BETA

08.11.2018

16:37

מנדלבליט על פרשת הצוללות: "פרשה קשה, היה צריך לחקור אותה"

נמשך גל התגובות לפרשה שנחשפה בחדשות עשר - השרה שקד הצהירה כי "אולי הגיע הזמן לנצל את הפרשה הזאת ולעשות שם בדק בית". יעלון: כל מעגלי השחיתות משיקים לרה"מ ולשכתו

פרשת הצוללות: היועץ המשפטי לממשלה, אביחי מנדלבליט, הצהיר היום (חמישי) כי מדובר ב"פרשה קשה שהיה צריך לחקור", דבריו נאמרו בכנס חיפה למשפט באוניברסיטת חיפה. "זו פרשה מאוד משמעותית, הבדיקה לקחה שנתיים ובהחלט גם אני עקבתי אחרי הדברים. התיק ינוהל על ידי היחידה הכלכלית בלהב. פרשה קשה, רצינית, היה צריך לחקור אותה טוב, וטוב שעשו את זה", אמר מנדלבליט בהתייחסו להמלצות המשטרה בפרשה.

 

"זה דיני נפשות וצריך לקבל החלטות מושכלות. זה גם קורה שתיקים חוזרים להשלמה. שר הביטחון היה בקשר גם איתי בעניין הזה ורצה לעשות ועדת בדיקה כשהוא גילה שיש פה פוטנציאל לבעיה מערכתית שיש לבדוק מעבר להיבטים הפליליים, הוריתי לו להמתין לתום החקירה כדי שחלילה לא יהיה שיבוש שלה או הפרעה", הוסיף מנדלבליט וסיכם: "זה תחום מאוד חשוב ורגיש וכולנו רוצים להיות בטוחים שהסחר הביטחוני נעשה בצורה ראויה".

 

גם שרת המשפטים, איילת שקד, התייחסה לפרשה באותו הכנס. "צריך לנצל את את הפרשה הזו ולעשות בדק בית", אמרה. "אני מציעה שנחכה להחלטת הפרקליטות. המשטרה כידוע כבר לא ממליצה אבל זה התיק שעוד נעשה לפני החוק, צריך להתאזר בסבלנות. גם שר הביטחון אמר שהוא מתכוון להקים ועדה פנים משרדית שתבדוק את כל נושא הרכש הביטחוני ואיך זה מתנהל. אולי הגיע הזמן לנצל את הפרשה הזאת ולעשות שם בדק בית. זה מעציב לראות את זה אבל אני לא אוהבת לחרוץ גורלות לפני שיש החלטה של יועמ"ש ולפני שנגזר דינים. בדרגים שאני חשופה אליהם כל ההחלטות נלקחות באופן הגיוני".

 

 תיק 3000
 

תיק 3000 ( חדשות)

 

 

 

 

 

 

 

 

משה יעלון, שכיהן כשר הביטחון בעת רכישת הצוללות, מסר: "המשטרה הודיעה רשמית על המלצתה להגיש כתבי אישום כנגד ששה חשודים בפרשת הצוללות וכלי השיט, בתוכם מקורבי המקורבים של נתניהו. מהרגע הראשון אמרתי כי מדובר בפרשת השחיתות הגדולה והחמורה ביותר בתולדות המדינה, וכי אין שום סיכוי שהחקירה תסתיים בלי כתבי אישום, וצדקתי. יחד עם זאת, אני חוזר ומדגיש כי העובדה שנתניהו לא נחקר באזהרה בפרשה, העובדה שמהלכי חקירה מתבקשים כגון הימנעות מחיפוש במשרדם של עורכי דינו שלפחות כנגד אחד מהם המשטרה גיבשה תשתית ראייתית להגשת כתב אישום, מעוררים שאלות קשות באשר להתנהלות החקירה שלמרבה הפלא, על אף שנתניהו לא הוגדר כחשוד על ידי הפרקליטות והמשטרה, נוהלה בפיקוח צמוד של היועמ"ש לממשלה באופן השמור בדרך כלל לחקירות בהן רה"מ מעורב. זו רק אחת מן השאלות הרבות שיש לי ליועמ"ש לממשלה, על התנהלות החקירה. 

 

"מתחילת הדרך טענו המעורבים ומקורביהם כי 'לא היה כלום', אולם לאחר תחקיר תקשורתי ועיכוב, הוחלט לפתוח ב'בדיקה', לאחר עיכוב נוסף, ה'בדיקה' הפכה לחקירה, לאחר עוד עיכוב החקירה הביאה למעצרים, המעצרים הביאו לגיוס עד מדינה והיום להמלצות לששה כתבי אישום! אז 'לא היה כלום'? אני מדגיש כי על אף שמדובר בעיסקת רכש ביטחונית, אין ולו חשוד אחד מאנשי משרד הביטחון. כל מעגלי השחיתות משיקים לנתניהו ולשכתו, לאנשיו שהעדיפו בצע כסף על פני ביטחון המדינה. עדיין לא מאוחר מדי לחקור את נתניהו באזהרה בפרשה, אם כל כך הרבה ממקורביו, הסמוכים לאזניו, הצמודים לשולחנו, נאמני נאמניו, נחקרו כחשודים וכעת המשטרה ממליצה להגיש נגדם כתבי אישום חמורים, איך יתכן ש'הוא לא ידע'? אם לא ידע שהשחיתות החמורה הזו מתנהלת מתחת לאפו שילך הביתה! אם ידע, שיעיד, שייחקר, שיוכיח חפותו או  שיתן את הדין. אני עדיין סומך על הפרקליטות שתתבונן בממצאים, שתתעמק בהמלצות ושתבחן שוב את ההליכים ואת מידת מעורבותו האישית, לכאורה, של נתניהו בשחיתות ההרסנית הזו. לי אין ספק שנתניהו ידע, לי אין ספק שנתניהו חייב להחקר באזהרה בפרשה, לי אין ספק שאזרחי ישראל ראויים לדעת את האמת".

 

ראשת האופוזיציה, ח"כ ציפי לבני, קראה לראש הממשלה, בנימין נתניהו, להתפטר: "במשך שנים יצר נתניהו תרבות של שחיתות שלטונית. מי שדואג לביטחון לא מאפשר למקורבים שלו לבחוש בביטחון בשביל רווח אישי. כן ידע או לא ידע - היה צריך לדעת. כשהשחיתות מגיעה לבטחון ישראל, כשהאנשים המקורבים אליו ביותר הם שהשחיתו - ראש הממשלה צריך לסיים את תפקידו".

 

נתניהו  יוצא מהצוללת בנמל חיפה
 

נתניהו יוצא מהצוללת בנמל חיפה (רויטרס )

 

 

המלצות המשטרה:

 

היום נודע כי המשטרה המליצה להגיש כתב אישום נגד בכירים, ביניהם שלושה ממקורבי ראש הממשלה נתניהו - פרקליטו לשעבר דוד שמרון, לשעבר המשנה לראש המועצה לביטחון לאומי, אבריאל בר יוסף, ודוד שרן, לשעבר ראש הסגל בלשכת נתניהו. כמו כן, המשטרה המליצה להעמיד לדין את אלוף (מיל') אליעזר (צ'ייני) מרום, השר לשעבר אליעזר (מודי) זנדברג ושייקה ברוש. לעומת זאת, נגד מקורבו של נתניהו, דוד מולכו, לא נתגבשה תשתית ראייתית.

 

המשטרה מסרה כי לפי ממצאי החקירה, במהלך השנים סיפק התאגיד הגרמני "טיסנקרופ" למדינת ישראל חמש צוללות, אשר נמצאות בשירות פעיל כחלק ממערך הצוללות של חיל הים, כאשר עד שנת 2009 תא"ל במיל' ישעיהו (שייקה) ברקת, שימש כנציג התאגיד מול מדינת ישראל. 

 

במהלך שנת 2009 הוחלף במפתיע ברקת באיש העסקים מיכאל (מיקי) גנור, אשר נכנס בנעליו של ברקת והחל לשמש כנציג התאגיד והמתווך לעניין רכש ושירותים של התאגיד מול מדינת ישראל. לטענת המשטרה, ממצאי החקירה מגלים, כי למפקד חיל הים דאז האלוף (מיל') אליעזר (צ'ייני) מרום ולמשנה לראש המל"ל דאז אבריאל בר יוסף, הייתה מעורבות דומיננטית בבחירתו של גנור לשמש כנציג המספנה במקומו של ברקת וזאת מתוך ציפייה לכאורה לקבלת תמורה מגנור במעלה הדרך עבור פועלם ונקיטת פעולות מצדם למימוש ציפייה זו. הנציג אמור היה לקבל אחוזים משווי העסקה, ששוויה מוערך במיליונים רבים.

 

בתקופה בה שימש גנור נציג התאגיד - בין השנים 2009 ועד לימי החקירה הגלויה במחצית שנת 2017 - הושלמה עסקת רכש כלי שייט מהתאגיד בשווי של מאות מיליוני אירו, והתקיימו מגעים לרכישת כלי שייט נוספים בשווי כספי רב עוד יותר.

 

לאורכה של החקירה עלו חשדות, כי במהלכה של התקופה הרלוונטית כאמור, שורה של עובדי ציבור ונושאי משרה בכירים, בעבר ובהווה, לצד גורמים עסקיים ופרטיים – כולם או חלקם - לקחו ו/או דרשו טובות הנאה מאיש העסקים מיקי גנור, בין במישרין ובין באמצעות מתווכים; בין בתשלומי שוחד במזומן ובשיקים ובין בכסות של חוזי ייעוץ פיקטיביים; בין בעבור ביצוע פעולה הקשורה בתפקידם ובין על מנת להניע עובדי ציבור אחרים; בין בהקשר לעסקאות הצוללות וכלי השיט שנרקמו בין תאגיד טיסנקרופ לבין מדינת ישראל כמפורט לעיל ובין בהקשר למיזמים עסקיים אחרים, עכשוויים ועתידיים, אשר קרמו עור וגידים בארץ ובחו"ל בשותפות עם גנור – וכל זאת תוך הימצאותם בניגודי עניינים מובהקים וחמורים בין תפקידם והאינטרס הציבורי עליו הופקדו ובין קידום ענייניהם העסקיים והפרטיים. גנור הפך לעד מדינה לפני כשנה.