BETA

14.06.2018

05:05

עודכן:

טראמפ: "קים קשוח - אך עוד רבים אחרים עשו דברים רעים מאוד"

בראיון ל"פוקס ניוז" בתום הפסגה התייחס נשיא ארה"ב להפרת זכויות האדם ע"י מנהיג הדיקטטורה, ורמז כי מוכן להתעלם מכך לטובת פירוז: "מדינות רבות עשו דברים נוראיים"

נשיא ארצות הברית, דונלד טראמפ, התראיין אתמול (רביעי) לרשת "פוקס ניוז" בתום הפסגה עם מנהיג קוריאה הצפונית, קים ז'ונג און, בסינגפור, ורמז כי הוא מוכן להתעלם מהפרת זכויות האדם שמבצע קים במדינתו, וזאת לטובת פירוזו מנשק גרעיני. עם זאת, ציין כי יחשיב את הפסגה להצלחה רק אם פיונגיאנג אכן תוותר על ארסנל הגרעין שלה.

 

"אני אראה את זה כהצלחה רק כאשר זה יבוצע בפועל", אמר והוסיף, "אני חושב שכבר עשינו משהו היסטורי, אך הצלחה בשבילי היא רק כשמשהו מבוצע". עוד הוסיף טראמפ כי לדעתו השיחות עברו בהצלחה. "אני חושב שיש לנו מערכת יחסים טובה מאוד. אנחנו מבינים אחד את השני", אמר על קים.

 

>> כתבות נוספות בחדשות עשר:

מגשם שוטף לשרב יוקד: הכבדה בעומסי החום בסוף השבוע

הימור בטוח: אכילס החתול ניבא - רוסיה תנצח במשחק הפתיחה

פרסום ראשון: בלגיה לא נכנעת לקריאות החרם ותשתתף באירוויזיון

 

 טראמפ וקים חותמים על הסכם סינגפור
 

טראמפ וקים חותמים על הסכם סינגפור (רויטרס )

 

 

כשנשאל על מצב זכויות האדם הלוקה בקוריאה הצפונית ועל ההוצאות להורג שבוצעו על ידי משטרו של הדיקטטור, אמר טראמפ כי קים הוא "בחור קשוח", אך ציין כי "אנשים רבים אחרים עשו גם כן דברים רעים מאוד". מיד לאחר מכן הוסיף כי "ישנן אומות רבות שעשו דברים רעים", אך יחד עם זאת הדגיש כי למרות כל מה שאמר, אכן קים עשה דברים נוראיים.

 

בין השאר אמר טראמפ בראיון כי למרות קריאתו להחזיר את הכוחות האמריקניים מקוריאה הדרומית, נסיגה צבאית מהאזור לא נידונה במסגרת השיחות עם קוריאה הצפונית. "אשמח להוציא את הצבא החוצה ברגע שנוכל כי זה עולה הרבה מאוד כסף. אני רוצה להחזיר אותם הביתה, אבל זה לא עומד על הפרק בשלב זה. בזמן הנכון, זה יקרה", אמר.

 

בפגישה שנערכה הלילה בסינגפור בין שרי החוץ של ארה"ב, קוריאה הדרומית ויפן, התחייבו השלושה להביא לפירוז מנשק גרעיני של קוריאה הצפונית. שר החוץ האמריקני, מייק פומפאו, התעקש כי פיונגיאנג אכן מחויבת לכך, אך אמר כי מדובר יהיה ב"תהליך לא פשוט". עוד ציין, כי "למרות הטענות של קוריאה הצפונית, ארה"ב לא תקל על הסנקציות עד שפיונגיאנג תתפרק מנשק גרעיני".

 

אתמול צייץ טראמפ בחשבון הטוויטר עם חזרתו לארה"ב, כי "אין יותר איום גרעיני מכיוון קוריאה הצפונית". עוד כתב: "כולם יכולים להרגיש כעת הרבה יותר בטוחים מביום שבו נכנסתי לתפקיד", צייץ טראמפ, "הפגישה עם קים הייתה מעניינת וחוויה מאוד חיובית - לקוריאה הצפונית פוטנציאל גדול".

 

 דונלד טראמפ וקים ג'ונג און
 

דונלד טראמפ וקים ז'ונג און(רויטרס )

 

 

בציוץ המשך, תקף טראמפ את מתנגדיו ועקץ את קודמו בתפקיד ברק אובמה. "לפני שנכנסתי לבית הלבן אנשים העריכו שתהיה מלחמה כם קוריאה הצפונית. אובמה אמר שהיא הבעיה הכי גדולה והכי מסוכנת שלנו. אך לא עוד - אפשר לישון בשקט הלילה". בציוץ נוסף התייחס טראמפ להתחייבותו בפני קים כי ארה"ב תפסיק תפסיק את התמרונים הצבאיים המשותפים עם קוריאה הדרומית. "חסכנו הון בוויתור על משחקי מלחמה", צייץ הנשיא האמריקני.

 

עם זאת, אחרים במדינתו הביעו ספקנות בנוגע לתועלת שתצא מההסכם שנחתם. "מה שקיבלנו היה מצומצם ביותר ונעדר מהות ופרטים באופן מהותי", אמר כריס מרפי, סנטור דמוקרטי מקונטיקט, "ללא הגדרות של דברים כמו הפירוז מנשק גרעיני, ללא התניות הנוגעות לאימות וללא אזכור נושא הטילים".

 

"בהחלט מוקדם מדי לומר שזהו קצם של כל איום גרעיני פוטנציאלי מקוריאה הצפונית ושל כל איום למלחמה בחצי האי הקוריאני", אמר רוג'ר בייקר, מומחה לענייני קוריאה הצפונית.

 

גם ביפן נשארים זהירים בנוגע להבטחות קוריאה הצפונית. "כשבוחנים זאת באופן יסודי", אמר שר הביטחון של יפן, איטסונורי אונדרה, "היה וקוריאה הצפונית לא תביע עמדה ברורה גם אנו לא נשנה את עמדתנו".

 

שר החוץ האמריקני, מייק פומפאו, הגיע היום לקוריאה הדרומית כדי לעדכן את בת הברית בפרטי הסיכומים בפסגה ההיסטורית. פומפאו אמר כי ארה"ב רוצה שקוריאה הצפונית תנקוט צעדים משמעותיים לקראת התפרקות מנשק גרעיני - עד תום כהונתו הראשונה של הנשיא טראמפ. עוד אמר שר החוץ האמריקני, כי למרות דבריו של הנשיא טראמפ אודות ביטול התמרונים המשותפים עם קוריאה הדרומית, במידה וקוריאה הצפונית לא תנהל משא ומתן "בתום לב" - התמרונים יחזרו.