13.06.2018

13:07

טראמפ: "אין יותר איום גרעיני מקוריאה - אפשר לישון בשקט"

הנשיא האמריקני נחת בארה"ב לאחר הפסגה בסינגפור ועקץ בטוויטר את קודמו בתפקיד: "אובמה אמר שקוריאה הצפונית היא הבעיה הכי מסוכנת - לא עוד"

נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ שב היום (רביעי) בארצות הברית מסינגפור, שם התקיימה הפסגה ההיסטורית שלו עם קים ז'ונג און. בציוץ בטוויטר שפרסם עם נחיתתו, הצהיר הנשיא האמריקני כי "אין יותר איום גרעיני מכיוון קוריאה הצפונית".

 

"כולם יכולים להרגיש כעת הרבה יותר בטוחים מביום שבו נכנסתי לתפקיד", צייץ טראמפ, "הפגישה עם קים הייתה מעניינת וחוויה מאוד חיובית - לקוריאה הצפונית פוטנציאל גדול".

 

>> לכתבות נוספות בחדשות עשר:

יום לפני המונדיאל: מאמן ספרד פוטר מתפקידו

קיבלתם דוח ממצלמת מהירות? מועד התשלום הוארך

מכה לשר כחלון: מבקר המדינה בודק את תוכנית מחיר למשתכן

 

 

בציוץ המשך, תקף טראמפ את מתנגדיו ועקץ את קודמו בתפקיד ברק אובמה. "לפני שנכנסתי לבית הלבן אנשים העריכו שתהיה מלחמה כם קוריאה הצפונית. אובמה אמר שהיא הבעיה הכי גדולה והכי מסוכנת שלנו. אך לא עוד - אפשר לישון בשקט הלילה".

 

בציוץ נוסף התייחס טראמפ להתחייבותו בפני קים כי ארה"ב תפסיק תפסיק את התמרונים הצבאיים המשותפים עם קוריאה הדרומית. "חסכנו הון בוויתור על משחקי מלחמה", צייץ הנשיא האמריקני.

 

 הנשיא טראמפ נחת בארה"ב לאחר הפסגה בסינגפור
 

הנשיא טראמפ נחת בארה"ב לאחר הפסגה בסינגפור ( רויטרס)

 

 

בסוכנות הידיעות הרשמית של קוריאה הצפונית דווח הלילה כי בפסגה בין מנהיג המדינה קים ז'ונג און לנשיא ארה"ב דונלד טראמפ, הנשיא האמריקני התחייב להסיר את הסנקציות ולספק ערובות ביטחוניות לקוריאה הצפונית. זאת בניגוד להצהרתו של טראמפ במסיבת העיתונאים אתמול בתום הפגישה עם קים. עוד דיווחו הקוריאנים כי שני מהנהיגים הסכימו לבקר זה במדינתו של זה, וכי קים אמר שעל שני הצדדים להפסיק עם הפעולות העוינות.

 

במסיבת עיתונאים שכינס אתמול טראמפ, שעות ספורות אחרי שחתם עם קים על הסכם ההבנות, אמר הנשיא האמריקני כי "קים לקח צעד אמיץ למען עתיד בהיר לעמו והוכיח ששינוי הוא אפשרי". לצד האופטימיות, טען טראמפ כי אין לו דרך להבטיח שפיוניאנג אכן תתפרק מנשקה.

 

טראמפ טען כי הפגישה בין השניים הייתה עם כנות רבה, ובנתה צעדים לעתיד. "אנחנו מוכנים לפתוח בהיסטוריה חדשה ובפרק חדש עבור שני העמים", הצהיר הנשיא. טראמפ התייחס בדבריו גם למלחמת קוריאה ולסכסוך ארוך השנים: "המלחמה תיגמר בקרוב - העבר לא צריך להשפיע על העתיד. אויבים יכולים להפוך לחברים".

 

 דונלד טראמפ וקים ז'ונג און בפגישתם בסינגפור
 

דונלד טראמפ וקים ז'ונג און בפגישתם בסינגפור (רויטרס)

 

 

הנשיא האמריקני טען שקים ז'ונג און ייזכר כמי שיביא תקופה של ביטחון ושגשוג לבני עמו. "לקים יש אפשרות להביא לעתיד נהדר עבור עמו", אמר טראמפ, "רק האמיצים ביותר יכולים להביא לשלום".

 

טראמפ הוסיף כי מעבר לחתימה על הסכם ההבנות, קים אמר לו שקוריאה הצפונית תשמיד בקרוב אתר מרכזי שאינו כלול בהסכם. במקביל, הכריז הנשיא כי הסנקציות על פיונגיאנג בשלב זה יישארו בתוקף, ולא יוסרו. הוא טען כי הוא רוצה להחזיר חיילים אמריקנים מקוריאה הדרומית אך גם זה, בשלב זה, אינו על הפרק. טראמפ הוסיף וטען כי ארה"ב תעצור את התמרונים הצבאיים שלה באזור. בפועל, טען טראמפ בדבריו כי הצעדים המעשיים ייעשו רק בהמשך.

 

בהמשך השיב הנשיא לשאלות העיתונאים. הוא נשאל על האפשרות כי ייסע לביקור מדיני בפיונגיאנג ואמר כי הדבר יקרה בזמן המתאים. הדבר נכון לדבריו גם לגבי הזמנת קים לוושינגטון, אף על פי שטראמפ כבר הזמין את השליט מקוריאה הצפונית לבירה האמריקנית.