21.06.2018

16:04

הספינים התבררו כלא נכונים: לא "חמגשיות" – רמאות בכוונה תחילה

כתב האישום נגד שרה נתניהו מוכיח שרעיית רה"מ הסתירה מידע באופן מודע. בפרקליטות הבינו את חומרת התיק מראשיתו והיה ברור שגם הסדר כספי לא יבטל את ההליך נגדה • פרשנות

כתב האישום שהוגש היום (חמישי) נגד רעיית ראש הממשלה, שרה נתניהו, בגין קבלת דבר במרמה בנסיבות מחמירות במסגרת תיק המעונות, מדגיש את העובדה שהיא רימתה את המדינה בכוונת תחילה תוך שהיא מציגה מצג שווא. כל הדיבורים והספינים על כך שהתיק משלב "חמגשיות" בלבד התבררו כלא נכונים, וכי אשת רה"מ מואשמת בכך שהסתירה את העובדה שיש מבשלת במעון רה"מ.


מכתב האישום עולה כי הפרשה משלבת שפים מוכרים וארוחות שעולות מאות אלפי שקלים. בין האורחים שהגיעו למעון רה"מ ונהנו מארוחות הגורמה שהזמינה עבורם אשת רה"מ, נמנים פוליטיקאים ואנשי בכירים בקרב הציבור, בהם בני הזוג אלוביץ', ארנון מילצ'ן ורעייתו, נשיא בית משפט העליון לשעבר, אהרון ברק, ורעייתו.

 

עוד כתבות בחדשות עשר >>

לראשונה: בית המשפט ביטל דוחות מהירות בשל שאלת אמינות המצלמות

ראש העיר קריית מלאכי לשעבר שהורשע בהטרדה מינית - יתמודד שוב

אושר בהונגריה: עונש מאסר למי שיסייע למבקשי מקלט

 

 שרה נתניהו
 

שרה נתניהו (רויטרס)

 

 

עוד עולה מהפרשה כי כל הדיבורים על כך שרעיית רה"מ תחזיר כסף ובכך תימנע מאישום פלילי - לא החזיקו מים. מלכתחילה בפרקליטות ירושלים סברו שהתיק צריך להסתיים בהגשת כתב אישום. במקביל, בסביבת היועץ המשפטי לממשלה הבינו שגם אם נתניהו תחליט להחזיר את כל הכסף - עדיין צריך להגיש נגדה כתב אישום. הם ראו כי עורכי דינה משכו את הזמן ולא הראו נכונות להחזיר את הסכום המלא אלא הרבה פחות, ולכן התגבשה אצל היועמ"ש ההחלטה כי אין מנוס מהגשת כתב אישום חמור.

 

מכתב האישום עולה כי נתניהו מואשמת שבין השנים 2013-2010 הזמינה ארוחות ממסעדות ומשפים בשווי של כ-359 אלף שקלים למעון ראש הממשלה, בזמן שיצרה מצג שווא לפיו לא מועסקת במעון מבשלת, על מנת לחייב את הארוחות על חשבון המדינה. 

כמו כן, הוגש כתב אישום נגד סמנכ"ל מבצעים ונכסים במשרד ראש הממשלה, עזרא סיידוף, בגין הסתרת העסקת המבשלות, מרמה במסגרת הזמנת שפים לאורחים פרטיים והעסקת מלצרים במעון הרשמי.

 

במסגרת האישום הראשון, מואשמים נתניהו וסיידוף בהסתרת העסקתה של מבשלת במשרה מלאה במעון במקביל להזמנת ארוחות ושפים ממסעדות. למרות העובדה שבמעון הועסקו מבשלות ועל כן לא ניתן היה להזמין מזון מבושל ממסעדות, כאמור בנוהל משנת 2009, הורתה הנאשמת כדבר שבשגרה לעובדי המעון (מזכירותיה ואבות הבית), להזמין ארוחות מוכנות ממסעדות עבורה ועבור בני המשפחה ואורחיהם, וכן מעת לעת הורתה להזמין שפים ממסעדות כדי שאלה יבשלו את האוכל לארוחות בהן התארחו במעון אורחים פרטיים של בני המשפחה, כל זאת, על פי כתב האישום, תוך מרמה ובאמצעות הצגת מצגי שווא.

 

 שרה נתניהו בסרטון המפורסם על מעון ראש הממשלה
 

שרה נתניהו בסרטון המפורסם על מעון ראש הממשלה (פייסבוק )

 

 

ברשימת עדי התביעה שמעורבים בפרשה נמצאים: ניר חפץ, מני נפתלי, גיל שפר, שלומית ברנע פארגו, היועצת המשפטית של משרד ראש הממשלה, אב הבית במעון אפי אזולאי וכן שפים ידועים כדוגמת: ליאור חפצדי, אורי נבון (בעלי של "מחניודה") ואבי לוי.

 

לפי כתב האישום, הזמנת הארוחות המוכנות והשפים מהמסעדות נעשתה בתדירות משתנה, בין פעמים בודדות בחודש לעשרות פעמים בחודש, כאשר בכל הזמנה מספר מנות. במרבית המקרים עלות כל הזמנה עמדה על מאות שקלים, ובמספר מקרים אף הגיעה עלות ההזמנה לאלפי שקלים.

 

על פי כתב האישום, כדי לגרום לכך שהמשרד יישא בעלויות הזמנת הארוחות המוכנות והשפים מהמסעדות, חרף העסקת מבשלת במעון ובניגוד לנוהל, פעלו נתניהו וסיידוף יחד ליצירת מצג שווא, שנועד להטעות את הגורמים הרלוונטיים במשרד, לפיו במעון לא מועסקת מבשלת, זאת מתוך ידיעה שאין הדבר כן ובכוונה להונות.

 

סיידוף החל בפעולות הללו מאפריל 2009 ושרה נתניהו לכל המאוחר החל מספטמבר 2010. הנאשמים הזמינו את הארוחות המוכנות והשפים מהמסעדות כאמור ודרשו מהמשרד לממן הוצאות אלה, תוך שהם מסתירים במעשה ובמחדל את העובדה שבמעון מועסקות מבשלות. באמצעות מצג השווא, הצליחו הנאשמים להונות את הגורמים הרלוונטיים במשרד אשר הסתמכו עליו, ולקבל הן את העסקת המבשלות בבישול ארוחות מלאות במעון והן את מימון המשרד לארוחות המוכנות ולשפים מהמסעדות.

 

באי כוחה של שרה נתניהו, עורכי הדין יעקב וינרוט, יוסי כהן ועמית חדד, מסרו בתגובה: "כתב האישום מופרך והזוי. פעם ראשונה בישראל ובעולם שמעמידים לדין רעיית מנהיג על אוכל בחמגשיות. לא היו פה שום מרמה והפרת אמונים או קבלת דבר במרמה או כל עבירה שהיא. רעיית ראש הממשלה שאינה עובדת ציבור, כלל לא הכירה את הנהלים ויצאה דוברת אמת בבדיקת פוליגרף כשנשאלה בעניין זה. רעיית ראש הממשלה היא לא זו שהזמינה את המזון והחמגשיות, אלא אב הבית לשעבר, עד המדינה מני נפתלי, כפי שהוא הודה בעצמו בבית המשפט בהרצליה.

 

"משפחת נתניהו היא לא זו שצרכה את עיקר המזון והחמגשיות, אלא אנשים רבים אחרים, לרבות עובדי הבית. הסכום כולל גם אירוח אורחים רשמיים מהארץ ומהעולם, לרבות ארוחות דיפלומטיות עם מנהיגים שאמורות להיות ממומנות מתקציב אחר, ושגם אותן 'הלבישו' על הגברת נתניהו.

 

"אבל האבסורד הגדול ביותר בכתב האישום נובע מכך שהוא מתבסס על נוהל בלתי חוקי, שגם מי שכתב אותו מודה שהוא בלתי חוקי. נוהל המבשלת נכתב בחטף על ידי שלושה פקידים חסרי סמכות, במיוחד עבור ראש הממשלה נתניהו, חמישה ימים בלבד לפני כניסתו לתפקיד ראש הממשלה במרץ 2009.

 

"הנוהל מעולם לא קיבל את האישור הנדרש על ידי ועדת הכספים של הכנסת שהיא הגורם היחיד המוסמך על פי חוק יסוד הממשלה, לקבוע מה מותר ומה אסור במעון ראש הממשלה. כתב אישום שמתבסס על נוהל לא חוקי, לא יכול להחזיק מים. לעומת זאת ועדת הכספים של הכנסת כן קבעה, בהתבסס על חוק יסוד הממשלה, שכל הוצאות הכלכלה של ראש הממשלה ומשפחתו במעון ראש הממשלה ישולמו על ידי המדינה, כפי שנקבע גם לגבי בית הנשיא.

 

"לא רק שכתב האישום מתבסס על טענות שקריות ועל נתונים שגויים ומסולפים, הוא מתבסס כולו על נוהל פסול ובלתי חוקי שהוחל במיוחד עבור ראש הממשלה נתניהו ועבורו בלבד. כעת נוצרה הזדמנות להטיל אלומת אור על העובדות לאשורן. אנו בטוחים שבסופו של דבר הצדק, האמת וההיגיון ייצאו לאור".