24.07.2018

16:49

הפלת המטוס הסורי: "טייס בדרגת אל"מ נהרג, גורל השני לא ידוע"

מקור מסר לסוכנות הידיעות הרוסית "ספוטניק" כי המטוס שהופל סמוך לגבול סוריה היה מסוג "סוחוי 24". באתרי המורדים בסוריה דיווחו כי הטייס השני נפל בשבי דאע"ש

סוכנות הידיעות הרוסית "ספוטניק" דיווחה אחר הצהריים (שלישי) מפי מקור, כי המטוס שהופל מוקדם יותר על ידי ישראל היה מסוג סוחוי 24. במטוס היו שני טייסים. אחד מהם, עומראן מאריי, קצין בדרגת עקיד (מקבילה לדרגת אל"מ בצה"ל), נהרג וגורלו של השני אינו ידוע. אולם, בחלק מאתרי המורדים בסוריה דיווחו כי הטייס השני נפל בשבי דאע"ש.

 

לחדשות עשר נודע כי לאחר שזוהתה החדירה לישראל, צה"ל ניסה לגרום למטוס לחזור על עקבותיו וקרא לעברו. בד בבד, נעשו שיחות לצבא רוסיה, כדי לוודא שלא מדובר במטוס רוסי. המטוס, שככל הנראה חדר בטעות לשטח ישראל, פנה חזרה לעבר סוריה כאשר שוגרו לעברו טילי הפטריוט, אך אלה השיגו אותו וכאמור, הפילו אותו בשטח סוריה. 

 

לאחר האירוע, העביר צה"ל לרוסים את רישומי המכ"מ מהתקרית, על מנת להוכיח כי ישראל פעלה מתוך הגנה עצמית ולא מתוך כוונה לתקוף את צבא אסד. בתוך כך, חיל האוויר תגבר טיסות ברמת הגולן נוכח הפעילות האווירית של צבא סוריה.

 

 

 

 

 

 מטוס קרב סוחוי (אילוסטרצייה)
 

מטוס קרב סוחוי (אילוסטרצייה) (רויטרס)

 

 

"ישנו מסלול מטריד של עימותים תכופים ומסוכנים בין ישראל וסוריה", אמר היום ניקולאי מלאדנוב, שליח האו"ם למזרח התיכון, "אני קורא לכל הצדדים לעמוד בתנאי ההסכם של 1974, ולתמוך בכוח שמירת השלום של האו"ם בהקשר זה".

 

מוקדם יותר, מסר דובר צה"ל כי שני טילי פטריוט שוגרו בשעות הצהריים לעבר מטוס קרב סורי מסוג "סוחוי" השייך לצבא אסד. עוד נמסר כי המטוס היה במעקב, חדר כשני קילומטרים לשטח ישראל - והופל. דובר צה"ל בשפה הערבית, אביחי אדרעי, מסר כי החדירה אירעה באזור דרום הגולן. בעקבות החדירה והיירוט, הופעלו אזעקות באזור רמת הגולן ועמק הירדן. לא דווח על נפגעים או נזק. חיל האוויר השתהה בתגובתו כדי לוודא שאכן מדובר במטוס סורי ולא רוסי.

 

נוסף על כך, אמר דובר צה"ל תא"ל רונן מנליס כי המטוס, שהמריא משדה התעופה הסורי T4, נפל בשטח סוריה וכי גורל שני הטייסים אינו ידוע. כמו כן, לדברי מנליס, במהלך היום התרחשו מספר אירועים שבהם מטוסים התקרבו לשטח ישראל. באירועים אלה, צה"ל פעל בתיאום עם הצבא הרוסי שנמצא בסוריה.

 

רשת "סקיי ניוז" בשפה הערבית דיווחה כי המטוס נפל באגן הירמוך הסורי. סוכנות הידיעות הרשמית של סוריה ציטטה מקור צבאי סורי, שאמר כי "האויב הישראלי הוכיח שהוא מאמץ את קבוצות הטרור החמושות ופגע באחד ממטוסי הקרב שלנו שתקפו את ההתקבצויות שלהם בתוך השטח האווירי הסורי". לדברי המקור, מטוס הסוחוי כלל לא נכנס לשטח ישראל. 

 

"החל משעות הבוקר ישנה עלייה במאפייני הלחימה הפנימיים בסוריה ובתוך כך פעילות גוברת של כוחות אוויר סוריים. צה"ל נמצא בערנות ומוכנות גבוהים וימשיך לפעול כנגד הפרות של הסכמי הפרדת הכוחות משנת 1974", נמסר מדובר צה"ל. על פי ההערכות, המטוס חדר לשטח ישראל בשוגג.

 

במקביל, נשמעים בגבול הצפון קולות פיצוץ כתוצאה מפיצוץ מבוקר של 350 מוקשים. כמו כן, הטלוויזיה הסורית דיווחה כי צבא אסד השתלט באופן כמעט מלא על השטחים הסמוכים לגדר הגבול עם למעט אזורים שבהם קיים ריכוז של ארגון דאע"ש. בצד הסורי מתקיימת לחימה ערה בימים האחרונים בין הצבא הסורי למורדים, כשבין היתר נעשה שימוש ברקטות, פצצות מרגמה וכלי טייס בלתי מאוישים, כל זאת סמוך לגבול עם ישראל.

 

 היירוט בשמי הצפון ומטוס סוחוי
 

היירוט בשמי הצפון ומטוס סוחוי (חדשות עשר)

 

 

הפעם האחרונה שמטוס קרב סורי מסוג "סוחוי 24", הופל ע"י צה"ל אירעה לפני כארבע שנים, בספטמבר 2014. המטוס שחדר אז לשטח האווירי של ישראל יורט בידי חיל האוויר. מדובר במטוס שאמור היה לסייע לצבא סוריה במלחמת נגד ארגוני המורדים ברמת הגולן וככל הנראה חצה בשוגג את הגבול. סוללת טילי קרקע-אוויר של חיל האוויר מסוג "פטריוט", המוצבת באזור צפת, שיגרה לעבר המטוס המאויש טיל אחד ויירטה אותו באוויר. 

 

בני בן מובחר, ראש מועצה אזורית מבואות חרמון, התייחס ליירוט המטוס הסורי: "ככל שהקרבות מתקרבים לגבול שלנו אכן יהיו זליגות. עם זאת, אני לא פוסל שיש גם ניסיונות לבדוק את הדופק והערנות שלנו. אנחנו כתושבי ישראל ממשיכים לסמוך על צה"ל ועל המערכות המתוחכמות שלו". עוד הוסיף כי "אנחנו ממשיכים את השגרה בצפון, אך עם טיפה יותר זהירות".