09.07.2018

20:45

"המאמן לא אשם": שליח חדשות עשר מדווח מפתח המערה בתאילנד

בבית הספר של חלק מהנערים שנלכדו מארגנים כל יום תפילה להצלחת המבצע. דודתו של אחד הילדים: "אמרתי לעצמי שהוא יהיה בסדר. עבר זמן מה מאז שצחקתי"

מבצע חילוץ הנערים שנלכדו יחד עם מאמנם במערה בתאילנד נמצא בעיצומו ואתמול (שני) חולצו ארבעה נערים נוספים. בד בבד, ארבעה נערים והמאמן שליווה אותם, עדיין תקועים בתוך המערה ומקווים לצאת בשלום. הנערים שחולצו פונו לבית החולים המקומי במצב טוב ונמצאים בינתיים בבידוד.

 

"הצלחנו להשלים את משימתנו ארבע או חמש שעות לפני המועד הצפוי", אמר נרונגסנק אוסטנקורן, מושל מחוז צ'אנג ריי, "אם תנאי מזג האוויר לא ישתנו ואם נוכל להיערך בזריזות רבה יותרנצליח לנהל את המבצע במהירות גדולה יותר".

 

לכתבות נוספות בחדשות עשר >>
"החביא סכין - והתחזה לאדם אחר": פלסטיני נעצר במחסום ליד י-ם

הצפון רועד: רעידת אדמה בעוצמה 3.2 הורגשה באזור טבריה

"התייחס לבת ה-15 כאל רכושו - וכלא אותה": אישום נגד נער מיפו

 

שלט שהוצב בתאילנד בצל מאמצי חילוץ הנערים מהמערה
 

שלט שהוצב בתאילנד בצל מאמצי חילוץ הנערים מהמערה (רויטרס)

 

 

"תהיתי אם הוא יהיה בסדר, אמרתי לעצמי שהוא יהיה בסדר", אמרה או-טאן הונגוואטנה, דודתו של מונגקול בוניפאם, אחד הנערים שחולצו, "ידעתי שכך יהיה אך לא רציתי לומר זאת בקול רם. דאגתי, אך הקפדתי לשמור על קור רוח. עבר זמן מה מאז שצחקתי".

 

בבית הספר שבו לומדים שישה מהנערים מארגנים כל יום תפילה לשלומם. "אנחנו המומים למדי ממה שקרה", אמר לחדשות עשר אנטון ניקולס, מורה בבית הספר, "החילוץ מאוד משמח אותנו. אבל מותו של איש 'אריות הים' מעציב אותנו. זהו אובדן מצער".

 

 מסוק שהשתתף במאמצי חילוץ הנערים שנלכדו במערה בתאילנד
 

מסוק שהשתתף במאמצי חילוץ הנערים שנלכדו במערה בתאילנד (רויטרס)

 

 

"איננו מאשימים את המאמן. הם כבר היו שם פעמים אחדות וזהו פשוטו תזמון מצער ביותר", הוסיף ניקולס, "אנו מאמינים שהתלמידים עצמם הם גיבורים במובן מסוים, בשל החוסן החוזק והאומץ שהפגינובאופן כללי, הם הצליחו לשמור על קור רוח ולכן אנו גאים בהם מאוד ופשוט מצפים לשובם".

רפי ארוש, ישראלי שחי כבר 30 שנה באזור, הגיע לעזור וסיפר לחדשות עשר: "מהבוקר נכנסים אנשים, והובאו בלוני חמצן. מאוד מרגש להיות שם, אווירה של אנדרנלין בגוף. (זו) שליחות מאוד חשובה למטרה אחת - להוציא את הילדים מהמערה".

 

ארוש סיפר על ביקורו באותה המערה לפני 25 שנה. "הייתי שם בתקופה שבה היה אפשר ללכת ברוב המערה מבלי להיכנס למים, רק בוואדיות מסוימים אתה עובר עם מים עד המותניים", הוסיף ארוש, "בתקופת הגשם זה סכנת נפשות. אם היו גשמים בימים האחרונים, כל הפעולה והחילוץ היו יורדים לטמיון ומאות אנשים היו יכולים למות בתוך המערה. הנערים נכנסו במים שהיו עד המותניים, ואז היה גשם עז, וזה כמו גל צונאמי בתוך המערה. למזלם, הם הצליחו להגיע לחלק גבוה וניצלו".

 

במקביל, בכל העולם עוסקים בחילוץ הנערים. "אני בטוחה שהילדים הקטנים מפוחדים ורק רוצים לראות את משפחותיהם", אמרה ג'ולי בישופ, שרת החוץ האוסטרלית, "הם יכולים להיות סמוכים ובטוחים שהעולם נושא תקווה לשלומם ואנו בהחלט חושבים עליהם ועל צוותי החילוץ". מבצע החילוץ צפוי להתחדש ביממה הקרובה.