17.09.2018

14:13

מוחמד ג'וואד זריף, שר החוץ של איראן
מוחמד ג'וואד זריף, שר החוץ של איראן,
רויטרס

למרות הסנקציות - "איראן בדרך הנכונה לשימור הקשרים עם אירופה"

דובר משרד החוץ האיראני, בהראם קאסמי, התייחס למאמצים הדיפלומטיים להתמודדות כלכלית עם פרישת ארה"ב מהסכם הגרעין: "לתוכניות הקודמות לא היו את הערבויות הנדרשות"

דובר משרד החוץ האיראני, בהראם קאסמי, התייחס היום (שני) למאמצים הדיפלומטיים של מדינתו לשמור על קשרים כלכליים עם מדינות אירופה לנוכח חידוש הסנקציות האמריקניות על טהראן: "אנחנו נמצאים בקשר הדוק עם אירופה ונראה כי אנחנו בדרך הנכונה". קאסמי אמר את הדברים במסיבת עיתונאים בטהראן. עוד הוסיף כי "התוכניות הקודמות לא היו פרקטיות ולא היו להן את הערבויות הנדרשות".

 

בסיום דבריו, קאסמי הביע אופטימיות לנוכח קיום פגישה משותפת של שר החוץ האיראני, מוחמד ג'וואד זריף, עם שרי החוץ של בריטניה, רוסיה, צרפת, סין וגרמניה, בשולי האסיפה הכללית של האו"ם שתתקיים בניו יורק בסוף החודש כדי לדון בהמשך המגעים בין הצדדים".

 

אתמול קרא זריף פעם נוספת לאיחוד האירופי "לפצות את איראן בגין ההפסדים הכלכליים שנגרמו עקב הסנקציות האמריקניות". זריף אמר את הדברים בריאיון בעיתון הגרמני "דר שפיגל".

 

 מתקן העשרת הגרעין בנתנז שבאיראן
 

מתקן העשרת הגרעין בנתנז שבאיראן (חדשות עשר)

 

 

לפני כשבוע וחצי איים ראש הסוכנות לאנרגיה אטומית האיראנית, עלי אכבר סאלחי, בפרישה מהסכם הגרעין. "זה התרחיש הגרוע ביותר, אך אני מקווה שבעזרת שיתוף הפעולה של המדינות שנותרו בהסכם, זה לא יקרה", אמר סאלחי בריאיון לעיתון "איראן דיילי". סאלחי הוסיף כי טהראן יכולה גם לעצור זמנית חלק מההגבלות שהוטלו עליה, כגון העשרת אורניום.

 

"ההחלטה לפרוש מהסכם הגרעין צריכה להתקבל על ידי בכירי המדינה", אמר סאלחי. "ההשלכות של מעשה זה הן כה חמורות, שאיני רוצה לחשוב עליהן. התגובה תבוא לאחר התחשבות בכל ההיבטים. כך לדוגמה, המנהיג הורה להשלים בניית צנטריפוגות מצוידות היטב. נוסף על כך, ניתנה הוראה להתחיל הפיתוח כלי שיט הפועלים באמצעות מנוע גרעיני, פרויקט שיימשך 10-15 שנה".