17.12.2018

17:08

רונה רמון, ששכלה את בעלה ובנה, הלכה לעולמה בגיל 54

רמון, שהייתה אלמנת האסטרונאוט אילן רמון ואימו השכולה של הטייס אסף, מתה לאחר מאבק ממושך במחלה קשה. בעשור האחרון פעלה לקידום נוער למנהיגות ונבחרה להדליק משואה

פעילת הציבור, רונה רמון, אלמנתו של האסטרונאוט אל"מ אילן רמון ואימו השכולה של הטייס סרן אסף רמון, הלכה היום (שני) לעולמה, בגיל 54, לאחר מאבק ממושך במחלה קשה. רמון הייתה ידועה בתמיכתה בחינוך וקידום של בני נוער בארץ. 

 

"בצער ובעצב שלא ניתנים לכמת במילים אנחנו נאלצים להודיע על לכתה של רונה רמון, שנפטרה היום בשלווה בביתה, מוקפת במשפחתה ובחברים קרובים". נכתב בהודעה שפרסם מנכ"ל קרן רמון, רן לבנה. "רונה נפטרה לאחר מאבק ממושך במחלה קשה. רונה היקרה הייתה אם לטל, יפתח, נועה וסרן אסף רמון שהיה טייס בחיל האוויר הישראלי, ואלמנתו של אלוף משנה אילן רמון – האסטרונאוט הישראלי הראשון".

 

רונה רמון
 

רונה רמון ( באדיבות קרן רמון)

 

 

"רונה לעולם לא חדלה ממאמציה להשפיע לטובה על החברה הישראלית ולהיות משמעותית עבור הסובבים אותה. היא הייתה אישה מעוררת השראה שעזבה אותנו ביודעה שהמורשת שלה, של בנה ושל בעלה תישאר נוכחת בעשייה החינוכית הרחבה לה הייתה שותפה".

 

עוד מסר מנכ"ל קרן רמון: "אנחנו נפרדים היום בלב שבור מסמל מצוינות ועוז רוח של החברה הישראלית כולה, ומאדם שהיה משמעותי עבור כל מי שהיה איתה בקשר. רונה הייתה מיתוס ישראלי בחייה בעל כורחה, אור גדול שלא ניתן לכבותו. למרות התאכזרות הגורל אליה ואל משפחתה, רונה התעקשה לצקת תוכן ומשמעות לחייה. זכינו לקחת חלק ולהגשים את מפעל החיים שלה, לקידום בני נוער ולחינוך- אלפי ילדים בישראל מודים היום לרונה רמון. גם כשחלתה ועד יומה האחרון מילאה את כולנו באופטימיות, וביקשה להפנות את כוחה לחיזוק הפעילויות החינוכיות שהובילה. אין לי איך לכמת במילים את הכאב והצער שאנחנו חשים. בבניין הארץ, בעשייה חינוכית וביצירה ננוחם".

 

נשיא המדינה ראובן ריבלין ספד לרמון: "רונה רמון הלכה מאיתנו, כפי שחיה בינינו - אצילית, זכה, מלאת אמונה", כתב. "אילן ואסף נגעו בשמים, ורונה נגעה לנו בלב. לא נשכח, רונה אהובה, איך בנית מתוך החורבן, ונמשיך להרבות מהאור שהפצת 'לכבוד העושים למרות הכאב, והיוצרים מתוך החושך'. נרים מבטנו למרומים ונחפש אחריכם, שלושה כוכבים זוהרים".

 

 נשיא המדינה ראובן ריבלין ורונה רמון
 

נשיא המדינה ראובן ריבלין ורונה רמון (חיים צח, לע"מ)

 


רמון נולדה בקריית אונו בשנת 1964 להורים שעלו מטורקיה בהיותם בני 15. בשנת 1986, בהיותה בת 22 נשאה לבעל את אילן ובשנת 1998, כשלהם ארבעה ילדים, עברו בני הזוג ליוסטון שבארצות הברית, כחלק מההכנות לטיסת מעבורת החלל "קולומביה".

 

בשנת 2003 נספה אילן, שהיה לאסטרונאוט הישראלי הראשון ולמעשה היחיד, בעת חזרת מעבורת החלל קולומביה לכדור הארץ. זה קרה ב-1 בפברואר, כשתחילה התרחש עיכוב בנחיתה שרמז על תקלה. "אבד הקשר עם קולומביה מזה זמן רב", דיווחו תחילה כותרות המהדורות בארצות הברית. מעט לאחר מכן הגיעו תמונות של שובל לבן שחצה את השמים ועם חלוף הזמן הגיעה הבנה שהמעבורת התרסקה ואנשי הצוות, ובהם אילן, אינם בין החיים.

 

בספטמבר 2009 נספה אסף, בנה הבכור, בהטיסו מטוס אף-16 בטיסת אימון. "אני חולם להיות טייס בגלל שאני רוצה להיות טייס, ולא בגלל שאבא שלי טייס", סיפר אסף בזמנו. אמו רונה הסכימה ואפשרה לו להגשים את חלומו. הוא אף הוכתר כחניך מצטיין בסיום קורס הטיס. אולם שלושה חודשים לאחר סיום הקורס, ושש שנים וחצי לאחר מות אביו, הוא נהרג כאמור, כשמטוסו התרסק בדרום הר חברון.  


"פעם שנייה שקורה לנו אסון, בעצם ברמה הציבורית, מול עיני כל העולם". סיפרה רונה בריאיון ל"שישי עם אילה חסון" במארס 2016. "אחרי האובדן של אסף היה לי קל נורא לבעוט בהמון אנשים, פשוט הייתי צריכה להיות מאוד צפופה עם עצמי. היה מאוד לא פשוט. ההתפרקויות שלי הן מאוד מכוונות זמנים - ימי זיכרון, ימי הולדת והחגים, ותמיד זה מלווה בכאב, אבל זה הזמן שלי להתפרק עם המשפחה, עם האהובים, עם החברים".

 

 אילן רמון

אילן רמון (רויטרס )

 

רונה טיפלה ברפואה הוליסטית בהסמכה ועסקה בתחום למעלה מ-20 שנה. זאת בזמן שרכשה תואר ראשון בחינוך גופני ממכון וינגייט, ולאחר מכן תואר שני בבריאות הוליסטית מאוניברסיטת לסלי. אולי בשל כך את הכאב מהאובדן הכפול החליטה לתעל כאמור, לעשייה חברתית.


בעזרת שותפים ואנשי חינוך, היא קידמה נוער למנהיגות ומצויינות. במפגש עם ילדי בית הספר "מענית" שברמלה, שנתמך על ידי קרן "רמון" אותה הקימה בשנת 2010 על שם אהוביה שנהרגו, שאלה אותה אחת הילדות אם לא פחדה לשלוח את בנה אסף לצבא אחרי מותו של אילן. "אני חושבת שכל אימא חוששת לשלוח את הבן שלה לצבא", השיבה לה רונה. "אבל החלום של אסף היה להיות טייס. כשהוא צייר, הוא צייר מטוסים והוא בנה בלגו. אז תמיד הפחד שלנו כאימהות הוא לשלוח את הילדים שלנו לצבא, אבל לא רציתי לעצור אותו מלהגשים את החלום שלו".


ביום העצמאות ה-68 של מדינת ישראל, נבחרה רמון להדליק משואה בטקס הדלקת המשואות השנתי בה הרצל. זאת בזכות הפעילות הציבורית שלה לקידום נוער למצויינות.


ביוני 2018 הטכניון העניק לרונה רמון תואר "עמית לשם כבוד", כהוקרה על פועלה רב השנים.

 

בחודש יולי האחרון, עוד הספיקה לחנוך את שדה התעופה "רמון" הסמוך לאילת, זאת על אף שמחלתה הייתה כבר בשלב מתקדם. "לפני כחמש שנים חלמנו חלום והיום אנחנו עומדים מול מבנה שיהיה כמו אבן שואבת ומקור חיים והתחדשות לכל הדרום והסביבה", אמרה רמון בטקס החניכה. "כשאמרנו 'שהחייהו', זה בהחלט גרם לי להתעלות והתרוממות נפש, כי זאת עוד עובדה שחלומות מתגשמים".