18.08.2018

02:04

בהלת העכברת: מדוע פרצה המחלה דווקא עכשיו?

הזיהום בנחלי הצפון הביא לירידה משמעותית במטיילים, למרות שבמרבית האתרים אין כלל סכנה לרחצה. יש הטוענים כי חמש שנות הבצורת הביאו להתפתחות הזיהום

בהלת העכברת פגעה בימים האחרונים גם באתרי התיירות בצפון שאינם מזוהמים, והביאה לירידה משמעותית בכמות המטיילים בצפון – 70%-50% פחות מבקרים בהשוואה לחודש אוגוסט 2017.

 

עם זאת, חשוב לזכור כי מרבית האתרים, כמו חמת גדר והמעיינות השונים בעמק בית שאן וסביבתו, כמו כן אתרי הקייקים והנחלים בגליל העליון פתוחים לציבור, ואין שום סכנה להגיע לרחוץ בהם. גיורא זלץ, ראש המועצה האזורית גליל עליון, אמר כי "אתרי המים, בתוכם גם אתרי הקיאקים בגליל העליון, אף מקרה של המחלה לא התגלה פה, ולכן אני מאוד שמח שאתמול משרד הבריאות אישר לנו לפתוח את כל האתרים".

 

גיורא זלץ, ראש המועצה האוזורית גליל עליון
 

גיורא זלץ, ראש המועצה האוזורית גליל עליון (חדשות עשר )

 

 

רבים טוענים כי אחרי חמש שנות בצורת בצפון, הזיהום ועשרות המטיילים החולים היו רק עניין של זמן. פרופ גיורא ריטבו, מכללת "תל חי", הסביר את הסיבה להתפתחות הזיהום: "מערה, פרות, הפרשות בתוך הנחל ישירות, וחום שגורם לחיידיקם שבהפרשות האלה להתפתח. אם באמת ישימו שקתות וישימו אבוסים יחסית רחוק מהנחל, יכול מאוד להיות שחלק ניכר מהבעיות האלה תצטמצמנה".

 

כשברקע ההתחממות הביטחונית בצפון מביאה אף היא לירידה במבקרים, מארגני הטיולים בצפון עסוקים מצד אחד במסע הסברה כדי לנצל את השבועיים האחרונים של החופש הגדול, ומצד שני מנסים לשכנע את שר האוצר משה כחלון ואת ועדת הכלכלה להביא לפיצוי כספי לעסקים בצפון, עקב הנזק הכלכלי ההולך וגדל. "ענף התיירות בגולם הוא ענף כלכלי מאוד משמעותי", אמר שמוליק חזן, מנהל תיירות בגולן, "מאות משפחות מתפרנסות מזה".

 

העכברת הביאה תחילה לסגירתם של הנחלים הזוויתן, היהודיה, זאכי ובריכת משושים, ובהמשך הזיהום התרחב גם לפארק הירדן, ג'ילבון וחלקים ממג'רסה. ביום חמישי החלו ברשות הטבע והגנים להזרים מים נקיים לנחלים המזוהמים, מתוך הבנה שמים זורמים יחסלו את הסכנה, ובתקווה להכשיר את הנחלים לתקופת החגים.