BETA

08.11.2018

21:03

פרשת הצוללות: פרקליט המדינה סקפטי לגבי העמדת שמרון לדין

עם זאת, פרקליטות המדינה צפויה לקבל את המלצות המשטרה בנוגע לחמשת המעורבים האחרים בפרשה. גנור העיד: "שמרון אמר לי 'מזל שלא העלינו את הסיכום בינינו על הכתב'"

פרשת הצוללות: ההערכה נכון ליום חמישי היא כי פרקליטות המדינה תקבל את המלצות המשטרה ותעמיד לדין לפחות חמישה מבין ששת המעורבים בפרשה. הדילמה הגדולה היא בעניינו של דוד שמרון, שכאמור הומלץ להאשימו בתיווך לשוחד.

 

הדבר שמחזק את עמדת המשטרה בעניינו של שמרון הוא העברת הכספים בינו לבין עד המדינה מיכאל (מיקי) גנור באמצעות חשבון בנק שוויצרי, בגין מה שהוגדר כייעוץ שהעניק גנור לשמרון, ונחשד ככספי שוחד שהועברו בחשאי. למרות זאת, פרקליט המדינה שי ניצן עדיין סקפטי לגבי ההיתכנות של העמדת שמרון לדין.

 

עד המדינה גנור, אמר בחקירתו, בהתייחסו לשמרון: "אני מריץ אותו על הקווים – כשצריך אני שולח אותו למשרד הכלכלה, כשצריך אני שולח אותו למשרד הביטחון, כשצריך אני שולח אותו למולכו, הכל כדי שהעסקה תצא לפועל עם הגרמנים ולא עם מדינות אחרות".

 

  תיק 3000
 

 ששת המעורבים בפרשת הצוללות (חדשות עשר)

 

 

כמו כן, הדבר שמחזק את החשדות נגד שמרון הוא היעדר העדויות לייעוץ משפטי שהוא ביצע בעסקה. על כך תמו גורמים במשטרה, שכן אם הוא שימש כעורך הדין בעסקת המכירה, היו צריכים להיות תוצרים משפטיים פרי עטו. בשלב מסוים, על פי גנור, שמרון אף אמר לו: "מזל שלא העלינו את הסיכום בינינו על הכתב", הסיכום שלא הועלה על הכתב, על פי החשד, הוא העברת 20% מכספי הפרשה לכיסו של גנור – שהם לא פחות מתשעה מיליון דולרים.

 

עו"ד הדין יעקב וינרוט, שהלך לעולמו החודש, וייצג את שמרון בתחילת החקירה, טען כי בשום שלב לא הותנתה העברת הכסף לכיסו של גנור בהצלחת העסקה. המשטרה לעומת זאת טוענת כי יש בידיה מסמכים שמוכיחים אחרת. דבר נוסף שסייע למשטרה להבין את תפקידו של שמרון בפרשה היה הודעת דואר אלקטרוני ששלח היועץ המשפטי למשרד הביטחון, אחז בן ארי. בהודעתו נכתב כי תפקידו של שמרון, בארבע הזדמנויות שונות, היה להשתמש בקרבתו לראש הממשלה נתניהו כדי לשווק לצדדים את כדאיות החתימה על העסקה.

 

גורם המצוי בחקירה אמר הערב: "האנשים בסביבת ראש הממשלה פעלו ממניעים פסולים כדי לקדם את האינטרסים של גנור ואת האינטרסים של עצמם". גורמים במשטרה אמרו הערב שיש בידיהם הקלטות של מפקד חיל הים לשעבר, האלוף אליעזר צ'ייני מרום, שבהן הוא מדבר על העסקים שביצע עם שאר המעורבים בפרשה, ומהן עולה בבירור שהומצאו עסקאות פיקטיביות שמטרתן להסוות את העסקאות שקיימו בעת שעוד ששימש כמפקד חיל הים.

 

תאגיד הענק הגרמני "תיסנקרופ", שמכר לצה"ל את הצוללות, מסר הערב בתגובה: "כל המידע שקיבלנו מגיע רק מהעיתונות ואין בידינו פרטים מאושרים. ברגע שנדע את העובדות כולן נבחן אותן באמצעים שעומדים לרשותנו". יש לציין כי העסקה מכילה גם סעיף שמתיר לצדדים לבטל את העסקה בתנאים שונים, שאחד מהם הוא שחיתות של הצד השני. למרות זאת, בשלב זה לא ידוע על יוזמה לביטול העסקה.

 

 צוללת
 

צוללת חיל הים מתוצרת "תיסנקרופ" (רויטרס)

 

 

מוקדם יותר אתמול, התייחס לפרשה היועץ המשפטי לממשלה, אביחי מנדלבליט, והצהיר כי מדובר ב"פרשה קשה שהיה צריך לחקור", דבריו נאמרו בכנס חיפה למשפט באוניברסיטת חיפה. "זו פרשה מאוד משמעותית, הבדיקה לקחה שנתיים ובהחלט גם אני עקבתי אחרי הדברים. התיק ינוהל על ידי היחידה הכלכלית בלהב. פרשה קשה, רצינית, היה צריך לחקור אותה טוב, וטוב שעשו את זה", אמר מנדלבליט בהתייחסו להמלצות המשטרה בפרשה.

 

המלצות המשטרה:

 

כזכור, אתמול נודע כי המשטרה המליצה להגיש כתב אישום נגד בכירים, ביניהם שלושה ממקורבי ראש הממשלה נתניהו - פרקליטו לשעבר דוד שמרון, לשעבר המשנה לראש המועצה לביטחון לאומי, אבריאל בר יוסף, ודוד שרן, לשעבר ראש הסגל בלשכת נתניהו. כמו כן, המשטרה המליצה להעמיד לדין את אלוף (מיל') אליעזר (צ'ייני) מרום, השר לשעבר אליעזר (מודי) זנדברג ושייקה ברוש. לעומת זאת, נגד מקורבו של נתניהו, דוד מולכו, לא נתגבשה תשתית ראייתית.

 

המשטרה מסרה כי לפי ממצאי החקירה, במהלך השנים סיפק התאגיד הגרמני "טיסנקרופ" למדינת ישראל חמש צוללות, אשר נמצאות בשירות פעיל כחלק ממערך הצוללות של חיל הים, כאשר עד שנת 2009 תא"ל במיל' ישעיהו (שייקה) ברקת, שימש כנציג התאגיד מול מדינת ישראל. 

 

במהלך שנת 2009 הוחלף במפתיע ברקת באיש העסקים מיכאל (מיקי) גנור, אשר נכנס בנעליו של ברקת והחל לשמש כנציג התאגיד והמתווך לעניין רכש ושירותים של התאגיד מול מדינת ישראל. לטענת המשטרה, ממצאי החקירה מגלים, כי למפקד חיל הים דאז האלוף (מיל') אליעזר (צ'ייני) מרום ולמשנה לראש המל"ל דאז אבריאל בר יוסף, הייתה מעורבות דומיננטית בבחירתו של גנור לשמש כנציג המספנה במקומו של ברקת וזאת מתוך ציפייה לכאורה לקבלת תמורה מגנור במעלה הדרך עבור פועלם ונקיטת פעולות מצדם למימוש ציפייה זו. הנציג אמור היה לקבל אחוזים משווי העסקה, ששוויה מוערך במיליונים רבים.

 

נתניהו  יוצא מהצוללת בנמל חיפה
 

נתניהו יוצא מהצוללת בנמל חיפה (רויטרס)

 

 

בתקופה בה שימש גנור נציג התאגיד - בין השנים 2009 ועד לימי החקירה הגלויה במחצית שנת 2017 - הושלמה עסקת רכש כלי שייט מהתאגיד בשווי של מאות מיליוני אירו, והתקיימו מגעים לרכישת כלי שייט נוספים בשווי כספי רב עוד יותר.

 

לאורכה של החקירה עלו חשדות, כי במהלכה של התקופה הרלוונטית כאמור, שורה של עובדי ציבור ונושאי משרה בכירים, בעבר ובהווה, לצד גורמים עסקיים ופרטיים – כולם או חלקם - לקחו ו/או דרשו טובות הנאה מאיש העסקים מיקי גנור, בין במישרין ובין באמצעות מתווכים; בין בתשלומי שוחד במזומן ובשיקים ובין בכסות של חוזי ייעוץ פיקטיביים; בין בעבור ביצוע פעולה הקשורה בתפקידם ובין על מנת להניע עובדי ציבור אחרים; בין בהקשר לעסקאות הצוללות וכלי השיט שנרקמו בין תאגיד טיסנקרופ לבין מדינת ישראל כמפורט לעיל ובין בהקשר למיזמים עסקיים אחרים, עכשוויים ועתידיים, אשר קרמו עור וגידים בארץ ובחו"ל בשותפות עם גנור – וכל זאת תוך הימצאותם בניגודי עניינים מובהקים וחמורים בין תפקידם והאינטרס הציבורי עליו הופקדו ובין קידום ענייניהם העסקיים והפרטיים. גנור הפך לעד מדינה לפני כשנה.