22.08.2018

23:49

"השימוש בקונדום כמעט נפסק": נגיף ה-HIV הפך אותנו לשאננים

הנגיף, שבעבר גזר מוות על הנדבקים בו, מוגדר כיום "רק" כמחלה כרונית שמשפיעה גם על תפקוד המוח. ועדיין, רבים לא מקיימים יחסים מוגנים, ומספר הנדבקים עולה • סטטוסקופ

הצניחה בשימוש באמצעי מניעה בשנים האחרונות גרמה לעלייה בהידבקות במחלות מין בישראל, בקרב נשים וגברים כאחד. אמנם הרפואה התקדמה משמעותית בעשורים האחרונים בהתמודדות עם נגיף ה-HIV, שנחשב בעבר כגזר דין מוות, אך היום מוגדר כמחלה כרונית שניתנת לטיפול על ידי תרופות. לנשאי הנגיף הוותיקים מתגלות מחלות נלוות שטרם הכרנו כמקושרות אליו.

 

אנשים הנושאים את נגיף ה-HIV מוגדרים כחולים כרוניים ומקבלים בין כדור לשלושה ביום בלבד, ואינם יכולים להעביר את הנגיף הלאה. בעקבות פריצת הדרך ששינתה את חיי הנשאים - היא הפכה אותנו לשאננים יותר. "יש בערך 450-400 מקרים של הידבקויות חדשות בשנה", אמרה ד"ר מרגלית לורבר, מומחית באימונולוגיה קלינית, רופאת HIV וחברת ועד החברה לרפואת איידס. "השימוש בקונדום הופסק כמעט לחלוטין, הוא נהיה לא משמעותי ואנחנו רואים עלייה משמעותית בהידבקות בכל מחלות המין".

 

"רואים את ההבדל בין האונות", הסביר ד"ר יאיר מינא, מנהל המרפאה למחלות זיהומיות של מערכת העצבים בבית החולים איכילוב, כשהציג כיצד מחלת האיידס פוגעת במוח. עם הופעתו של הדור הראשון שחי עם המחלה למעלה מ-20 שנה התברר שהווירוס יכול לגרום, בין היתר, לדמנציה בגיל צעיר.