20.08.2018

18:12

המטרה: מיגור העכברת לפני החגים - האמצעי: הזרמת מים מסיבית

למרות מצבו הקשה של משק המים, מאות קובים מוזרמים בכל שעה לנחלי הצפון. מדי יום יבוצעו דגימות לבחינת המצב, אך ללא גידור, עדרי הבקר ימשיכו לשוב ולזהם את הנחלים

תשעה ימים לאחר גילוי זיהום העכברת (לפטוספירוזיס) בחלק מנחלי הגולן, החלה הבוקר (שני) הזרמת מים נקיים לתוואי הנחלים במטרה להגביר את זרימתם ולנסות להפחית את ריכוז המזהמים בהם. הצעד נעשה על אף מצבם הקשה של מקורות המים הטבעיים בארץ. בקרב הרשויות מקווים כי הזיהום יודבר עד עונת החגים.
 

למרות רצף השנים השחונות שהשפיע לרעה על משק המים, רשות הטבע והגנים, רשות המים ומקורות החלו בהזרמתם של כ-70 קוב מים מדי שעה למספר מקורות מים נפרדים - נחל זוויתן, בריכת המשושים, ושפך דליות - המג'רסה. משרד הבריאות אסר את הרחצה במקומות אלו וברשויות ידגמו את מימיהם מדי יום וימשיכו כאמור בהזרמת המים עד שתחלוף הסכנה.
 

"הזרמת המים הנוספת היא בעצם החזרת מה שמגיע לנחל ולטבע. נמשיך להעלות את כמות הזרימה בנחלים", ציין שאול גולדשטיין, מנכ"ל רשות הטבע והגנים. "זהו ניסיון בכיוון נכון ונקווה שהתוצאות יאפשרו פתיחתו מחדש של נחל הזוויתן המצוקי והמדהים ואת בריכת המשושים היפהפיה".
 

 נחל בגולן

נחל בגולן(חדשות עשר )

 

בעיה נוספת שעומדת בפני מיגור העכברת היא המחסור בגדרות שימנעו מעדרי הבקר להטיל את גלליהם בסמוך למי הנחלים, כפי שנמסר ממשרד הבריאות.
 

נכון להיום הנחלים והמעיינות שנאסרו לרחצה באופן זמני על ידי משרד הבריאות בעקבות זיהום הם: זויתן, משושים, זאכי, יהודיה, ג'ילבון, מג'רסה ופארק הירדן. כל שאר נחלי הצפון והגולן מותרים לרחצה.
 

42 בני אדם אובחנו עד כה כחולים בעכברת אמר אתמול סגן שר הבריאות יעקב ליצמן, במהלך ישיבת החירום שכינס משרדו, בעקבות התפרצות המחלה במקורות מים בצפון הארץ. ליצמן הוסיף כי קיימים כ-242 בני אדם נוספים עם חשד להיפגעות, והבהיר: "המצב תחת שליטה ואנו מבקשים מהציבור להישמע להוראות אנשי המקצוע ולשמור מכניסה למקומות מסוכנים".
 

בישיבה הוחלט על המשך הסברה לציבור, הזרמת מים נקיים לנחלים, הרחקת עדרי הבקר וחיסונם והתקנת מתקני שתייה מרוחקים לבעלי החיים, ושיתוף פעולה בין הרשויות השונות. מנכ"ל משרד הבריאות משה בר סימן טוב ציין כי "העניינים בשליטה ואנו עוקבים באופן יומי גם אחרי מקורות המים ואחרי דפוסי התחלואה". לדבריו, הטיפולל בהתפרצות "דורש שיתוף פעולה של כל הגורמים שישובים כאן. נוכל להתמודד עם זה ברמה כזאת שבקיץ הבא לא יהיו כותרות 'העכברת חוזרת', אלא נכחדה ונעלמה".
 

  שלט אזהרה של רשות הטבע והגנים בעקבות התפרצות העכברת בנחלים

שלט אזהרה של רשות הטבע והגנים בעקבות התפרצות העכברת בנחלים (חדשות עשר)

 

סגן השר להגנת הסביבה, ח"כ ירון מזוז, התייחס לצעדים שמשרדו מתכנן לנקוט לעצירת התפשטות המחלה: "נדרוש עוד היום משר החקלאות אריאל להציב פקחים שלהם במספר מוקדים בגולן", אמר. "אנחנו מחויבים לציבור אבל מחויבים גם לבעלי החיים, להם אנחנו חייבים למצוא מקורות מים חליפיים".

 

בדיון השתתפו גם מנכל"י משרדי הגנת הסביבה, החקלאות והתיירות, מנכ"ל רשות המים, ראשי המועצות האזוריות הגליל העליון וגולן, ונציגי איגוד מגדלי הבקר, רשות הטבע והגנים ומשרד הבריאות. עד כה דווח על כמה מאות מקרים נוספים החשודים כהידבקות בחיידק הזיהומי. בעקבות כך, במהלך סוף השבוע נרשמה ירידה חדה בכמות המטיילים שפקדו את שמורות הטבע והנחלים בצפון הארץ, על אף שבמרביתם כלל לא אותר החיידק. 

במועצה האזורית הגליל העליון אומדים את הנזקים לעסקי תיירות הנחלים ביותר מ-15 מיליון שקלים. גיורא זלץ, ראש המועצה, שהשתתף אף הוא בדיון הבוקר, אמר לפני כן כי "אנחנו נבקש בפגישה שמשרדי הבריאות והתיירות לא יסתפקו באזהרות, אלא יעשו מעשה שיעזור להחזיר תיירים ולפצות תיירנים. המשבר חמור".
 

מוקדם יותר פורסמו התוצאות של בדיקות הקולי הצואתי שנלקחו בכמה מן הנחלים בגולן ובגליל. בנחל הזאכי הזיהום הוא החמור ביותר - פי אחד עשר מהמותר. כדי למזער את הנזק, מתכוונים ברשות הטבע והגנים, רשות המים ומקורות כבר בימים הקרובים להזרים מי קידוחים נקיים אל הנחלים כדי לשטוף מהם את הזוהמה.