31.10.2018

03:51

מהפך על הכרמל: עינת קליש רותם נבחרה לראשות עיריית חיפה

יונה יהב היה צפוי לזכות בקלות בכהונה נוספת בלשכה, אלא שהמועמדת שמולו הצליחה להפוך לאישה הראשונה בראשות אחת מ-3 הערים הגדולות. "מהפך היסטורי, דמוקרטי ומגדרי"

הבחירות המקומיות: עינת קליש רותם ניצחה הלילה (רביעי) במרוץ לראשות עיריית חיפה, והביסה את ראש העירייה המכהן יונה יהב, שהיה צפוי עד לפני כמה שבועות לזכות בקלות יחסית בכהונה רביעית בלשכת ראש העירייה. עם פרסום תוצאות חלקיות של קולות הבוחרים, התברר כי קליש רותם, עם יותר מ-55% תמיכה, מובילה בפער ניכר על פני יהב, שקיבל פחות מ-40% מקולות הבוחרים.

 

לתוצאות הבחירות המלאות ולכל העדכונים מהבחירות המקומיות

 

במטה הבחירות של קליש רותם, האישה הראשונה לעמוד בראשות אחת משלוש הערים הגדולות בישראל, נרשמה התרגשות רבה. היא הבטיחה להמתין לתוצאות האמת, אולם הבהירה כי היא מתכוונת "להתחיל לעבוד" כבר בבוקר. היא הודתה ליו"ר המחנה הציוני אבי גבאי, שנתן לה את תמיכתו וליווה אותה גם סביב ההליך המשפטי בכל הנוגע לפסילתה, שבוטלה בהוראת בג"ץ. "אני לא מוותרת, קורצתי מחומר אחר", אמרה.

 

 

 

 

 

עם היוודע התוצאות, יהב פרסם הודעה ובה מסר כי הוא "מכבד את החלטת הבוחרים ואכבד את תוצאות הבחירות". לדבריו, "היה לי כבוד גדול להוביל את העיר היפה הזו. חיפה היא מפעל חיי ואני מתפלל שהנהגת העיר החדשה תדע לשמר את מה שהושג פה ב-15 השנים האחרונות".

 

 עינת קליש רותם ויונה יהב
 

עינת קליש רותם ויונה יהב (חדשות עשר)

 

 

"כל מה שעשיתי לא הושג לבד, אלא בזכות עובדי העירייה המסורים ועל כך אני רוצה להודות להם", הוסיף יהב. "כרגע בעיקר חשוב לי להודות לכל הפעילים והאנשים הטובים שסייעו לי במערכת הבחירות הזו, שהאמינו, ושעבדו קשה כדי להצליח".

 

 

ח"כ שלי יחימוביץ', שליוותה את קליש רותם במהלך יום הבחירות, כתבה בטוויטר: "נדהמתי מכמויות האהבה שהורעפו אליה, בצדק ובדין כמובן". היא הגדירה את בחירתה "מהפך היטורי, מוסרי, דמוקרטי ומגדרי". 

 

נעמה לזימי, מספר 3 ברשימת "חיים בחיפה" בראשותה של קליש רותם, אמרה: "עשינו פה היסטוריה, זאת מהפכה". לדבריה, "הציבור החיפאי לא רק מאס בישן ובארכאיות ובעיר המנוונת - הוא מאס בקומבינות בקשרי הון-שלטון, בזיהום, הוא רוצה משהו אחר לגמרי". לזימי הוסיפה כי קליש רותם הצליחה לחבר בין האוכלוסיות השונות בעיר, וסיפרה כי במטה הבחירות יש "דגל גאווה וחרדים עומדים ביחד - זה הניצחון". 

 

 

מהפך בנהריה: מכה למוקד הכוח של הליכוד

 

 

חיפה אינה העיר היחידה שבה נרשם הלילה מהפך מפתיע. בטבריה רון קובי, שהגיע למרוץ לא מתוך המפלגות הממסדיות והחל את דרכו דווקא בשידורים בפייסבוק, זכה בבחירות עם 45% מקולות הבוחרים. הוא הדיח את ראש העירייה המכהן יוסף בן דוד, שקיבל רק 24.6% תמיכה. דודיק אזולאי מעט מאחוריו עם 24.4% מקולות הבוחרים. 

 

בנהריה, לאחר ספירת כ-75% מקולות הבוחרים, רונן מרלי ניצח עם כ-60% מהקולות, ובכך הדיח באופן מפתיע את ראש העירייה ז'קי סבג, שמחזיק בתפקיד כבר 28 שנים במצטבר. סבג, שזכה רק ב-23% מקולות הבוחרים, נחשב לדמות מפתח במרכז הליכוד, ומקורב לשרי המפלגה הבכירים.

 

 

בקריית שמונה עורך הדין הצעיר אביחי שטרן סימן הישג מרשים במאבק מול ראש העירייה המכהן ניסים מלכה. עם ספירת מחצית מהקלפיות, שטרן זכה ב-36.1% מקולות הבוחרים, בעוד מלכה קיבל 29.7% תמיכה, והשניים צפויים להמשיך לסיבוב שני, שייערך ב-13 בנובמבר. כ-20% מהמצביעים שתמכו במועמד רחמים מלול עשויים להכריע אז את הכף.