08.11.2018

16:00

עינת קליש רותם, שנבחרה לראשות העיר חיפה
עינת קליש רותם, שנבחרה לראשות העיר חיפה,
חדשות עשר

כוח נשי: עלייה במספר הנשים שנבחרו למועצות המקומיות בישראל

מאה נשים נוספות נבחרו בבחירות המוניציפליות לעומת הכמות שנבחרה ב-2013; עם זאת, על אף הנתון המרשים, אחוז הנשים במועצות עלה רק בכ-3%, בשל העלייה במספר כלל הנבחרים

על רקע בחירות האמצע שהסתיימו אתמול בארצות הברית, שבסופן גדלה נציגות הנשים בקונגרס באופן משמעותי, מפרסמת היום (חמישי) הרשות לקידום מעמד האישה נתונים המעידים על גידול גם במספר הנשים במועצות המקומיות בישראל. על פי הנתונים שנאספו, מאה נשים נוספות נבחרו בבחירות המוניציפליות לעומת הכמות שנבחרה ב-2013.

 

עם זאת, הייצוג הנשי עלה למעשה רק בכשלושה אחוזים ביחס לבחירות ב-2013 (מ-13.5% ל-16.6%). זאת מאחר שמספרם הכולל של חברי וחברות מועצות עלה מאז הבחירות הקודמות. מן הנתונים עולה כי ב-68 יישובים לא יכהנו נשים במועצה כלל. ביניהן המועצות בני ברק, אום אל פאחם, אלעד, בית"ר עילית, חצור הגלילית, יבנאל, יסוד המעלה, טירה, מודיעין עילית, סח'נין, עמנואל, רהט ושפרעם.

 

  אווה מדז'יבוז'
 

אווה מדז'יבוז' ( חדשות עשר)

 

 

קריית טבעון ואבן יהודה הם היישובים היחידים שבהם יכהן רוב נשי במועצה ושיאניות הייצוג הנשי במספרים מוחלטים הן הערים באר שבע ותל אביב עם עשר חברות מועצה (מתוך 27 בבאר שבע ו-31 בתל אביב). 19 נשים נבחרו לרשויות במגזר הערבי לעומת עשר בבחירות הקודמות.

 

השרה לשוויון חברתי, ח"כ גילה גמליאל, מסרה: "בראש ובראשונה אני רוצה לשלוח ל-426 נבחרות הציבור החדשות ברכת הצלחה גדולה. אתן מייצגות לא רק את הציבור שבחר בכן אלא את כלל הנשים בישראל. גם במציאות הפוליטית של 2018 נשים סובלות מיחס מפלה, מהערות סקסיסטיות, מחשדנות ומדעות קדומות. בכוחנו לשנות את המציאות. אתן שגרירות מקומיות של תנועה בינלאומית רחבה ואני קוראת לכן לשלב בפעילות הציבורית שלכן גם את האחריות האישית לקידום שוויון מגדרי, לעידוד נשים נוספות להצטרף לזירה הציבורית ולתמיכה בפעולות עירוניות המקדמות נשים. הצלחתכן – הצלחתנו".

 

אוה מדז'יבוז', מנכ"לית הרשות לקידום מעמד האישה, אמרה: "גידול של 100 נבחרות ציבור הוא בשורה חשובה, יחד עם 11 ראשות רשויות נבחרות ו-6 שמתמודדות בשבוע הבא בסיבוב השני מדובר במהפכה של ממש. השבוע נפתחה דלת ל-426 נשים להמשיך ולהתקדם בעשייה בזירה הציבורית ולבסס תשתית לקראת מערכת הבחירות הבאה. עם זאת, עלינו לבחון גם את שאלת הייצוג שנותר דל ולא שוויוני. פחות מ-17% מייצגות אוכלוסייה של 51%. עלינו להמשיך ולפעול להגדלת הייצוג היחסי ולקידום שוויון מגדרי. אני קוראת לראשי הסיעות בכל רחבי הארץ שבהן הבאה בתור ברשימה למועצה היא אישה לפעול להנהגת רוטציה במהלך הקדנציה על מנת לאפשר ליותר נשים לכהן במועצת העיר ולהגדיל את סיכוייהן להיבחר בפעם הבאה. זה הדבר הנכון לעשות".