29.06.2018

08:30

עודכן:

משבר ההגירה באירופה: מנהיגי האיחוד הגיעו להסכם

במסגרת ההסכם שהושג בבריסל הוחלט כי על מנת לעצור סופית את עסקי הברחת המהגרים, יש צורך לפגוע בזרזים למבריחים. איטליה: נחליט בהמשך אם להקים מתקני הגירה

מנהיגי האיחוד האירופי הגיעו אתמול בבוקר (שישי) בבריסל להסכם בנוגע למשבר ההגירה ביבשת. במסגרת ההסכם, שנחתם בתום מרתון דיונים בן תשע שעות, הוחלט כי יוגברו מאמצים לעצירת מסתננים מלוב, יופעלו מאמצים לעצירת מסתננים מטורקיה והוסכם לנקוט בצעדים חוקיים ומנהליים נגד הגירה פנים-יבשתית, כלומר בין מדינות. עוד נמסר כי הושגה התקדמות בנוגע למערכת הגירה חדשה כלל יבשתית.

 

כמו כן, הוחלט שהאיחוד האירופי יתמוך כלכלית ובדרכים נוספות במאמצי חברותיו למנוע את ההגירה הלא חוקית במיוחד בספרד ובמדינות מהן מתבצעת ההגירה במיוחד מרוקו. עוד הוסכם כי על מנת לעצור סופית את עסקי ההברחה, יש צורך לפגוע בזרזים למבריחים. גרמניה, יוון וספרד הגיעו לסיכום לפיו מהגרים הרשומים ביוון ובספרד שיגיעו לגבול אוסטריה-גרמניה, יוחזרו ליוון וספרד.

 

לכתבות נוספות בחדשות עשר >>

מאות עצורים ברחבי ארה"ב במחאות נגד מדיניות ההפרדה של טראמפ

התחזית: ירידה בטמפרטורות; בשבוע הבא תורגש התחממות

להתראות כיתה א': תלמידי היסודי והגנים יוצאים לחופשת הקיץ

 

מנהיגי האיחוד הצהירו כי אירופה "נחושה למנוע" מצב של הגירה בלתי חוקית בזרם בלתי נשלט, כמו שהיה ב-2015, והחליטו כי מהגרים שהוצלו, יועברו על בסיס התנדבותי למתקנים שמתופעלים על ידי חברות האיחוד ושם תתבצע הבחנה בין מהגרים לא חוקיים שיוחזרו לארצות מוצאם לעומת מהגרים שזקוקים להגנה בינלאומית. מנציבות האו"ם לפליטים נמסר בתגובה לחתימה על ההסכם: "אנו מברכים כל תוצאה שתוביל לגישה שבה יהיו שיתוף פעולה והרמוניה וכזו שמציבה במרכז הצלת חיי פליטים בים". קנצלרית גרמניה אנגלה מרקל בירכה גם היא על ההסכם שהושג ואמרה כי "מדובר בצעד נכון בכיוון הנכון".

 

עמנואל מקרון ואנגלה מרקל בפסגה בבריסל
 

עמנואל מקרון ואנגלה מרקל בפסגה בבריסל (רויטרס )

 

 

ראש ממשלת איטליה, ג'וזפה קונטה, אמר בתום הפסגה כי מדינתו תחליט מאוחר יותר האם להקים מרכזי הגירה. נשיא צרפת, עמנואל מקרון, אמר כי ההסכם שנחתם מוכיח כי "שיתוף פעולה אירופי" גבר על אינטרסים לאומיים אחרים. עוד אמר מקרון כי אירופה תהיה חייבת להתמודד עם הנושא במשך זמן רב. "עלינו להצליח בהתמודדות עם האתגר הזה בזמן שנישאר נאמנים לערכינו", מסר הנשיא הצרפתי.

 

שלשום נמסר כי כמה ממנהיגי האיחוד האירופי הסכימו על טיוטה הנוגעת למדיניות בנושאים הגנה וסחר אולם טרם הגיעו להסכמה סופית - כך מסר גורם דיפלומטי צרפתי. איטליה סירבה תחילה לקבל את ההבנות שהושגו, כשברקע מדיניותה הנוקשה בנושא קבלת מהגרים לשטחה.

 

"מדינה חברה אחת לא קיבלה את ההסכמות, לכן אין הבנות בשלב זה", אמר דונלד טאסק, ראש מועצת האיחוד האירופי. ההצהרה המשותפת, אותה חסמה איטליה, אמורה הייתה למתוח ביקורת על מכסי הסחר שהטילה ארה"ב והביעה תמיכה בצעדים דומים מצד מדינות אירופה. קונטה אמר שיוכל לקבל את ההבנות רק לאחר ש-28 המנהיגים האירופאים יגיעו להסכמה על כלל הנושאים שנידונו, כאמור, במיוחד בנושא הגירה.

 

סירת מהגרים בחופי הים התיכון
 

סירת מהגרים וסירת חיל הים האיטלקי סמוך לחופי סיציליה (רויטרס )

 

 

קנצלרית גרמניה, אנגלה מרקל, הזהירה בטרם יצאה לפסגה בבריסל, כי עתידו של האיחוד האירופי תלוי ביכולתו למצוא פתרונות ל"שאלות החיוניות" בנושא הגירה. צרפת הציעה, בניסיון להגיע להסכמה, להתיר למדינות המסרבות לקבל את ההסכמות על מכסות המהגרים לשלם יותר לסוכנות הגבולות של האיחוד האירופי.

 

בתוך כך, מלטה הודיעה כי תסרב לקבל סירות מהגרים שהובאו על ידי ארגונים בינלאומיים. שלשום קיבלה המדינה אונייה שעל סיפונה 230 מהגרים לעגון בנמל, אולם ראש הממשלה הודיע כי מדובר במחווה חד-פעמית.

 

לפני כשבועיים הודיע שר הפנים של איטליה, מתאו סלביני, כי הוא אוסר על ספינות מהגרים נוספות, של שני ארגוני סיוע בין-לאומיים הפועלים בים התיכון, לעגון בנמלי המדינה. זאת, לאחר שאסר קודם לכן על ספינות מהגרים להיכנס לאיטליה", בצעד שנוי במחלוקת שעורר ביקורת מצד עמיתיו האירופים וארגוני הסיוע.