09.11.2018

08:43

 ג'מאל חשוקג'י ומוחמד בן סלמאן
ג'מאל חשוקג'י ומוחמד בן סלמאן,
רויטרס

"חשוקג'י חשף קשר סעודי לערוץ אופוזיציה איראני ונרצח בשל כך"

כתב ה"גרדיאן" טוען שהעיתונאי הסעודי סיפר לו כיצד בית המלוכה הסעודי מממן את "איראן אינטרנשיונל" הפועל בבריטניה, וכי נרצח מספר ימים לאחר מכן בגלל שהדליף את המידע

העיתונאי הסעודי, ג'מאל חשוקג'י, ביקש לחשוף מימון סעודי לערוץ טלוויזיה איראני אופוזיציוני הפועל מבריטניה, וחוסל בשל כך - כך דווח היום (שישי) בבריטניה.

 

כתב ה"גרדיאן", סאעד קמאלי דגאן, חשף לפני כשבוע שהערוץ האיראני ממומן על ידי חברה מסתורית, שיושב הראש שלה הוא איש עסקים סעודי המקורב ליורש העצר, מוחמד בן סלמאן. כעת מודה הכתב כי חשוקג'י הוא המקור לידיעה, וטוען כי חוסל בשל כך.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

"אני יכול לאשר שג'מאל חשוקג'י נרצח כי שוחח עמי בטלפון מאיסטנבול בבוקר ה-26 בספטמבר, וחשף בפניי ש'איראן אינטרנשיונל' מומנה על ידי מוחמד בן סלמאן וסעוד אל-קטאני", כתב בטוויטר.

 

בדיווח צוין כי אל-קטאני, שר התקשורת, שהיה אחד האנשים שהמשטר הסעודי האשים ברצח חשוקג'י, היה מעורב במימון ערוץ הטלוויזיה. "ניתן לראות כיצד טייקוני התקשורת הסעודים, עם כל הכסף שנשפך, מנסים לשנות את העולם על ידי קניית התקשורת", צוטט המקור. "זה כסף שמגיע מבית המלוכה".

 

 ג'מאל חשוקג'י
 

ג'מאל חשוקג'י ( חדשות עשר)

 

 

ערוץ הטלוויזיה "איראן אינטרנשיונל" הוקם לפני כשנה בבריטניה, כמו מספר כלי תקשורת איראניים, החל לשלם משכורות גבוהות לעובדיו, והתנהג בחשאיות בנוגע למקורות המימון שלו. בתגובה לפרסום, הערוץ לא הכחיש כי הוא מקבל מימון מסעודיה.

 

ביום שני התראיינו בניו של ג'מאל חשוקג'י, לראשונה מאז רציחת אביהם לפני כחודש בקונסוליה הסעודית שבאיסטנבול. עבדאללה בן ה-33 ואחיו סלאח בן ה-35, פנו בפנייה נרגשת להשיב אליהם את גופת אביהם, סיפרו על חייהם מאז הפרשה, על האב המנוח ואף על יחסיהם עם בית המלוכה - במהלך ריאיון לרשת CNN.
 

"אנחנו רוצים לקבור אותו מיד בבית הקברות אל-באקי שבסעודיה יחד עם שאר בני המשפחה. ללא גופתו, המשפחה לא יכולה להתאבל או להגיע לסגירת מעגל", אמרו השניים בריאיון עמם. "אנחנו מאוד מקווים שמה שקרה לו – לא הכאיב לו, או שלפחות זה היה מהיר". עוד סיפרו האחים כי שוחחו עם הרשויות במדינתם והביעו תקווה שהפרשה תסתיים בהקדם האפשרי.
 

"הוא היה אדם אמיץ ונדיב, אדם שקול שכולם חיבבו. היו לו מחלוקות עם כולם אך גם ערכים משותפים עמם", הוסיפו בניו של העיתונאי המנוח. "אנחנו רואים עכשיו הרבה אנשים שמתבטאים באופן שמנסה לנכס את המורשת שלו, ולצערינו פעמים רבות זה נעשה באופן פוליטי שאנחנו לחלוטין לא מסכימים איתו. דעת הציבור אמנם חשובה, אך אנו חוששים שכל העניין עבר תהליך של פוליטיזציית יתר שעשוייה להרחיק אותנו מהאמת".

 

כזכור, לפני כחודש נחשף כי העיתונאי הגולה נכנס לקונסוליה הסעודית באיסטנבול, וככל הנראה נרצח בה. במהלך השבועות פורסמו צילומים ממצלמות האבטחה במקום בהם הוא נראה נכנס למבנה, אך לא יוצא ממנו. בתחילה סעודיה הכחישה כל קשר להיעלמותו, אך לאחר מכן הודתה כי 18 אנשים רצחו את חשוקג'י על דעת עצמם, והטילה עליהם את האשמה.