BETA

23.07.2018

05:50

עודכן:

טראמפ לרוחאני: "אם תאיים עלינו - תישא בהשלכות שמעטים חוו"

נשיא ארה"ב כתב בטוויטר, בתגובה לאמירת נשיא איראן לפיה מלחמה נגד מדינתו תהיה "אם כל המלחמות", כי "ארה"ב אינה עוד מדינה שתסבול את מילותיך המטורפות, היזהר!"

נשיא ארה"ב, דונלד טראמפ, פנה הבוקר (שני) בטוויטר לנשיא איראן, חסן רוחאני, באיום לפיו עליו להפסיק לאיים על ארה"ב, או שהוא יישא בהשלכות. זאת, בתגובה לאמירת רוחאני לפיה מלחמה של האמריקנים נגד מדינתו תהיה "אם כל המלחמות".

 

"אף פעם אל תאיים שוב על ארה"ב או שתסבול מהשלכות שמעטים בהיסטוריה סבלו מהן בעבר", כתב טראמפ. "איננו עוד מדינה שתסבול את מילותיך המטורפות של אלימות ומוות, היזהר!". בכיר במשמרות המהפכה אמר בעקבות דברי טראמפ כי מדובר ב"לוחמה פסיכולוגית" וכי נשיא ארה"ב "לא יעז" לנקוט בפעולה צבאית נגד איראן. חבר פרלמנט איראני הוסיף כי למרות הרטוריקה, הוא אינו מאמין שהמצב בין ארה"ב ואיראן יתדרדר לעימות צבאי.

 

 

בתוך כך, שר החוץ האמריקני מייק פומפאו תקף את מנהיגי איראן וטען כי הם חיים בעושר מופלג ובסביבה מושחתת. "השלטון במדינה מזכיר יותר מאפיה מאשר ממשלה", אמר פומפאו בקליפורניה, מול קהל שהיה ברובו אמריקני ממוצא איראני.

 

שר החוץ האמריקני התייחס גם למחאות בתוך איראן נגד משטר האייתוללות ואמר כי על העם האיראני לקבוע את הכיוון אליו הולכת מדינתם. "וושינגטון תתמוך במאבק המתמשך של העם האיראני להשמיע את קולו, מאבק שזוכה להתעלמות מצד המשטר".

 

פומפאו הוסיף כי הממשל האמריקני השיק ערוץ בשפה הפרסית, שיפעל 24 שעות, שבעה ימים בשבוע, ומטרתו תהיה לשדר תכנים לאזרחי איראן, כמו גם לאיראנים ברחבי העולם - בטלוויזיה, ברדיו וברשתות החברתיות. "דברי פומפאו היו התערבות ברורה בעניינים פנימיים של איראן. מדיניות כזו ללא ספק תאחד את האיראנים שיגברו על מזימות נגד מדינתם", אמר הבוקר דובר משרד החוץ האיראני. זמן קצר לאחר מכן, כתב פומפאו בטוויטר: "במשך ארבעים שנים, העם האיראני שמע מממשלתו כי ארצות הברית היא השטן הגדול. אנחנו לא מאמינים שהם מעוניינים לשמוע את הפייק ניוז האלה עוד".

 

  שר החוץ האמריקני, מייק פומפאו נואם בוושינגטון
 

שר החוץ האמריקני, מייק פומפאו נואם בוושינגטון (רויטרס)

 

 

הגנרל אמיר חתאמי, שר ההגנה האיראני, תקף את טראמפ בעקבות איומיו ואמר כי הבית הלבן מגיב רק לשפה מאיימת. "אנחנו חיים היום באווירה שנוצרת על ידי האויבים הרשעים שלנו ואנשים רעים כגון השליטים הנוכחים בארה"ב, כמו גם הבובות שלהם", אמר חתאמי, "אותם אנשים חושבים שהם יכולים למנוע מאיראן את הזכות לעשות שימוש במשאבים שלה, אבל הם לא מבינים שאנחנו נעמוד נגד הביריונות והסנקציות שלהם בכל הכוח שיש לרשותנו. אנחנו לא נבקש רשות מאף אחד מלחזק את ההגנה שלנו והתגובה שלנו לאיומים תהיה הרסנית". 

 

בתוך כך, אמר מזכ"ל המועצה להבטחת האינטרסים של המשטר באיראן, מוחסן ריזאי, לרשת אל-מיאדין הלבנונית, כי יותר מ-50 אלף חיילים של הצבא האמריקני נמצאים בטווח האש של איראן. 

 

בורהם קאסמי, דובר משרד החוץ האיראני, אמר כי "הצהרות אלו של בכירי הממשל האמריקני הן הוכחה לחוסר האונים ולכישלון של ההנהגה האמריקנית והן בגדר מלחמה פסיכולוגית הפועלת לצד הלחצים הכלכליים שלהם נגד איראן. הם רוצים להפנות את הזרקורים אל איראן ולעשות מניפולציות לקהילה הבינ"ל כדי להעכיר את האווירה. אני סבור שזו מלחמה פסיכולוגית וטעות שחוזרת ונשנית שהם מבצעים בניסיון להגן על האינטרסים של ארה"ב. הם לא מכירים לא את איראן ועל את העם האיראני ולא את האזור הרגיש הזה בעולם, ולכן אם ימשיכו להתנהג בצורה הזו, הם ישלמו מחיר כבד. הם צריכים לדעת שהעם האיראני הוא עם שאוהב את מדינתו והוא סבל בעבר תקופות קשות ובעיות רבות, ולא נכנע לשפה של איומים. 

 

בד בבד, הבוקר בפתח ישיבת הממשלה, התייחס ראש הממשלה בנימין נתניהו לאמירותיהם של טראמפ ופומפאו: "אני רוצה לשבח את העמדה התקיפה שביטאו הנשיא טראמפ ושר החוץ פומפאו. במשך שנים, המשטר הזה פונק על ידי המעצמות וטוב לראות שארה"ב משנה את המשוואה הפסולה הזו. בהקשר הזה אני חייב לציין ששיתוף הפעולה המדיני והצבאי עם ארה"ב הוא בשיא של כל הזמנים".

 

כאמור, הנשיא רוחאני הזהיר אתמול במפגש עם דיפלומטים איראנים את הנשיא טראמפ מפני מדיניות עוינת כלפי איראן, ואמר כי "מלחמה עם איראן היא אם המלחמות". עם זאת, לא שלל אפשרות של שלום בין שתי המדינות.

 

"מר טראמפ, אל תשחק עם זנב האריה, זה יוביל לחרטה גדולה", אמר רוחאני, לפי סוכנות הידיעות האיראנית IRNA. "אמריקה צריכה לדעת ששלום עם איראן יהיה אם כל מעשי השלום, ומלחמה עם איראן תהיה אם כל המלחמות. אתה לא בעמדה להסית את העם האיראני נגד האיטרסים הביטחוניים של איראן", פנה רוחאני לטראמפ.