07.10.2018

11:40

לראשונה מאז תחילת המשבר: נתניהו ופוטין קבעו להיפגש

רה"מ אמר בישיבת שרי הליכוד כי שוחח עם נשיא רוסיה בטלפון. "נפעל כל עת כדי למנוע מאיראן להתבסס בסוריה", הדגיש • על האפשרות של הקדמת הבחירות: "עדיין אין החלטה"

לראשונה מאז המשבר עם רוסיה בנוגע להפלת המטוס והעברת טילי S-300 לצבא אסד, ראש הממשלה בנימין נתניהו אמר הבוקר (ראשון) בישיבת שרי הליכוד כי "לפני זמן קצר שוחחתי עם פוטין וקבענו להיפגש בקרוב כדי להמשיך את התיאום הביטחוני החשוב בין הצבאות. ישראל תפעל כל עת כדי למנוע מאיראן להתבסס בסוריה ולמנוע ממנה להעביר נשק קטלני לחיזבאללה בלבנון". 

 

בתוך כך, על רקע משבר הגיוס והקדמת הבחירות העומדות על הפרק, נתניהו התייחס לנושא ואמר: "אני שומע ששואלים אם יש בחירות ומתי. התשובה היא שאין החלטה". בישיבת ראשי הקואליציה, בה נידונה היום סוגיית הבחירות לצד המשך השותפות הקואליציונית, הבהיר נתניהו כי בניגוד לפרסומים אין החלטה בנושא וטרם התקיימה התדיינות עם המפלגות החרדיות בנושא חוק הגיוס. ראשי הקואליציה העלו בפגישה את התנאים שצריכים להתקיים כדי שהקואליציה תוכל למלא את ימיה, וביסודם - הימנעות מהצעות חוק פופוליסטיות והצעות חוק תקציביות.

אתמול, גורמים בסביבתו של ראש הממשלה אמרו כי נתניהו עושה מאמצים להביא לפתרון חקיקתי במשבר הגיוס, אך לדבריהם "ההחלטה על הקדמת הבחירות, כן או לא, לא צפויה לפני החזרה מפגרת הכנסת. עם זאת כפי שהדברים נראים נכון לעכשיו, הסיכויים לבחירות גבוהים במעט מהסיכוי שניתן יהיה למנוע את הקדמתן".

 

 בנימין נתניהו ויעקב ליצמן
 

בנימין נתניהו ויעקב ליצמן (רויטרס )

 


ההחלטה בנושא הייתה צריכה להתקבל לפני כחודש, כאשר לפני כחודשיים אמר נתניהו בישיבת ראשי הקואליציה כי "בתחילת חודש הבא נחליט על מועד לבחירות". זאת, כשבוע לאחר שבג"ץ התיר לדחות את ביטול החוק עד ל-2 בדצמבר, במטרה שעד אז הקואליציה תגיע לנוסח מוסכם והחוק יעבור בקריאה שנייה ושלילית. 

 

כמו כן, ראש הממשלה התייחס לפיגוע הירי הבוקר בפעל "אלון" ואמר: "מדובר בפיגוע טרור מאוד קשה שבו נרצחו שני ישראלים באכזריות רבה ונפצעה אזרחית שלישית. כוחות הביטחון נמצאים במדף אחר הרוצח הנתעב, ואני בטוח שהם יתפסו אותו ושנמצא איתו את הדין, מקווה שבהקדם. שולח בשמי ובשם הממשלה תנחומים למשפחות הנרצחים ותקוותנו להחלמה מהירה של הפצועה". 

 

כאמור, הבוקר סמוך לשעה 07:40 נכנס צעיר פלסטיני העובד במקום לקות המשרדים של המפעל שבאזור התעשייה ברקן, פתח באש ופגע בשלושה. גבר ואישה בשנות ה-30 לחייהם נרצחו, ואישה נוספת כבת 54 נפצעה בינוני והועברה להמשך טיפול בביה"ח בילינסון. לאחר מכן, המחבל נמלט מהמקום רגלית כשהוא חמוש. כוחות צה"ל ומשטרה סורקים אחריו כעת, כשהחיפושים מתמקדים בוואדי שליד היישוב אורנית. סוכנות הידיעות "קודס" דיווחה כי צה"ל חסם את כל הדרכים המובילות לעיר סלפית.

 

 היורה מברקן נמלט מהזירה
 

היורה מברקן נמלט מהזירה (חדשות עשר)

 

 

במהלך פגישה בארבע עיניים שקיים ראש הממשלה עם קנצלרית גרמניה, אנגרלה מרקל, בעת ביקורה בירושלים בשבוע שעבר, נתניהו ביקש שגרמניה תפסיק את המימון של ארגונים ועמותות שלטענתו פועלים נגד ישראל. את הדברים אמר נתניהו בישיבת הממשלה שהתקיימה הבוקר. עוד ציין כי מרקל השיבה שקשה לעקוב לפעמים אחרי הכספים כיוון שהם עוברין בין כמה ארגונים. בתגובה, הציע נתניהו להקים צוות משותף לבדיקת הנושא.