08.11.2018

18:49

 פרופ' אמיר ירון
פרופ' אמיר ירון,
wharton university of pennsylvania

הוועדה למינוי בכירים: אין פגם בבחירת פרופ' אמיר ירון לנגיד

הוועדה בחנה את קורות חייו של פרופ' ירון ואת השיקולים שהובילו לבחירתו בהיבטי טוהר המידות. נתניהו: "יסייע להמשך הצלחת הכלכלה"; המינוי יובא בקרוב לאישור הממשלה

הוועדה למינוי בכירים הודיעה הערב (חמישי) כי בתום בחינת כל המידע אודות פרופסור אמיר ירון, לא נמצא פגם בהתנהלותו ובהחלטה למנותו לנגיד בנק ישראל.

 

ראש הממשלה נתניהו בירך על ההחלטה: "אני בטוח שפרופסור ירון יוביל את בנק ישראל באחריות ויסייע להמשך ההצלחה של כלכלת ישראל". המינוי יובא על ידי ראש הממשלה ושר האוצר לאישור הממשלה בישיבתה הקרובה.

 

בהודעת הוועדה נכתב כי לצורך בדיקת הנושאים שבתחום סמכותה התפרסה הודעה לציבור לפיה מוזמן כל אדם להביא עובדות שעשויות לסייע לבדיקת התאמתו של ירון בהיבטי טוהר המידות, וכן את טוהר ההחלטה למנותו לתפקיד. הודעה זו הביאה להגשת שתי השגות על המינוי, אך חברי הוועדה שסברו שהן אינן עוסקות בטוהר המידות ולכן אין בהן כדי למנוע את המינוי.

 

כמו כן, הופיעו בפני הוועדה פרופסור ירון עצמו, וגם קודמתו בתפקיד, הנגידה קרנית פלוג. מכתב המינוי שהגיש ראש הממשלה בעניינו של ירון נבחן אף הוא בדיוני הוועדה, ואושר על ידה.

 

 נתניהו מכריז במסע"ת על הנגיד הבא
 

נתניהו מכריז במסע"ת על הנגיד הבא (רויטרס)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ביום שני, הוסר המכשול האחרון להתכנסות ועדת גולדברג לאחר ששופטי בית המשפט העליון אמרו לעותר נגד מינויה של פרופ' טליה איינהורן שלא יקבלו את עתירתו, וכי כדאי לו לשקול מחדש את דבר הגשתה. ד"ר רפי נץ-צנגוט, שעתר לבג"ץ בבקשה לפסול את מינויה של איינהורן, אמר בתום הדיון כדי לדעתו בית המשפט שגה. "יש פגמים רבים בהתנהלותה של איינהורן, אך המסר שקיבלנו היום מבית המשפט הוא שלנבחרי ציבור אין חובה למלא את השאלונים באופן מלא".

 

לפני כחודש הודיעו ראש הממשלה בנימין נתניהו ושר האוצר משה כחלון על זהות נגיד בנק הישראל החדש. השניים הודיעו על ההחלטה במסיבת עיתונאים שכינסו במשרד רה"מ. ירון יחליף את קרנית פלוג שהודיעה על פרישה לפני כארבעה חודשים לאחר חמש שנים בתפקיד. פרופ' ירון גבר על שלושה מועמדים: פרופ' מריו בלכר, פרופ' אפרים צדקה ופרופ' בן ציון זילברפרב.

 

רה"מ נתניהו אמר במעמד ההכרזה כי פרופ' ירון "יוביל את בנק ישראל באחרות, במקצועיות ובתבונה גדולה, ומנגד יאפשר את יציבות המערכת הפיננסית הישראלית". עוד הוסיף כי "אני בטוח שבהנהגתו בנק ישראל ימשיך לעמוד באתגרים". לאחר שנתניהו הכריז על בחירת הנגיד, אמר השר כחלון כי "נעשתה פה עבודה יסודית ואחראית. כל ארבעת המועמדים ראויים מאוד, אך פרופ' ירון נמצא האיש המתאים ביותר". 

 

 שר האוצר משה כחלון ונגידת בנק ישראל קרנית פלוג
 

שר האוצר משה כחלון ונגידת בנק ישראל קרנית פלוג (חדשות עשר)

 

 

‏פרופ' אמיר ירון נולד בישראל ב-1964. הוא בעל תואר ראשון ושני בכלכלה באוניברסיטת תל אביב והיה קצין ביחידת היועץ הכספי לרמטכ"ל. הוא בעל תואר שני נוסף בכלכלה מאוניברסיטת שיקגו, שבה גם השלים את הדוקטורט שלו. כיום הוא משמש מרצה לבנקאות ופיננסים באוניברסיטת וורטון בפנסילבניה שבפילדלפיה. לירון אין ניסיון רב בבנקאות מרכזית, ומנגד אין לו קשר לגורמים במגזר העסקי בישראל.

 

מודל בנסל-ירון, אותו פיתח יחד עם פרופ' בנסל, המתמקד בסיכונים לטווח ארוך, נחשב לאחד המודלים המובילים בתמחור השקעות וזכה במספר פרסים יוקרתיים, ואף סוקר בוועדת פרס נובל בכלכלה בשנת 2013 כמודל שהשפיע רבות על מחקרי המשך רבים ביניהם על מחקרו פרופ' פיטר הנסן שעליו זכה בפרס נובל בכלכלה.