29.08.2018

14:02

נוחי דנקנר אחרי קבלת פסק הדין: "מופתע ומאוכזב מההחלטה"

איש העסקים, שעונשו הוחמר לשלוש שנות מאסר ע"י העליון, אמר כי "בשעה קשה זו אני שואב כוח ממשפחתי, חבריי, ואהבתי למדינה". ח"כ רוזנטל: "יש פוליטיקאים שסייעו לו"

איש העסקים נוחי דנקנר אמר היום (רביעי) לאחר ההודעה כי עונשו יוחמר לשלוש שנות מאסר, כי "אני מופתע ומאוכזב מההחלטה. בשעה קשה זו אני שואב כוח ממשפחתי, חבריי, ואהבתי למדינה".

 

את ההודעה על ההרשעה קיבל דנקנר עוד טרם נמסרה מבית המשפט העליון, כשנשאל על כך מפי תחקירנית חדשות עשר. "אני ועורכי הדין שלי לא קיבלנו שום דבר, אני שומע על זה ממך", אמר דנקנר. מאוחר יותר הגיעה ההודעה הרשמית מבית המשפט.

 

תחקירנית חדשות עשר משוחחת עם נוחי דנקנר על החלטת בית המשפט העליון:

 

 

הרכב שופטי בית המשפט העליון, ניל הנדל, דוד מינץ וג'ורג' קרא, מסר כי דחה את הערעור של איש העסקים נוחי דנקנר, קיבל את ערעור המדינה, והחליט להחמיר את העונש לשלוש שנות מאסר. דנקנר הורשע בבית המשפט המחוזי לשנתיים מאסר, בגין הרצת מניות. עונשו של איתי שטרום הוחמר משנה לשנתיים מאסר.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

כידוע, הערעור שהוגש לבית המשפט העליון היה כפול. דנקנר ערער בבקשה להקלה בעונשו והפרקליטות ערערה בטענה כי העונש של שנתיים מאסר אינו חמור דיו. העליון קיבל כאמור את טענת המדינה. דנקנר נדרש להתייצב בבית הכלא עד ל-2 באוקטובר.

 

בצעד חריג, דנקנר לא התייצב בבית המשפט, וגזר דינו נשלח אליו במייל. דנקנר טען בערעורו כי הורשע על סמך ראיות נסיבתיות בלבד. זאת, לאחר שעדותו של עד המדינה נגדו נפסלה באופן כמעט מוחלט. לטענתו, לא הייתה לו סיבה להריץ מניות ב-2012, כדי להציל את ההנפקה של IDB, שהייתה בשליטתו.

 

נוחי דנקנר
 

נוחי דנקנר (רויטרס )

 

 

בא כוחו של איתי שטרום, עו"ד איריס ניב סבאג ועו"ד נוית נגב, מסרו בתגובה לפסק הדין: "אנחנו מצרים על ההחלטה.
אנחנו חושבים שלא היה מקום בהחמרה בעונש, במיוחד אחרי שבית המשפט העליון לא קיבל את עדות עד המדינה, היה לכל הפחות מקום להקל בעונש ולא להחמיר. אנחנו טענו בפני בית המשפט העליון שללא עדות עד המדינה אין בסיס להרשעה, ולחלופין - טענו להקלה בעונש של שנה שהוטל על איתי שטרום. טענו שבית המשפט המחוזי טעה כשפירש את הפעילות של של שטרום פרשנות פלילית". 

 

"נזכיר, שהתביעה התבססה בטענותיה על עדות עד המדינה, עדי שלג. אותה עדות שהוכחנו בחקירה נגדית את שקריותה בממצא מדעי באיכוני טלפון. מדובר בעד שלא היתה מחלוקת שאף "עקץ" את איתי שטרום וגנב ממנו מאות אלפי שקלים, כחלק מאותה פעילות", המשיכו סנגוריו של שטרום. "בית המשפט העליון קיבל שעדות שלג כעד מדינה נפלה - ועדיין, לצערנו, דחה את ערעורינו. במהלך המשפט נחשף אופיו המיוחד של שטרום, אדם רב פעלים, ערכי ומוסרי, אשר פועל בנתינה אין סופית שאינה תלויה בדבר ותרם בסתר מכיסו הפרטי ברוחב לב שאין שני לו. אדם עליו העידו כי השאיר חותם בליבם של כל מי שפגש. עוד נחשפה בפני בית המשפט פעילותו הרחבה של שטרום במסגרת שירותו הצבאי ושירות המילואים שפעל לטובת ביטחון המדינה״.

 

מפרקליטות מיסוי וכלכלה נמסר בתגובה להחלטה: "בית המשפט העליון העניק היום חיזוק משמעותי לחשיבות תקינות המסחר ולשמירה על שוק ההון הישראלי, בו מושקעים כספי הציבור כולו. במקרה זה, בעל שליטה בחברת האחזקות הגדולה במשק באותו זמן, ביד אחת פנה והזמין את הציבור להשקיע מאות מיליונים במניות החברה, וביד השנייה, מאחורי הקלעים ובהסתר, חולל מהלך מרמתי שנועד לצייר תמונת מסחר אטרקטיבית למשקיעים. העבירות בהן הורשעו שני הנאשמים הן חמורות ביותר – מניפולציה בהיקף עצום ודיווח תרמיתי אגב הנפקה לציבור".

 

"העבירות בוצעו מתוך משבר אליו נקלעה החברה, וביהמ"ש הבהיר כי דווקא בנסיבות בהן האפשרות לפנות למסלול העברייני נושאת אפקט מפתה, חשיבות ההרתעה מתעצמת. בית המשפט העליון אימץ את עמדת הפרקליטות וקבע כי רף הענישה בעבירות אלו מחייב ענישה מחמירה ומכבידה של שנות מאסר בפועל", עוד נמסר. "ההחלטה היום מבהירה חד משמעית לכל פעילי שוק ההון – בעלי שליטה ומשקיעים – בשוק ההון יש לנקוט ביושר, בשקיפות ובהגינות".

 

יו"ר רשות ניירות ערך, ענת גואטה, מסרה כי "בית המשפט העליון קיבל את טענות רשות ניירות ערך, שקיימה חקירה מעמיקה ומקיפה מאד בנושא. אנחנו אומרים שוב בקול ברור: פסק הדין יהדהד בכל השוק. שוק ההון צריך להיות מקום בטוח. המשקיעים צריכים להיות בטוחים שבעלי ההון ובעלי התפקידים עושים את עבודתם נאמנה". לדבריה, "רשות ניירות ערך תמשיך במדיניות ברורה - אור ירוק לשחקנים הפועלים בצורה תקינה ואחראית ופעולה תקיפה וחסרת פשרות כנגד אלו הפועלים בניגוד לכללי החוק. חוקרי רשות ניירות ערך וכל העוסקים במלאכה ימשיכו בעבודתם המקצועית והעניינית למען שמירת עניינו של ציבור המשקיעים ותקינות המסחר בשוק ההון".

 

 נוחי דנקנר
 

נוחי דנקנר (ריטרס)

 

 

יו"ר הועדה לביקורת המדינה ח"כ שלי יחימוביץ' על החמרת עונשו של נוחי דנקנר: "החלטתו של בית המשפט העליון היא איתות חד וברור לא רק לנוחי דנקנר עצמו, אלא לרשימה ארוכה של אשמים ששיתפו עם מעשיו הפגומים והנצלניים פעולה, גיבו אותו, והפכו אותו לגיבור. שרים וח"כים שרתו אותו, רגולטורים רופסים העלימו עין, ראשי בנקים שהזרמו לו כספים בלי בטחונות ראויים, תקשורת שברובה שימנה וטיפחה אותו והפכה אותו לאלוהים, משקיעים מוסדיים ששרפו את כספו של הציבור, ועוד. יש לזכור כי נוחי דנקנר אמנם קרס והיום שב ונענש, אבל דומיו עדיין קיימים, עדיין זוכים למעטפת הגנה מושחתת על חשבון הציבור כולו, ומי שנאבק בהם הופך להיות יעד למתקפות מכוערות".

 

ח"כ מיקי רוזנטל, מסר לאחר ההודעה על פסק הדין: "נוחי דנקנר לא פעל לבד. היו מנהלים ששיתפו איתן פעולה והיום הם ממשיכים לנהל חברות במשק. יש פוליטיקאים מכהנים שסייעו לו לבזוז את הציבור ויש עשרות עיתונאים (לא רק ב״מעריב״ שרכש) ששיתפו איתו פעולה. יום כיפורים מתקרב. לפחות תבקשו סליחה פומבית".

 

ח"כ מיכל בירן מסרה: "דנקנר קיבל את מה שמגיע לו. טייקונים אחרים שחושבים שכולנו כלי משחק בידיהם, שהם יכולים לעשות מה שבא להם על חשבון הציבור ושלא ישלמו על כך מחיר - טועים".

 

ח"כ מרב מיכאלי אמרה: "החלטת בית המשפט העליון להחמיר בעונשו של נוחי דנקנר היא אמרה חדה וברורה לטייקונים. נגמרו הימים שבהם הם יכולים לעשות בכספי הציבור כרצונם".

 

ח"כ איתן כבל אמר כי "בית המשפט העליון קבע תג מחיר לא זול למי שהפקיר וזלזל בכספי ציבור. בהחמרת עונשו של דנקנר מאותתים השופטים למערכת הבנקאית, לשוק ההון, לרגולטורים ולמערכת הפיננסית כולה כי מציאות כמו שהייתה אצל נוחי דנקנר לא יכולה להתקיים בשום אופן ומי שימשיך להתנהל בצורה כזו ייענש".

 

לפני כארבעה חודשים, התייצב דנקנר בבית משפט העליון בירושלים לדיון בערעור שהגיש נגד הרשעתו בהרצת מניות. דנקנר ערער באמצעות עורכי דינו לא רק על חומרת העונש, אלא גם על עצם ההרשעה.

 

הדיון נערך בהרכב של שלושה שופטים בראשות ניל הנדל, כשיחד איתו היו גם השופטים דוד מינץ וג'ורג קרא. פרקליטיו של דנקנר ניסו לפנות לרגש של השופטים כדי לשנות את ההחלטה של שופט בית המשפט המחוזי בתל אביב חאלד כבוב. עורכי הדין ניסו להאניש את דנקנר ולא להציגו כעבריין אלא כאדם שאיבד את האימפריה שלו ולא רוצה לאבד גם את חירותו. במהלך הדיון אף פנה הנדל לסנגורים וביקש מהם לא לקרוא לו "נוחי אלא מר דנקנר כמו כל הנאשמים".

 

בפברואר 2012 התפוצצה פרשת הרצת מניות, כשדנקנר יזם רכישת מניות של IDB מחוץ לבורסה, כדי להביא לעלייה בערכן. דנקנר ניסה לשדר מצג שווא כלפי שוק ההון, שלפיו החברה, שנמצאה כבר אז בקשיים כלכליים, היא חברה נחשקת ורווחית.