BETA

31.08.2018

11:53

"החברה הערבית הופכת לשדה קרב; הנשק מגיע מבסיסי הצבא"

בעקבות רציחתם של שלושה אנשים ביממה, ח"כים ערבים תקפו את רפורמת הנשק המתוכננת. המשטרה: "במקום הסתה - היה ראוי לגנות את האלימות". ועדת המעקב תקיים הפגנה בת"א

חברי כנסת מהרשימה המשותפת תקפו היום (שישי) בחריפות את השר ארדן ואת רפורמת הנשק שהוביל. זאת, בעקבות רצח בני הזוג אמש בטירה, וכן ברקע התקרית בג'סר א-זרקא, שבה נורה הלילה למוות אדם נוסף.

 

"החברה הערבית הופכת לשדה קרב והמשטרה מפקירה את האזרחים הערבים אל גורלם", כתבה חברת הכנסת עאידה תומא סלימאן. "זאת, מציאות שבה שולטים ארגוני ומשפחות הפשע, משתולל הנשק הבלתי חוקי, ושר לביטחון פנים שרוצה לחלק נשק בידיהם של עוד כחצי מליון אזרחים".

 

בווידאו: ח"כ אחמד טיבי על מקרי הרצח במגזר הערבי

 

 

 

 

 

 

"מעשי הרצח מצטרפים לסטטיסטיקה הנוראית: מעל 1,260 מקרי רצח במגזר הערבי מאז שנת 2000". כתב חבר הכנסת אחמד טיבי בחשבון הטוויטר שלו, "הנשק משתולל ומגיע ברובו מבסיסי הצבא. במקום לטפל בנשק הזה, מציע השר ארדן לחלק יותר רישיונות נשק - כך ייהרגו יותר יהודים ויותר ערבים".

 

חברת הכנסת חנין זועבי קראה לראשי הרשויות הערביות " להימנע מכל קשר עם המשטרה", עד שזו תציג תוכנית "אופרטיבית ומדידה", למלחמה בפשיעה הגואה במגזר הערבי. "שוב מקרי רצח בחברה הערבית. שלוש משפחות שנאלצות לקבור את יקיריהם כתוצאה מהאלימות המשתוללת", מסרה זועבי, "יש למשטרה כסף רב לקמפיינים המבטיחים בטחון אישי בשפה הערבית. קמפיינים לא ימנעו את הרצח הבא".

 

 

יו"ר הרשימה המשותפת, ח"כ איימן עודה, הגיב אמש לאירוע הירי: "שני צעירים שרק עתה התארסו נורו למוות בטירה. בזמן שארדן רוצה לחלק נשקים לכל חפץ, החברה הערבית מדממת. אין עדות קשה ועצובה יותר להזנחת המשטרה בטיפול בנשק הבלתי חוקי וכנופיות הפשע. בזמן שאנחנו נאבקים לבטחוננו, בטחון ילדינו, במשרד לביטחון פנים משחקים בנשק חם".

 

כזכור, מחמוד חג'אג' וארוסתו רימא אבו חיט בני ה-20 נורו למוות אמש בעיר טירה שבמשולש. חובשים ופרמדיקים של מד"א הגיעו לזירה ונאלצו לקבוע את מותו של הצעיר, ובמקביל פינו צעירה במצב אנוש לביה"ח "מאיר" שבכפר סבא. מאוחר יותר קבעו גם את מותה. רצח נוסף התרחש הלילה בכפר ג'סר א-זרקא. רדאד פיסל רדאד בן ה-33 נורה למוות, ושלושה בני אדם נוספים נפצעו קשה, בינוני וקל והם פונו אל המרכז הרפואי הלל יפה. המשטרה פתחה בחקירת נסיבות האירוע.

 

 רדאד פיסל רדאד, נרצח בג'סר א-זרקה

רדאד פיסל רדאד, נרצח בג'סר א-זרקה (חדשות עשר )

 

 

במחאה על מקרי הרצח במגזר הערבי, ועדת המעקב העליונה של הציבור הערבי יזמה הפגנה שתיערך ביום שני בערב בתל אביב תחת הסיסמה ״דמנו אינו מותר״, מול מטה המשטרה ברחוב שלמה.

 
ממשטרת ישראל נמסר בתגובה: "חקירות מקרי רצח שאירעו הלילה ובכלל, מנוהלות במשטרה באופן יסודי ומקצועי תוך חתירה בלתי מתפשרת להגיע לחקר האמת ולהבאת הרוצחים לדין. במסגרת חקירות אלו המשטרה משקיעה מאמצים רבים בפענוח של כלל מקרי הרצח, תוך הפעלת אמצעים גלויים וסמויים והתוצאות בהתאם. בניגוד למה שמנסים לצייר לציבור בתחושות, הרי שבעובדות מאז תחילת השנה הנוכחית קיימת ירידה משמעותית של עשרות אחוזים בכמות מקרי הרצח בכלל ובישובי המגזר הערבי בפרט (כ-30%) ביחס לתקופה המקבילה אשתקד!".

עוד הוסיפה המשטרה כי "לצערנו אירועי ירי מתרחשים לעיתים קרובות מדי ביישובי החברה הערבי בישראל, רובם על רקע סכסוכים פנימיים הגולשים לאלימות, וכך היה גם הלילה - כשהירי בוצע ע״י כנופיות ועבריינים אלימים על רקע חיסול חשבונות ביניהם. משטרת ישראל פועלת בנחישות לאורך כל ימות השנה נגד אחזקה, סחר ושימוש באמל"ח בכל זמן ובכל מקום. לצד ביצוע חקירות יסודיות של כל מקרה ירי וחתירה למעצר והעמדה לדין של כל פורע חוק, הרי שפעילות זו הביאה לתפיסת כמויות נשק חסרות תקדים, בפרט ביישובי המגזר הערבי".

נוסף כל כך, מסרה המשטרה: "בשנת 2017 נתפסו ע״י המשטרה אלפי אמצעי לחימה, נעצרו בכל רחבי הארץ 2,225 חשודים והוגשו 1,137 כתבי אישום כנגד חשודים בגין עבירות אמל״ח המהווים עלייה של כ-10% בכמות המעצרים ושל למעלה מ-40% בכמות כתבי האישום (ביחס לשנת 2016). באשר לטיפול באירועי ירי, הרי שבשנת 2017 חלה ירידה של 16% בכמות האירועים שהתקבלו במוקד המשטרה. בחציון הראשון של שנת 2018 חלה עלייה משמעותית של כ-40% בכמות המעצרים ועלייה משמעותית עוד יותר של 75% בכמות כתבי האישום שהוגשו כנגד המעורבים באירועי ירי לעומת התקופה המקבילה אשתקד. רק השבוע במבצע יזום ורחב היקף שבו השתתפו אלפי שוטרים ולוחמים, נתפסו ע״י המשטרה אמצעי לחימה רבים. לצד פעילות משטרת ישראל, יש לזכור כי אכיפה איננה הדרך היחידה למיגור תופעות חברתיות פסולות. במקום הסתה של נבחרי ציבור נגד המשטרה ונגד שיתוף פעולה עם המשטרה, ראוי היה שיישמע גינוי חריף מקרב הנהגת החברה הערבית הקורא להפסקת האלימות והירי בישובי המגזר".