27.06.2018

23:03

8200 מחזקת את הנוער בפריפריה - אך מתנגדת למעבר אמ"ן לנגב

תוכניות לימוד, העצמה נשית, ובריחת מוחות: לא רק איראן מעסיקה את אנשי המודיעין. ובכל זאת, בכיר לשעבר ביחידה מבהיר: "אתה חושב שאשתי תהיה מוכנה שאעבור לשרת בדרום?"

במקביל למלחמת הסייבר נגד אנשי הגרעין האיראני, יחידה 8200 החליטה לנסות ולבצע מהפכה חברתית ולפתוח בפני יותר בני נוער בפריפריה החברתית של ישראל את האפשרות לשרת ביחידות המודיעין היוקרתיות. אך זה לא התיקון החברתי היחיד שנדרש מהיחידה, בה 88% מהתפקידים המוגדרים כמבצעיים מאוישים על ידי גברים. גם הקמת קריית המודיעין של צה"ל בנגב מעסיקה את קצינייה הבכירים, שמתנגדים בתוקף לביצוע המהלך.    

 

בשנים האחרונות הוקמה בהשתתפות פעילה מאוד של 8200 תכנית מצוינות ללימודי סייבר ומחשבים בפריפריה, בשם "מגשימים". מי שקובע את התכנים הנלמדים בתכנית הוא לא אחר מאשר המפקד הנוכחי של היחידה, תת-אלוף כ'. "איתרו את תלמידי התיכון שיש להם פוטנציאל אנושי גבוה, ולימדו אותם את כל הכלים כדי שאחר כך הם יגיעו לעתודה של צה"ל", אמר תת-אלוף במילואים פנחס בוכריס, מפקד 8200 לשעבר.

 

חיילי יחידה 8200
 

חיילי יחידה 8200 (חדשות עשר)

 

 

>> עוד כתבות בחדשות עשר: 

בעקבות הפרסום בחדשות עשר: בוטל קיצוץ הלימודים לילדים חולים

הקרב על דרעא: צבא אסד מנסה לגייס אלפי אזרחים דרוזים לשורותיו

"שונא את צבע עורו": האם נדהמה - בן ארבע צבע את פרצופו בלבן

 

במקצועות המודיעין ב-8200 המצב מאוזן יחסית מבחינה מגדרית, והנתונים אפילו נוטים לטובת הנשים: כ-54% נשים משרתות בתפקידים האלו, לעומת כ-46% גברים בלבד. אבל התבוננות בחרב המבצעית של 8200, יחידת הסייבר, תציג סיפור שונה לחלוטין: 88% גברים בתפקידים הנחשקים ביותר. גם כאן התיקון נמצא כבר בקנה, והחל משנת הלימודים הבאה תפעיל היחידה כיתות לתלמידות בלבד, שבהן ילמדו סייבר ומתמטיקה, במטרה להעלות את מספר הנשים בתחום הקריטי הזה.

 

אך יש משימה אחת שבכירי 8200 לא מוכנים לקחת על עצמם, והיא המעבר המתוכנן של יחידות המודיעין של צה"ל לנגב. ראש עיריית באר שבע, רוביק דנילוביץ, נשא מסר ברור בנושא: "אם הנגב טוב לענקיות הטכנולוגיה הבין לאומיות, הוא צריך להיות טוב גם לחיילי המודיעין של צבא ההגנה לישראל", אמר.

 

אלוף-משנה במילואים איציק הרפז, בכיר 8200 לשעבר, חשף חלק מהשיקולים שמובילים את התנגדות ראשי המודיעין למהלך: "אתה חושב שאשתי היקרה הייתה מוכנה שאני אעבור לשרת בדרום ואראה אותה פעם בשבוע? או שהיא הייתה מוכנה לעבור לגור בבאר שבע בשביל השירות ב-8200?".