BETA

01.09.2018

21:45

עודכן:

החופש הסתיים: 2 מיליון תלמידים פותחים הבוקר את שנת הלימודים

כמחצית התלמידים ילמדו בביה"ס היסודיים, כרבע בגני הילדים. תשע"ט תתקיים בסימן "אחדות ישראל". מעונות היום המפוקחים שובתים, וכ-80 אלף פעוטות יישארו בבתיהם

שנת הלימודים התשע"ט יוצאת לדרך: כ-2,310,000 תלמידי בית הספר והגנים ו-194,000 עובדי הוראה יפתחו הבוקר (ראשון) את שנת הלימודים תשע"ט. כ-167,000 מהתלמידים יעשו את צעדיהם הראשונים במערכת החינוך כשילמדו בכיתה א' ומנגד, עבור כ-131,000 אלף תלמידי י"ב תהיו זו שנת הלימוד האחרונה. על פי החלטת משרד החינוך השנה תתקיים בסימן "אחדות ישראל".

 

מנתוני משרד החינוך עולה כי 516,000 ילדים יהיו בגנים הילדים הציבוריים, 1,048,000 ילדים ילמדו בבתי הספר היסודיים, 299,000 בחטיבות הביניים ו-447,000 ילמדו בתיכון. במגזר היהודי ילמדו 1,760,000 אלף תלמידים, במגזר הערבי 388,000 תלמידים ואילו 162,000 תלמידים מהמגזר הבדואי, הדרוזי והצ'רקסי יחלו היום את שנת הלימודים.

 

ויש גם את מי שלא יגיע הבוקר למסגרת החינוכית שלו. אחרי הפיצוץ במשא ומתן - מעונות היום, לילדים מגיל הלידה ועד גיל שלוש, שובתים. השביתה נערכת ב-1,400 מעונות היום המפוקחים לגיל הרך. מדובר בין היתר במעונות יום שמפעילים ארגונים כמו נעמת, ויצ"ו, אמונה, נאות מרגלית, נשי חירות ונאות יעקב, לפעוטות עד גיל 3. בסך הכל לפי הערכות מדובר על כ-80 אלף פעוטות שלא יתחילו את שנת הלימודים הבוקר. 

 

כבר לפני כמה חודשים פנו הארגונים המפעילים את מעונות היום המפוקחים לשר הרווחה והתריעו על מחסור בכוח אדם ובתקציבים, כאשר הבעיה העיקרית היא תקינה חסרה במספר המטפלות. התקן במדינות ה-OECD עומד על מטפלת לכל שישה פעוטות, ובארץ מדובר באחת לעשרה פעוטות ויותר, דבר שגובל ממש בסכנת חיים  - כך לטענת הארגונים. המחסור נובע מתקציבים, וכפועל יוצא המשכורות נמוכות. שר הרווחה ניסה לפעול בעניין מול משרד האוצר, אך לא הצליח, והארגונים החליטו לשבות. 

 

 

 נפלתי בנט
 

שר החינוך נפתלי בנט (חיים צח, לע"מ)

 

 

שר החינוך נפתלי ברך על סיום החופש הגדול והחזרה למסגרות החינוכיות: "ההתרגשות בשיאה לקראת פתיחת שנת לימודים נוספת, עם בשורות משמעויות ותכניות חדשות שיצמיחו את התלמידים בישראל. לצד מהפכות המתמטיקה והאנגלית, נמשיך גם השנה לצמצם פערים, לקדם העמקה על פני שינון, להרחיב את החופש למנהלים ולטפח ערכים. לשמחתי, גם השנה לא תהיינה שביתות ואנחנו ערוכים לקבל בזרועות פתוחות 2.3 מיליון תלמידים שיבואו בשערי בתי הספר ביום ראשון".

 

עוד הוסיף בנט: ״מערכת החינוך הממלכתית היא ביתם של כל תלמידי ישראל. אני שר החינוך של 2.3 מיליון תלמידים מכל הגוונים - יהודים, ערבים, דרוזים, צ'רקסים, דתיים, חילונים, חרדים. כולם ילדיי. לכל ילד במדינת ישראל מגיע חינוך מצוין והזדמנות הוגנת. לאחר שבעת האחרונה החברה הישראלית התמודדה עם קיטוב הולך וגובר, סברתי כי התרופה לבעיה הזו היא אחדות ופיוס דרך החינוך. לכן, החלטתי ששנת הלימודים הקרובה תתקיים בסימן 'אחדות ישראל'. עלינו לזכור שוויכוחים בתוך המשפחה הם רצויים ובריאים, כל עוד זו תמיד נשארת משפחה״.

 

במסגרת הנושא השנתי, יעסקו בתי הספר בסוגיית "אחדות ישראל" בשני צירים מרכזיים: הראשון, אחדות בין כל מרכיבי החברה הישראלית והשני, העם היהודי וקשר עם יהודי התפוצות. בין הפעילויות הבולטות הצפויות לילדי ישראל: קיום מפגשים, מעגלי שיח, מסעות וטיולים משותפים בין מגזרים שונים בחברה הישראלית, קיום ימי שיא, פעילויות לחיזוק הקשר עם ילדים ונוער בתפוצות ועוד.

 

מנכ"ל משרד החינוך, שמואל אבואב, הוסיף: "אנחנו פותחים את שנת הלימודים בשורה של בשורות גדולות ומשמעותיות. לצד התכניות הלאומיות הגדולות – בתי הספר של החגים, תכנית המתמטיקה והאנגלית, חוגים ובתי הספר של החופש הגדול, נרחיב את שיפוץ ספריות בתי הספר, נצייד את מעבדות בציוד חדשני, נגדיל את המשתתפים בתנועות נוער. נוביל גם שורה של שינויים לטובת קידום האוטונומיה של המנהלים. המנהלים הם מובילים את העשייה החינוכית והם אלה אשר יכריעו את עיצוב פניה של המערכת, ולכן ההשקעה במנהלים חשובה לעין שיעור. אני רוצה לאחל למנהלים, למורים, לתלמידים ולהורים שנת לימודים מוצלחת".

 

תלמידים בכיתה במהלך שיעור
 

תלמידים בכיתה במהלך שיעור (חדשות עשר)

 

 

כאמור, השנה תצא לדרך התוכנית של השר בנט להגדלת האוטונומיה למנהלי בתי הספר. התוכנית תתמקד במספר היבטים, בהם הוספת משאבים כספיים וגמישות תקציבית בניהולם, הפחתת הבקרה והרחבת התשתיות של בית הספר. בין השינויים העיקריים: הקצאת סל גמיש של 105 מיליון שקלים למנהלים למתן מענה בנושאים שיחפוץ, גמישות יתרה בהרחבת משרה של מורים בבית הספר והפחתת הבקרה על מוסדות חינוך שעומדים ביעדים.

 

בנוסף, במהלך שנת הלימודים הקרובה ימשיכו חלק מהרפורמות שהחלו בשנים האחרונות, בהן התכנית הלאומית לקידום המדעים בדגש על מתמטיקה, תוכנית "חוג לכל ילד" שמאפשרת לכ-90,000 תלמידים להשתתף בחוגים מסובסדים, רפורמת צמצום התלמידים בכיתות ורפורמת סייעת שנייה וגננת מובילה.