07.10.2018

12:44

עודכן:

טען שהגיע לתקן תקלת חשמל, כפת - וירה: מסלול הקטל של המחבל

מנהל הלוגיסטיקה במפעל שבו נרצחו שני עובדים סיפר: "הפקידה שיושבת בכניסה נורתה, משמאלה יושב בכיר בחברה שנורה גם הוא". תחקיר המקרה: המחבל לקח אזיקונים מהמחסנאי

ערן בודנקין, מנהל הלוגיסטיקה והתפעול במפעל שבו רצח מחבל שני בני אדם, זיו חג'בי וקים לבנגרונד יחזקאל - עובד בכיר בחברה ופקידה כבני 30, ופצע אישה נוספת בינוני, הציג היום (ראשון) לחדשות עשר את המסלול שעבר המפגע. "הוא עלה במדרגות במטרה רשמית לתקן תקלת חשמל", סיפר בודנקין. "הוא נכנס לאזור המשרדים של הקבוצה – הנהלת חשבונות, רכש וכדומה. הפקידה שיושבת בכניסה נפגעה ונרצחה. משמאלה יושב עובד חברה בכיר, וגם בו הוא פגע. מצד ימין זה אזור שבו נפגעה עוד פקידה (שנפצעה באירוע - א"ה)".

 

בתוך המשרדים ניתן לראות חלון מנופץ וזכוכיות על הרצפה. כמו כן נראים דפים בערימה על הכיסא של ההרוג, וכן ציוד משרדי זרוק על השולחן.

 

מתחקיר האירוע עולה כי המחבל, שהחתים את כרטיס העבודה שלו סמוך לשעה 6:45 לקח אזיקונים כעשר דקות לפני הפיגוע מהמחסנאי של המפעל, בטענה שהוא זקוק להם על מנת לתקן את החשמל במשרד, ואיתם כפת את לבנגרונד יחזקאל לפני שירה בה. 

צה"ל ושב"כ קבעו לפני מספר שעות כי אירוע הירי בברקן הוא פיגוע טרור. דובר צה"ל, תא"ל רונן מנליס, ציין כי המחבל, שמחזיק באישור עבודה וזהותו ידועה, נכנס עם רובה מסוג קרלו למפעל שבשומרון וירה בשלושת קורבנותיו.

 

עוד מסר מנליס כי ייתכן והיו למחבל מניעים נוספים, אך צה"ל ושב"כ קבעו חד משמעית שמדובר בפיגוע וכעת יחידות מיוחדות מנהלות אחריו מרדף. "דברים שהמחבל השאיר גורמים לנו לקבוע שמדובר בפיגוע טרור, הוא נושא אישור לעבודה באזור התעשייה אך לא הגיע לעבודה בשבועות האחרונים", ציין מנליס. "ייבדק כיצד הוא נכנס עם נשק שעדיין לא נמצא אצלנו. אנחנו לא יודעים את כוונותיו אך מהבנה ראשונית מדובר במפגע בודד שפעל על דעת עצמו. ההנחה היא שהוא מחבל חמוש במנוסה".

תיעוד מנוסתו של המחבל מזירת הפיגוע:

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


עד כה עולה מתחקיר הפיגוע כי המחבל נכנס עם רובה הקרלו בתוך תיק הגב ולא נבדק בש"ג של אזור התעשייה ברקן. על אף שתחילה דווח כי המפגע פוטר מעבודתו, כעת ידוע כי למרות שלא הגיע לעבדותו במפעל בשבועיים האחרונים, הוא דווקא לא פוטר. עוד עולה מהתחקיר כי המחבל ירה לעבר עובד נוסף כדור אחד במנוסה, אך היה לו מעצור ברובה הקרלו. בתגובה, ירה העובד לעבר המפגע באמצעות אקדחו, אך הוא החטיא והמחבל ברח. ראש המועצה האזורית שומרון, יוסי דגן, הוסיף כי אחת הנפגעות נמצאה כפותה באזיקונים.

יוגב פריד, עובד המפעל שירה במחבל שיחזר את האירוע. "תוך כדי בריחה ראיתי אותו רץ במהירות לכיוון אחד הרחובות, והוא ירה לכיוון שלי", סיפר פריד. "הספקתי לירות כדור אחד לעברו והוא נעלם. אנחנו מכירים אותו, הוא אחד החשמלאים שלנו. קראו לנו שקרה משהו וראינו אנשים ירויים. התחלנו לאבטח את המקום ועברתי עמדה עמדה. הוא הספיק לירות כדור אחד לעברי ונעלם. הוא היה שבוע חולה, כולם כאן עובדים עם אישורים".

 

בוידאו: יוגב פריד, עובד המפעל שירה במחבל, משחזר את האירוע


 ראש המועצה האזורית שומרון סיפר כי "ראיתי את המראה הנורא של ההרוגים על הרצפה. מה שתפס אותי כשנכנסתי זו אישה צעירה עם ידיים קשורות באזיקון", תיאר דגן את זירת האירוע. "אמרתי לעצמי 'איזה פחדן שפל ועלוב יכול להיות המחבל הזה שהוא קושר אישה צעירה עם אזיקון ויורה בה'. חשבתי שגבר מוסלמי אמור לשמור על כבודן של נשים. אני לא יודע איך הוא נכנס עם קרלו בתיק וזה נמצא בבדיקה. אנו סומכים על צה"ל ומחכים למה שהם יגידו".

ראש הממשלה בנימין נתניהו מסר כי: "מדובר בפיגוע טרור. כוחות הביטחון מבצעים מרדף אחרי הפוגע. אני בטוח שיתפסו אותו ונעמיד אותו לדין. שולח תנחומים בשמי ובשם הממשלה".
 

 זירת פיגוע הירי בברקן

זירת פיגוע הירי בברקן ( דובר צה"ל)

 שר הביטחון אביגדור ליברמן התייחס גם הוא לפיגוע וצייץ בחשבון הטוויטר שלו כי "צה"ל וכוחות הביטחון מנהלים מצוד נרחב אחר המחבל בן הבליעל שביצע את הפיגוע הקשה בברקן. זה רק עניין של זמן עד שנשים עליו את היד".

 גם שר החינוך וחבר הקבינט הבטחוני, נפתלי בנט הגיב לאירוע הטרור הקטלני בכניסה לישיבת הממשלה: ״מדיניות ישראל מול טרור חייבת להיות אפס סבלנות, בכל החזיתות  אפס סבלנות מול החדירות היומיומית מהגבול העזתי, אפס סבלנות אל מול עפיפוני הנפץ והתבערה המתעופפים יום אחרי יום לתוך שטח ישראל, אפס סבלנות לכל גילוי של טרור.  חייבים להחזיר את ההרתעה לישראל״.
 

 זירת הפיגוע במפעל המחזור בברקן

זירת הפיגוע במפעל המחזור בברקן (חדשות עשר )

 


חמאס מסר כי "הפיגוע בברקן הוא פרק חדש במאבק העם הפלסטיני בגדה המערבית וזהו מסר מהצעירים בגדה לאלו הנמצאים תחת מצור בעזה. המתקפה מוכיחה כי כל ניסיונות הרשות הפלסטינית לקשר עם ישראל נכשלים וכי הצעירים הפלסטינים מתעקשים על מאבק עם ישראל". עוד מסר חמאס כי "הפיגוע הוכיח שנכשל הניסיון לחסל את ההתנגדות בגדה המערבית כתגובה לפשעי ישראל וכתגובה להמשך התיאום הביטחוני עם ישראל. העם הפלסטיני בגדה המערבית מסרב להיגיון של הרשות הפלסטינית בדבר שביתת נשק עם ישראל והטלת סנקציות על רצועת עזה".
 

 זירת פיגוע הירי בברקן

זירת פיגוע הירי בברקן ( דובר צה"ל)

 


דובר אירגון הג'יהאד האסלאמי, דאווד שהאב, אמר כי "הפיגוע הוא תשובה לפשעי ישראל בעזה, בירושלים, בחאן אל-אחמר ובמסגד אלאקצא". בכיר אירגון החזית העממית, מאהר מזהר, אמרי כי "הפיגוע הוא תשובה טבעית לפשעים של ישראל במקומות השונים ולכך שהיא מטמאת את המקומות הקדושים. זו תשובה טבעית למדיניות הגזענית-יהודית של נתניהו, ליברמן ובנט כלפי העם הפלסטיני".

פראמדיק מגן דוד אדום, נריה קתוע סיפר כי בזמן פינוי הפצועה בינוני, היא תיארה את שאירע: "היא סיפרה לנו בדרך שהיא שמעה רעש, וכשהיא רצתה לראות מה הרעש היא נורתה בבטנה. במקום האירוע מצאנו שלושה פצועים. הפצועה עם פגיעת הירי שנפצעה בינוני, נמצאה מתחת לשולחן בחרדה עם פגיעת ירי בפלג גוף עליון. היא קיבלה טיפול ראשוני מציל חיים ופנינו אותה לחדר טראומה. היא התעקשה שנתקשר לבעלה ונדווח לו שהיא נמצאת בבית החולים".

 


שי עמיחי, מנכ"ל היישוב ברקן, סיפר על המצב באזור. "היישוב שוכן בתוך אזור התעשייה וצריך לעבור דרכו כדי להיכנס ליישוב. יש כוחות רבים במקום על מנת להשלים את איתור המפגע ולטפל באירוע שמתרחש בדקות אלו". בהתייחס לשיתוף הפעולה בין ישראלים לפלסטינים בסביבה, אמר עמיחי כי "גם באזור התעשייה וגם ביישוב עצמו, שיתוף הפעולה פורה. אנחנו מעסיקים את תושבי הסביבה והמרקם מאוד חם. אנחנו נמצאים ביחסי שכנות וביחסים מקצועיים ברמה הגבוהה ביותר. התושבים מרגישים בטוחים במקום עבודתם ורבים יוצרים קשרים מעבר למקצועיים במקומות העבודה".