BETA

06.07.2018

23:08

תיעוד חדש: מה קרה לאיימן עודה בליל הפינוי של אום אל-חיראן?

יו"ר הרשימה המשותפת טען כי נפגע פעמיים מירי כדורי ספוג, אולם סרטון שנחשף כעת מעלה סימני שאלה על גרסתו. מומחה לכלי ירי: "ייתכן כי נפגע מרסיס רימון הלם" • צפו

אום אל-חיראן, תיק פתוח: תיעוד ממצלמות שהותקנו על גוף השוטרים, שנחשף היום (שישי) ב"שישי" עם אילה חסון, מעמיד בספק את גרסתו של יו"ר הרשימה המשותפת איימן עודה בנוגע לאירועים. על פי הגרסה שהציג בעבר, נפגע עודה פעמיים, בראשו ובגבו, מירי כדורי ספוג. מדובר בכדורים בקוטר 40 מ"מ, שעלולים לגרום לפציעה חמורה ואף למוות, ועל פי נהלי המשטרה השימוש בהם מותר רק לעבר מתפרעים אלימים, ורק לעבר פלג גופם התחתון.

 

אחד השוטרים שלח באמצעות פרקליטו תיעוד וידאו למחלקה לחקירות שוטרים ולפרקליט המדינה, וטען כי יש לחקור את חבר הכנסת עודה בגין הגשת תלונה שיקרית. עודה טוען כי טרם נורו עליו כדורי הספוג, הוא רוסס בגז פלפל מטווח אפס על ידי השוטרים. על עובדה זו אין מחלוקת, ותיעוד מפורש מאשש אותה למעלה מכל ספק. השאלה הגדולה היא מה קרה זמן קצר לאחר מכן: השוטרים טוענים כי פעלו לפי ההוראות, וכי הם ביצעו שימוש ברימוני הלם בלבד, אמצעי שלרוב אינו גורם לפציעות.

 

יוסף (קותי) יקותיאל, מומחה לכלי ירי ובליסטיקה, התייסח לאפשרות שרימון הלם הוא שגרם לפציעתו של עודה: "המטרה של רימון הלם היא להמם אנשים, אתה המום בגלל הסינוור החזק והרעש האדיר שזה יוצר על ידך", אך מסביר איך בכל אופן נגרמה פציעת חבר הכנסת, שתועדה אף היא: "יכול מאוד להיות שאיזה חלק, רסיס קטן כזה או אחר, יכול לפגוע בך". 

 

 איימן עודה פצוע באום אל חיראן
 

איימן עודה פצוע באום אל חיראן (רויטרס)

 

>> עוד כתבות בחדשות עשר:

לאחר פרסום התיעוד: האם הכלואה עם ילדיה הסכימה לגירוש לניגריה

טרגדיה בירח דבש: ישראלי נהרג בתאונת אומגה; זוגתו נפצעה קשה

בצל הפסקת האש: תיווך רוסי בין ישראל לאסד על אזורי החיץ בגולן

 

בתיעוד עצמו, אחד מלוחמי משמר הגבול נשמע כשהוא פונה לחברו, ואומר: "תן להם ספוג, יש לך ספוג?", קריאה המוכיחה כי חלק מהלוחמים אכן היו מצוידים בכדורים מסוג זה, ובכמה נקודות זמן אחרות באירוע אף בוצע בהם שימוש כנגד אזרחים אחרים. אלא שבמקרה זה, הקריאה לירות ספוג על חבר הכנסת עודה אינה נענית בפעולה, והלוחם עובר לקריאה: "זרוק להם רימון הלם", כעבור זמן קצר אכן נשמע פיצוץ, בסמוך מאוד לחבר הכנסת ואנשיו.

 

"פה אנחנו רואים בפירוש פיצוץ של רימון הלם, לא של שום דבר אחר, גם לפי ההבזק וגם לפי הרעש", אמר המומחה יקותיאל, והוסיף: "זה לא כדור ספוג, אך ורק זריקת רימון". חבר הכנסת איימן עודה סירב להשיב, לאחר צפייה בתיעוד, אם הוא עדיין סבור כי מדובר בירי כדור ספוג, ואמר: "זה תיק שמתנהל, אני לא צריך לדבר יותר מזה, אני העברתי את המסר שלי - עורך הדין שלי לא ייתן לי לדבר יותר מזה".

 

מהפרקליטות נמסר בתגובה: "החקירה בעניין זה הסתיימה וצפויה להתקבל החלטה בעת הקרובה. מאחר שעדיין לא התקבלה החלטה בתיק, לא נוכל להתייחס לחומר הראיות".

 

ממשרד עורכי הדין ברטל-כהן, המייצג את השוטרים המעורבים בתקרית, נמסר: "צר לנו שפרובוקציות שנועדו לגרוף הון פוליטי הובילו לפתיחה בחקירה פלילית נגד שוטרים מסורים שפעלו כדין, אולם תלונתינו הנגדית על כך שמדובר בתלונה כוזבת, נתקלת בחומה בצורה. מדובר באכיפה מפלה, אשר נידרש לה בבוא העת".