכבת ומסועפת, אך היחידה החוקרת פועלת במרץ רב ועלה בידיה להשלים פעולות רבות עד כה".

 

סולקין התייחס לטענת סנגורו של אנקרי בדבר ההשפעה של התשתיות בגרימת התאונה: "אכן דומה כי הגיע העת להיערכות כללית מחודשת למניעת תאונות שתיקח בחשבון גם גורמים שאינם בגדר הגורם האנושי". סולקין המליץ "להקים במדינת ישראל גוף בלתי תלוי לחקר תאונות דרכים, שיערוך חקירות שמטרתן איננה העמדה לדין של חשודים ושהממצאים שייאספו בהן לא יוכלו לשמש למטרה זו, אלא לגורמי תשתית המשפיעים משמעותית על תאונות".

 

עם זאת, לדבריו, "הדבר אינו גורע מאחריות הגורם האנושי. ובמקרה הנידון כעת קיימות ראיות משמעותיות לביסוס החשד כי התאונה נגרמה כתוצאה מרשלנות חמורה ואף קשה, עד כדי קלות דעת או אדישות לתוצאה החמורה מצידו של החשוד".

 

כזכור, ההרוגים בשבוע שעבר בכביש 90 מצפון לעין בוקק הם בני הזוג יריב ושושי עטר, תושבי ההתנחלות פסגות שבבנימין, וילדיהם - יעקב ישראל בן ה-12, עטרת בת ה-11, איילה בת ה-9, מוריה בת ה-7, ידיד בן ה-5 ואביגיל בת ה-3. יריב, בן 45, עבד בחברת מחשבים, ושושי בת ה-47 הייתה מורה לחינוך מיוחד בעמותת קרן אור בירושלים. ששת הילדים למדו בבית הספר היסודי ובגנים בפסגות והבן הבכור למד בישיבה התיכונית מטה בנימין בבית אל. המשפחה ניצלה את יום החופש והייתה בדרכה לטיול בדרום. רכבם התנגש ברכב שהגיע ממולם ועלה באש - בעודם יושבים בו