19.06.2018

23:38

"מין נכחד": תשוקה והנאה נשית - הכירו את הפורנו הפמיניסטי

סרטי הפורנו גרמו לחברה לפתח עולם דימויים גברי, אך יש גם מי שמנסה לשנות את התפיסה. "נשים מספרות לעולם כיצד הן רואות, מבינות ומרגישות מין" • הפרק השלישי בסדרה

פורנו פמיניסטי הוא נישה קטנה יחסית בתעשייה הגדולה הזו, אך בשנים האחרונות יש אנשים שמנסים לשנות את הדימויים שאנו צורכים. פרופסור דפנה הקר, מהתוכנית ללימודי נשים ומגדר באוניברסיטת תל אביב, אומרת: "אני חושבת שאחת השאלות המעניינות היא מה זה סקס פמניסטי, והמילה שעולה הרבה מאוד היא 'בחירה', ולא 'הסכמה' - המושג הפלילי המוכר לנו שמבחין בין אונס לבין סקס מותר ורצוי".

 

האשליות שפיחתנו ביחס לסקס הן לא רק אשמתו של הפורנו, אלא גם, ובעיקר, של הקולנוע ההוליוודי, שבמשך שנים הראה לנו מודל חדגוני של סקס בין סדיני סטן, לאור נרות ולצלילי מוסיקה רומנטית. ד"ר עמליה זיו, ראש החוג למגדר באוניברסיטת בן גוריון, אומרת: "באופן היסטורי, נשים הודרו, הן לא אמורות לצפות בפורנו. פורנו פמיניסטי מתאמץ להראות תשוקה והנאה נשית אותנטית".

 

לכתבות נוספות בחדשות עשר >>

לראשונה בישראל: אסיר החל בהליך שינוי מין בין כותלי הכלא

הפרקליטות דורשת לגזור שמונה שנות מאסר בפועל על קסטיאל

אלות וסכינים באמצע כביש 90: כך הותקף נהג על ידי בריונים

 

אריקה לאסט, במאית סרטי פורנו פמיניסטי, אומרת כי לדעתה "אין כל רע ברעיון של הפורנוגרפיה, ברצון לצפות באנשים מקיימים יחסי מין, זה בריא כשלעצמו". היא הוסיפה כי "נשים מאחורי המצלמה מספרות לעולם כיצד הן רואות מין, מבינות מין ומרגישות מין. אני חושבת שפורנו פמיניסטי הוא מגרה הרבה יותר מאשר הפורנו המיינסטרים שמתמקד רק בגברים, בהנאה שלהם, ופעמים רבות עסוק בצד האגרסיבי של הסרט".