BETA

08.11.2018

21:29

עודכן:

מחאת הדרום: כך האינסטגרם של בנות עוטף עזה הפך לכלי מחאה

החיים בצל התרעות צבע אדום, העשן המיתמר ובלוני התבערה גרמו לשבע תלמידות בנות 16 מעוטף עזה לפתוח עמוד אינסטגרם ודרכו לתעד את מציאות חייהן: "זו מחאה חשובה"

המתיחות בדרום: כבר למעלה מחצי שנה שחייהם של תושבי עוטף עזה מלאים בקולות פיצוצים, עשן סמיך, ריחות של גז מדמיע, טרור עפיפוני ובלוני התבערה ולעיתים ירי של רקטות. המציאות הבלתי נסבלת הזו גרמה לשבע נערות בנות 16 מקיבוץ מעוטף עזה לפתוח חשבון אינסטגרם ולשתף את אלו שגרים רחוק ממוקדי האלימות להבין איך נראית שגרת חייהם של אלפי תושבי העוטף.

 

משי אלמקייס, שני פרץ וליאם יפת יזמו יחד עם ארבע חברותיהן את חשבון האינסטגרם "עוטף עזה" והצליחו במשך שבועיים לסחוף אחריהן יותר מ-60 אלף עוקבים. מאותו הרגע ולבקשת חדשות עשר, הן החלו לתעד יומן אישי שמספר את הסיפור שלהן.

 

בין התרעת "צבע אדום" אחת לאחרת, הן ניהלו שידורים חיים עם העוקבים שלהן וסיפקו להם הצצה חטופה אל מציאות מורכבת: תמונות העשן ועפיפוני תבערה, סרטון שממחיש את הקרבה למהומות בעוטף עזה ועוד. כשברקע כלי התקשורת דיווחו על ההערכות להפסקת אש בין ישראל וחמאס, הבנות ניסו לחזור לשגרה חלקית, כמה שיותר קרוב למרחב המוגן.

 

 

 

 

 

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

גם הנשיא תומך! לפני כשבוע קיבלנו הזמנה לבית הנשיא, הופתענו מאוד וגם שמחנו- ידענו שקיבלנו הזדמנות להציג את מה שעובר עלינו גם לנשיא, לקבל ממנו תמיכה ולראות איפה הוא יכול לקדם אותנו. לנשיא הבאנו שי, מדבקה שבית ספרנו הוציא לכבוד יום של העלת המודעות למצב בעוטף ועפיפון, אמנם עפיפון קטן יחסית אבל כן עפיפון שנחת בשדה והעלה אותו באש. רצינו להציג לנשיא כמה העפיפון הזה תמים אבל גורם נזק אדיר, איך ילד יכול לחשוב בתמימות שאפשר לשחק עם העפיפון הזה ולהפגע. תודה לנשיא שאירח אותנו! The president supports us too! About a week ago, we received an invitation to the president's house. We were very surprised and happy - we knew we had the opportunity to present what we are going through to the president, to get support from him and see where he can help us advance in our cause. We brought the president a gift, a sticker that our school issued for a day of raising awareness to the surrounding situation and a kite, although a relatively small kite but a kite that landed in a field and set it on fire. We wanted to show the president how a kite, a child's toy, could cause such tremendous damage. We thank the President for the opportunity and for hosting us!

A post shared by OTEF GAZA - עוטף עזה (@otef.gaza) on

 

אך כשהפרות הסדר על הגדר נמשכו, כשהאדמה המשיכה להיחרך על ידי בלוני התבערה וכשהיישובים בהן הן גרות כוסו בענני עשן שחורים – לבנות העוטף נמאס. הן החלו לארגן הפגנות, לחסום כבישים ולהיפגש עם מובילי דעת קהל בארץ – תוך שהן דואגות לתעד ולהעלות הכל אל האינסטגרם.

                   

כחלק מהמאבק שלהן להעלות את המודעות למצבם של תושבי העוטף הן נפגשו עם גילה גמליאל, השרה לשוויון חברתי וכן עם נשיא המדינה. במהלך הביקור בבית הנשיא, המחישו הבנות לנשיא ריבלין את המצב המורכב בו הן נאלצות לחיות כשהציגו בפניו עפיפון תבערה שהביאו עימן. "זו מחאה חשובה והרגשנו צורך לבוא לנשיא בשחור. אנחנו שמחות שכל הארץ לוקח חלק וזה מרגש, קיבלנו מאות תמונות של בתי ספר שבאים בשחור", אמרו הבנות באחד מהסרטונים שהעלו.

 

אחרי תמונת "הסלפי" עם הנשיא, העמוד "עוטף עזה" חצה את רף 65 אלף העוקבים. לתפיסתן, ככל שהעמוד יצבור יותר פופולאריות, כך יוכלו הבנות לגעת ביותר אנשים. למרות שפתרון מעשי אינו נראה באופק, ליאם, משי ושני מבקשות שהן, האחים והאחיות שלהן, החברים והחברות שלהן יזכו לחיות כאן בעוטף עזה כמו כל ילד אחר במדינת ישראל.