BETA

26.07.2018

18:55

הממשלה רוצה לקנות את הדרוזים בכסף – ומקווה שהמחאה תישכח

חוק הלאום הפך לפארסה שחושפת את החפיפניקיות של הקואליציה - וגם של נציגי הדרוזים בכנסת. כעת מקווים השרים שקצב החיים הישראלי יוריד את גובה הלהבות במהירות • פרשנות

העברת חוק הלאום היא פארסה מטורפת של הממשלה שחושפת את ה"חפיפיניקיות" של הקואליציה וגם של נציגי הדרוזים בכנסת, שלא חשבו על העניין עד הסוף. בממשלה ינסו "לקנות" את הדרוזים, שמצידם מקווים כי יצליחו לשנות משהו בחוק הלאום על אף הצהרת נתניהו כי החוק לא ישתנה.
 

יחסית למספרם באוכלוסייה יש לא מעט נציגים למגזר הדרוזי בכנסת, ובהם גם השר איוב קרא. במהלך העברת החוק לא נשמעה זעקה גדולה מצידם, למעט מצד הח"כ לשעבר שכיב שנאן מהמחנה הציוני שבא לישיבת הוועדה בנושא. חוק הלאום עבר לנציגי המגזר מתחת לרדאר וכעת הם לא יכולים להצדיק את התנהלותם בפני בני המגזר המשרתים בצבא ושתמיד דיברו איתם על ברית הדמים עם העם היהודי.

 

בחלונות הממשל עולה מחשבה מעט מסוכנת – שאת הדרוזים אפשר יהיה לקנות בכסף. יו"ר ועדת הפנים של הכנסת, ח"כ יואב קיש, אף הציע לחוקק חוק מיוחד בשביל הדרוזים. המחשבה בקואליציה היא שאם ייתנו כסף ואפשרו לקצב החיים הישראלי את הזמן שלו, המחאה תשכך לבסוף.
 

חכ יואב קיש
 

הציע לחוקק חוק מיוחד במשביל הדרוזים. ח"כ יואב קיש (חדשות עשר)

 גם בקרב בני המגזר הדרוזי לא ברור עד כמה האנרגיה גבוהה ועד כמה חזקה ההיסחפות סביב הנושא. נכון לעכשיו, ישנם דיבורים על עצרת אנשי מילואים דרוזים שאולי תיערך בהשתתפות בדואים המשרתים בצבא, כמו גם נוצרים וצ'רקסים שיביאו עימם את פנקסי המילואים.

ראש הממשלה נתניהו כבר הבהיר כאמור שהחוק לא ישונה, אך בגלל שבעבר זגזג באמירותיו, הדרוזים מניחים שניתן יהיה לבצע איזשהו שינוי. אולם כשמסתכלים על חוק הלאום, מבינים שיהיה קשה להכניס פנימה את הדרוזים. לכאורה אפשר להכניס לתוך החוק סעיף של שיוויון זכויות, אולם בפועל מדובר ברעיון שכנסות ישראל לדורותיהן נמנעו מלהתעסק איתו, שכן מדובר למעשה במהפכה חוקתית ובעסק שמערב גם את הדתיים והחרדים.


גם ב"כולנו" יש התעסקות רבה סביב המצב הנוכחי. שר האוצר משה כחלון מפגין, ולא לראשונה, שטחיות משמעותית בתהליכי החקיקה. כחלון תמך בחוק הלאום המלא, לאחר שהתקבלה אחת מדרישותיו, והוא אף תמך בסעיף שעסק ב"קהילות מבודדות" וגם הגן עליו למרות ההתנגדות העצומה. ח"כ רועי פולקמן ממפלגתו של שר האוצר אמר בתום הדיון סביב החוק שמדובר בחוק יסודי – אבל עכשיו נזכר שצריך לשנותו.

 

שר האוצר, משה כחלון
 

תמך בחוק הלאום המלא. שר האוצר משה כחלון (רויטרס)

 


כעת, נתניהו מפעיל את כליו הפולטיים ועורך פגישות עם נציגי הדרוזים בכנסתם, אליהם מופנה עיקר הזעם, על מנת לתת להם כבוד. מוקדם יותר היום (חמישי), כינס ראש הממשלה דיון בנושא חוק הלאום בהשתתפות שר הביטחון אביגדור ליברמן, שר האוצר כחלון, שר התקשורת איוב קרא והח"כים חמד עמאר (ישראל ביתנו) ואכרם חסון (כולנו) מהקואליציה. זאת, בעקבות מחאת הלוחמים הדרוזים נגד חוק היסוד, שמפלה, לטענתם, אזרחי המדינה שאינם יהודים.


מטעמו של ראש הממשלה נמסר כי בתום ההתייעצויות תגובש תכנית שתיתן ביטוי למחוייבות העמוקה של מדינת ישראל לציבור הדרוזי. אותה התוכנית צפויה לכלול בין היתר טיפול בסוגיית הרס הבית והקצאת תקציבים. מחר ייפגש נתניהו עם שייח' מוואפק טריף, ראש העדה הדרוזית.


"חוק הלאום" עבר בכנסת בשבוע שעבר. ברוב של 62 תומכים מול 55 מתנגדים בקריאה שנייה ושלישית, לאחר ימים של דיונים ב"וועדת הלאום", שהגיעו לשיאם בדיון המקדים וההצבעה שנמשכו לא פחות מ-11 שעות ברציפות. "חוק יסוד: מדינת ישראל - מדינת הלאום של העם היהודי" קובע בחוק את מעמדה של המדינה כ"מדינת הלאום של העם היהודי", את סמליה, ואת בירתה כ"ירושלים השלמה והמאוחדת". כמו כן, החוק מעניק לעברית מעמד מיוחד על פני השפה הערבית, וקובע כי "המדינה רואה בפיתוח התיישבות יהודית ערך לאומי".