BETA

09.11.2018

07:55

"רוצו, בואו נצא": היורה פותח באש בבר בקליפורניה • תיעוד

בווידאו שצילם אחד המבלים, ניתן לשמוע את החשוד יורה באקדחו בתוך הפאב • לפני הירי כתב בפייסבוק: "מקווה שיקראו לי משוגע" • אחד הניצולים שרד את הטבח בלאס וגאס

הטבח בקליפורניה: אחד המבלים צילם בתוך הפאב שבו אירע אתמול (חמישי) הטבח, ובו ניתן לשמוע את קולות הירי ואת המבלים נמלטים על נפשם. כזכור, היורה נכנס לפאב בעיר ת'אוזנד אוקס, פתח באש והרג 12 בני אדם, עד שנהרג בעצמו.

 

הצלם נראה מסתתר בתוך המקום, ואז נמלט וקורא "חברים, רוצו, בואו נצא מהדלת", עד שיוצא החוצה לרחוב.

 

בווידאו: תיעוד הטבח בקליפורניה מתוך הפאב

 

 

 

 

 

 

 

 

 

בתוך כך, הרשויות המקומיות סבורות כי איתרו פוסט בפייסבוק של היורה, שפורסם בערך בזמן הירי. "אני מקווה שאנשים יקראו לי משוגע... נכון שזה יהיה ממש אירוני? כן... אני משוגע, אבל הדבר היחיד שאתם עושים אחרי אחד ממקרי הירי הללו זה 'לקוות ולהתפלל', או 'נוצרים אותם במחשבות'... כל פעם... ואז תוהים למה מקרים כאלה ממשיכים לקרות".

 

בד בבד, ברנדן קלי, שניצל מהטבח בלאס וגאס בשנה שעברה, ומהטבח אתמול בקליפורניה, סיפר לתקשורת המקומית על תחושותיו. "ההסבר היחיד הוא אלוהים", אמר. "ידו הגנה עליי באותו הלילה". קלי הוא לקוח קבוע בבר בו התרחש הטבח, ונקלע לטבח. "שירתתי בצבא, אז אני יודע איך ירי נשמע, במיוחד במקום סגור".

 

"ברגע שזיהיתי את המטרה, והיכן נמצא האיום, תפסתי לפחות שני אנשים שהיו לידי וגררתי אותם החוצה בכל הכוח אל היציאה הקרובה ביותר", סיפר. קלי סיפר שעדיין קשה לו להאמין שהוא הצליח לשרוד שני מקרי טבח שונים.

 

אתמול פורסם כי איאן דיוויד לונג, לוחם נחתים לשעבר בן 28, הוא היורה שביצע את הטבח בבר שבעיר ת'אוזנד אאוקס שסמוכה ללוס אנג'לס.

 

 איאן לונג, החשוד בירי בקליפורניה
 

איאן לונג, החשוד בירי בקליפורניה (טוויטר )

 

 

במהלך מסיבת העיתונאים שערך השריף ג'יאוף דין נמסרו פרטים ראשוניים אודות זהותו של היורה בניסיון להבין את שאירע באותן דקות בהן איבדו את חייהם 12 בני אדם. מהפרטים שנמסרו ידוע שאת הטבח ביצע לונג באמצעות אקדח "גלוק 21" שנקנה בצורה חוקית ולא בנשק חצי אוטומטי כפי שדווח מוקדם יותר, וכן שברשותו הייתה מחסנית כפולה. עם זאת, כרגע לא ידוע כמה כדורים נורו במהלך הטבח. ה-FBI מסרו כי על פי הערכתם, לונג פעל לבדו.

 

לפי המידע שבידי המשטרה, ירה תחילה לונג במאבטח לא חמוש ובעובדי המקום, לפני שהחל לירות באנשים נוספים בפאב, וכן כי באירוע נפצעו בין שמונה ל-15 בני אדם באורח קל, רובם כתוצאה מחתכים שנוצרו משבירת חלונות. עוד נמסר כי לפי ההערכות לונג, שנמצא מת כתוצאה מפצע ירי בודד בגופו, שם קץ לחייו.

 

לדברי השריף, לונג מוכר למשטרה, איתה התחככך בעבר מספר פעמים. לפי הודעתו, בעבר לונג נפל קורבן לשוד שהתרחש בבר אחר שנמצא בעיר. מוקדם יותר השנה הגיעה המשטרה לביתו בשל תלונות, שם עבר הערכה נפשית אך לבסוף לא נעצר. לפי ההערכות, לא הכיר היורה את קורבנותיו, אך בדיקה משטרתית שנעשית בחשבונות שפתח ברשתויות החברתיות עשויה לשפוך אור נוסף על הערכה זו. שכניו של לונג מסרו כי ככל הנראה סבל מהלם קרב, עם זאת רשויות החוק בעיר מסרו כי לא הייתה אינדיקציה לכך שלונג גילה מוטיבציה מוקדמת לבצע רצח המוני."חייבים לעשות משהו בנוגע לשנאה, צריך להושיט יד ולעזור לאנשים שקשה להם נפשית", התייחס השריף במסיבת העיתונאים למצבו הנפשי של היורה. 

 

 זירת אירוע הירי בקליפורניה
 

זירת אירוע הירי בקליפורניה ( סקיי ניוז)

 

 

מוקדם יותר ספד השריף דין לסגנו, רון הולס, שנרצח בטבח, ונחנק מדמעותיו בעת תיאור את פקודו כגיבור. "רון היה איש של עבדוה קשה ומסירות", אמר דין, והוסיף: "הוא היה מחויב לחלוטין, נתן את כולו, והלילה הוא מת כגיבור בעת שנכנס אל הזירה כדי להציל חיים". השריף התייחס גם לטבח עצמו, ואמר: "מעולם לא תיארתי לעצמי שאחזה בדברים כמו אלו שמתרחשים במדינה, אך למדתי שאין זה משנה באיזו קהילה אתה נמצא, וכמה בטוחה היא, זה יכול לקרות בכל מקום".

 

האירוע החל אתמול בלילה סמוך לשעה 23:15 (שעון קליפורניה) בבר שנקרא "בורדרליין בר וגריל" בעיר ת'אוזנד אוקס, שסמוכה ללוס אנג'לס. במהלך מסע הירי, התרחש במקום אירוע של סטודנטים מקומיים. לפי ההערכות במקום נכחו מאות אנשים.