19.06.2018

13:21

ההתעללויות בפעוטונים: עיריות מגבירות את הפיקוח על גני הילדים

ברקע הטענות על התעללות, הוחלט בראשון לציון והרצליה להציב מצלמות במעונות העירוניים. מחזיק תיק החינוך בעיריית ת"א-יפו: "הבעיה היא שלא העיריות אמורות לטפל בזה"

בווידאו - בעלת גן הילדים בר"ג על החשד להתעללות: "אין לי קשר למה שקרה"

 

העיריות מגבירות את הפיקוח על גני הילדים: ברקע הטענות על התעללות בכמה גני ילדים במרכז הארץ, ראש עיריית ראשון לציון דב צור הנחה היום (שלישי) את הגורמים הרלוונטיים להציב מצלמות בכל מעונות היום של עיריית ראשון לציון. המצלמות יתחברו ישירות למוקד העירוני של העיר וסיירי הביטחון יוכלו לפקח על הצוות במעונות. הצבתן תבוצע החל מהשנה הבאה ב-40 מעונות של החברה העירונית בהם יש למעלה מ-1,100 ילדים בגילאי חצי שנה ועד שלוש. 

 

>> לכתבות נוספות בחדשות עשר

מורי הנהיגה מזהירים: הרפורמה המוצעת תייקר את הוצאת הרישיון

התבססות איראן בסוריה: היועץ לביטחון לאומי ביקר בחשאי במוסקבה

דיווח: לאחר פגישה מתוחה - טראמפ התחייב לא לדרוש מישראל פירוז

 

במקביל, החליטה עיריית הרצליה לפעול להידוק הפיקוח על הגורמים המטפלים בפעוטות. כצעד ראשון, הוחלט להציב מצלמות בכל מעונות היום המופעלים על ידי העירייה, כאשר המצלמות שיותקנו ישמשו את הגורמים המפקחים על הגנים. בנוסף, ביום שני הקרוב תפעיל העירייה "קו פתוח", במתכונת של צ'ט לייב בפייסבוק, עם מנהלת היחידה לגיל הרך והגורמים המקצועיים האחראים על פיקוח על הגנים, על מנת לתת מענה מיידי להורים ולספק להם מידע לקראת רישום הילדים לגן לשנה הבאה.

 

 פעוטון. אילוסטרציה
 

הפיקוח יוגבר (ארכיון חדשות עשר)

 

עיריית תל אביב-יפו אישרה אתמול תכנית המרכזת את הטיפול העירוני בגילאי לידה עד 3. התכנית, בהובלת ממלא מקום ראש העירייה אסף זמיר, מחזיק תיק החינוך, כוללת ריכוז הטיפול העירוני בגילאי לידה עד 3 במנהל החינוך והגדלת היצע המסגרות לגיל הרך, בין השאר באמצעות הקלה על הקמת מסגרות חדשות.

 

בתוך כך, תינתן הדרכה, ליווי ותמיכה לצוותים החינוכיים במסגרות הפרטיות ויוחלט על תו תקן עירוני למסגרות אלו, אשר יעניק תמריצים וסיוע לגנים פרטיים בתמורה להכשרת כוח אדם, קורסי עזרה והשתלמויות שנתיות. "מדובר בתחום פרוץ ואני חושב שהלחץ הציבורי ישפיע על הכנסת", אמר זמיר בתוכנית "בוקר אור", "בינתיים אנחנו רוצים ליצור בסיס פיקוח התנדבותי ותו תקן שייתן אינדיקציה לכך שהגן עומד בסטנדרטים מסויימים. הבעיה היא שלא העיריות אמורות לטפל בזה. היכולות המשפטיות שלנו מוגבלות לעומת המדינה".  

 

סיגל אלקיים-וייס, הגננת החשודה בהתעללות בפעוטות בגן ברמת גן, שוחררה מוקדם יותר למעצר בית בתנאים מגבילים, בהם איסור יצירת קשר עם קטינים. שופטת בית משפט השלום בתל אביב חיותה כוחן אסרה על הכנסת מצלמות לדיון, לאחר שקטעים מהדיון הקודם שודרו בכלי התקשורת. "לא רוצה שהתמונות שראיתי בטלוויזיה יחזרו על עצמן", אמרה כוחן.

 

סיגל אלקיים-וייס בעת הדיון השני בהארכת מעצרה
 

סיגל אלקיים-וייס בעת הדיון השני בהארכת מעצרה (חדשות עשר )

 

 

עו"ד נס בן-נתן, סנגורה של החשודה, אמר לחדשות עשר בתום הדיון: "שמחנו שבית המפשט הסכים לשחרר אותה למעצר בית. מהרגע הראשון היא הכתה על חטא ושיתפה פעולה. גם בית המשפט סבר שאין סכנה לשלום הציבור". לדבריו, "היא שוחררה למספר ימים, על מנת להשלים את החקירה. אנחנו סבורים כשיתבררו העניינים, הציבור יראה שיש פער גדול בין מה שדמיינו שהיא עתה לבין מה שקרה בפועל. היא מבקשת סליחה מההורים, מהילדים. אנחנו מבינים את הכעס, אבל אני חושב שבסופו של דבר כשהדברים יתבררו יבינו שלא כצעקתה".

 

בעדותה אמרה אלקיים-וייס: "זאת אני בסרטונים, אני מודה, אבל לא יודעת למה התנהגתי כך. היו לי ימים קשים, מעידה פה מעידה שם, אבל לא מדובר בהתעללות". חוקרי מרחב דן הראו לגננת בת ה-38 את צילומי האבטחה שבהם היא נראית נוקטת באלימות כלפי הילדים. 

 

עו"ד נבון קצב, המייצג את זוג הורים שהגיש תלונה נגד אלקיים-וייס, הבהיר כי הם ידרשו את מיצוי הדין עמה, ולא יסתפקו בהתנצלות והבעת חרטה. הוא הוסיף וקרא להורים נוספים לפנות לרשויות במקרים דומים.