30.07.2018

16:49

ראש הממשלה, בנימין נתניהו בפגישה עם נציגי העדה הדרוזית
ראש הממשלה, בנימין נתניהו בפגישה עם נציגי העדה הדרוזית,
קובי גדעון, לע"מ

נציגי הדרוזים בוועדה שהקים רה"מ: נמשיך לדבוק בנאמנות למדינה

הצוות בראשות מ"מ מנכ"ל משרדו של נתניהו דן עם המנהיג הרוחני מוואפק טריף ונציגים נוספים מהעדה, שביקשו שוב לתקן את החוק. הוועדה תמשיך לדון בנושא ביום רביעי

הוועדה שהקים בנימין נתניהו, בראשות ממלא מקום מנכ"ל משרד ראש הממשלה, התכנסה היום (שני) כדי לדון עם נציגי העדה במחאת הדרוזים על חוק הלאום. בדיון שהתקיים ביקשו נציגי העדה לתקן את החוק. נציגי ראש הממשלה נפגשו עם מנהיגי העדה הדרוזית בראשות המנהיג הרוחני שייח מוואפק טריף ובהשתתפות ראשי רשויות דרוזים, נבחרי ונציגי ציבור. הצוות דן בסוגיות השונות וקבע להיפגש שוב ביום רביעי כדי להמשיך את הדיון בנושא. 

 

למרות הקריאות בימים האחרונים מגורמים בעדה הדרוזית לבטל את גיוס החובה לבני העדה בעקבות החוק או לסרב להתגייס, בדיון הבהירו נציגי העדה הדרוזית פה אחד כי נושא הנאמנות למדינה איננו על הפרק וכי הם פונים לכל בני העדה להמשיך "לדבוק בערכים המשותפים ובנאמנות הבלתי מסויגת למדינת ישראל". ראשי העדה הדרוזית הבהירו שוב לאנשיו של נתניהו כי לא יקבלו שום תיקון מחוץ לחוק.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

מאוחר יותר הוסיפו ראשי העדה הדרוזית: "בני העדה הדרוזית משרתים וימשיכו לשרת בצה"ל בראש מורם, במסירות ומתוך תחושת מחויבות למולדת. יש להשאיר את המחלוקות בנוגע לחוק הלאום במסגרות המקובלות ומחוץ לצבא ולשירות הצבאי, וכן להיזהר מטשטוש של הגבולות בין השניים. אנו נמשיך להיאבק לתיקון החוק כך שיעניק שוויון זכויות ואזרחות שווה".

 

בפתח ישיבת הממשלה אתמול התייחס נתניהו פעם נוספת לסערת "חוק הלאום". "ההתקפות על החוק מחוגי השמאל, שמגדיר את עצמו כציוני, הן אבסורדיות וחושפות את השפל אליו הידרדר השמאל", אמר. הוא עוד הוסיף כי "השמאל הישראלי צריך לעשות חשבון נפש ולשאול את עצמו מדוע מושג יסוד בציונות הפך אצלו למלה גסה. בניגוד אליהם, אנחנו לא מתביישים בציונות". 

 

 נתניהו עם נציגי העדה הדרוזית
 

נתניהו עם נציגי העדה הדרוזית(קובי גדעון, לע"מ)

 


בהמשך, נפגשו נתניהו והשרים יריב לוין ואיוב קרא עם ראשי מועצות מהמגזר הדרוזי כחלק מהשיחות שמקיים רה״מ עם בני העדה בימים האחרונים. "ישנם ניסיונות בלתי פוסקים לבטל את הגדרתה של מדינת ישראל כמדינת הלאום של העם היהודי. חוקקנו את חוק הלאום כדי להבטיח שישראל תישאר מדינת הלאום של עמנו - זאת תכלית הקיום של המדינה. החוק לא גורע כהוא זה מזכויות הפרט של אף אחד, הוא נועד לעשות את האיזון המשפטי הדרוש שהגיע הזמן לעשותו על מנת להבטיח את צביונה של מדינת ישראל. אתם מתארים תחושות אמיתיות ואנחנו נדרשים לפתרון. אני אמשיך בהתייעצויות, נקים צוות בראשות ראש הסגל יואב הורוביץ ונביא בהקדם המלצות לפעולות שיחזקו את הקשרים החשובים בינינו", אמר נתניהו.


ראש הממשלה גם התייחס למחאה בישיבת שרי הליכוד ואמר כי "הדיונים באולפני הטלוויזיה על חוק הלאום רדודים. אל תתנצלו ואל תהיו אפולוגטיים. יש התרסה מתמדת נגד חוק הלאום - הילחמו על האמת". בד בבד, שרת התרבות והספורט, מירי רגב, פנתה לעדה הדרוזית וטענה כי השמאל טומן לה פח. "אחיי ואחיותיי בני ובנות העדה הדרוזית, דווקא אתם שמגלים נאמנות עמוקה לאורך שנים, לא צריכים ליפול לפח שהשמאל הרדיקלי טומן לכם בימים האחרונים". לטענתה של השרה, "החוק הזה לא מפלה אתכם, הייתם ותהיו אזרחים שווים במדינת העם היהודי, שכמו שאתם יודעים מכבדת מאוד את אזרחיה ובפרט את המיעוט הדרוזי הנאמן לה. החוק הזה לא פוגע בזכויות האזרחיות שלכם או של כל אחד אחר", כתבה בפייסבוק.

 

נתניהו בפגישה בקריה עם בכירים בקואליציה וח"כ אכרם חסון לדיון בצרכי החברה הדרוזית
 

נתניהו בפגישה בקריה עם בכירים בקואליציה וח"כ אכרם חסון לדיון בצרכי החברה הדרוזית(חיים צח , לע"מ )

 


"חוק יסוד הזה נועד להשלים את חוקי היסוד האחרים ולהבהיר לעצמנו, למערכת המשפט שנדמה ששכחה זאת בשנים האחרונות ולעולם כולו - כי בהיבט הלאומי אכן אין שוויון", הבהירה רגב. "ישראל הייתה ותהיה מדינה שדגלה עם מגן דוד, שבהמנונה נפש יהודי הומייה, ששפתה עברית ושבירתה המאוחדת והשלמה הינה ותישאר לעד - ירושלים". עוד הוסיפה רגב כי "מי ששותף לקמפיין המתוקשר נגד החוק, לא קרא את החוק לפרטיו או שהוא חלק מהנסיונות לערער על היותה של ישראל מדינה יהודית. הוא לא יצליח". לדבריה, "הוא רק מוכיח עד כמה היה נחוץ לחוקק את האמירה הזו כחוק יסוד של מדינתנו, מדינת ישראל".