04.09.2018

20:25

 יו"ר הרשות הפלסטינית, אבו מאזן
יו"ר הרשות הפלסטינית, אבו מאזן,
רויטרס

דיווח: מצרים הודיעה לאבו מאזן - השיחות לרגיעה בעזה הופסקו

גורם פלסטיני מסר שהמאמצים הופסקו לאחר פגישת יו"ר הרשות עם המודיעין המצרי - שם הביע הראשון חשש מהעמדה המצרית בתיווך. "קהיר לא נחרצת מול חמאס"

גורם פלסטיני מסר היום (שלישי) לסוכנות הידיעות הפלסטינית "דוניא אל-וטן" כי מצרים הודיעה לאבו מאזן כי היא הפסיקה את השיחות בנושא ההסדרה ברצועת עזה בין ישראל לפלסטינים. לדבריו, מהלך זה הוחלט לאחר הפגישה בין אבו מאזן עם משלחת של המודיעין המצרי, שבה יו"ר הרשות הביע חשש מעמדת מצרים בנושא הרגיעה.  

 

"מצרים לא נוקטת בעמדה נחרצת כלפי חמאס, שאינה משיבה בחיוב לכל הצעה מצרית בעניין הפיוס", אמר הגורם בנוגע לסכסוך הפנים פלסטיני. כמו כן, הוסיף כי ההנהגה הפלסטינית הודיעה למצרים כי מאמציהם גורמים להפרדת עזה מהסוגיה הפלסטינית, דבר הנותן לגיטימציה לחמאס מצד אחד להגיע לפשרה עם ישראל, ומנגד לדחות את הפיוס עם הרשות הפלסטינית בגדה.

 

בכיר חמאס, סאמי אבו זהרי, מסר כי "ההדלפות סביב הפסקת מאמצי הרגיעה אינן נכונות ולא נודע לחמאס על דבר כזה מטעם המצרים".

 

בתוך כך, שליח האו"ם למזרח התיכון, ניקולאי מלאדנוב, התייחס היום למצבה של רצועת עזה במהלך כנס הטרור של המרכז הבינתחומי בהרצליה. "אנחנו צריכים לעבוד קשה מדי יום ביומו כדי לשמור על השקט בעזה", אמר שליח האו"ם. "צריך שיהיה שינוי ממשי לתושבי עזה בתחום הכלכלי וההומניטרי, בחשמל ובמעברים, ותושבי עוטף עזה צריכים לראות הפסקה מוחלטת של טרור העפיפונים. ללא השקט הזה, המאמץ המצרי להחזיר את הרשות לעזה - לא יצליח", הוסיף.

 

 ראש הממשלה בנימין נתניהו נפגש עם שליח האו"ם למזרח התיכון ניקולאי מלאדנוב
 

ראש הממשלה בנימין נתניהו נפגש עם שליח האו"ם למזרח התיכון ניקולאי מלאדנוב ( סטילס: קובי גדעון /לע"מ)

 

 

מפקד חמאס ברצועה, יחיא סנוואר, התייחס היום להסכם ההסדרה עם ישראל. "מפלס הלחץ ירד בגלל שאנחנו רוצים לתת לגורמים הרלוונטיים הזדמנות לפעול למען שבירת המצור - הבנו שישראל לא פועלת במטרה לשבור את המצור, אלא רק כשהיא נמצאת תחת לחץ". עוד טען סנוואר במפגש עם נוער עזתי ברצועה כי גורמים פלסטיניים רשמיים התייעצו עם המודיעין הישראלי על מנת להכשיל את עניין הפיוס.

 

במקביל אמר כי ההפגנות בחודשים האחרונים היו כמהלך התקוממות נגד תמיכת ארה"ב בישראל בעת העברת השגרירות לירושלים. "על רצועת עזה לא יאמרו שהיא עמדה בחיבוק ידיים נוכח העברת השגרירות האמריקנית לירושלים", אמר. "העם שלנו יוצר אמצעי לחץ, בדמות בלוני התבערה והוא כותב היסטוריה שבה אלו הנתונים תחת מצור ברצועה, חסרי הכול, גרמו לאויב לחשוב מחדש", הוסיף.

 

כמו כן, הוא פנה לשליח האו"ם מלאדנוב ואמר שתפקידו השתנה: "במקום להיות שליח האו"ם בסוגיית השלום במזרח התיכון, הוא הפך להיות שליח האו"ם למניעת מלחמה". 

 

 מנהיג חמאס בעזה, יחיא סינוואר, באירועי צעדת השיבה
 

מנהיג חמאס בעזה, יחיא סינוואר, באירועי צעדת השיבה (חדשות עשר)