11.06.2018

21:43

שעות לפסגה: ישנה אופטימיות - אך צריך לזכור שטראמפ לא צפוי

הצהרותיו האחרונות של שר החוץ האמריקני מעלות את האפשרות שהצדדים כבר הגיעו להסכמים שיכתירו את הפגישה בהצלחה. עם זאת, עדיין רב הנסתר על הגלוי • פרשנות

לקראת הפסגה ההיסטורית הלילה (שלישי) בין נשיא ארה"ב דונלד טראמפ מנהיג קוריאה הצפונית קים ז'ונג און בסינגפור, יש סיבות לאופטימיות. זאת, לאור העובדה ששר החוץ האמריקני מייק פומפאו אמר כי ארה"ב מציעה ערובות יוצאות דופן לקוריאנים, במידה שיתפרקו לחלוטין מנשק גרעיני. פומפיאו אף התעקש על כך שלא יוסרו הסנקציות עד שקוריאה הצפונית תפורז - אמירה משמעותית שמרמזת אולי על כך שכבר הוסכם על סעיפים שונים שעמם ניתן יהיה להגדיר את הפסגה כהצלחה.

 

הקוריאנים בינתיים כבר רשמו הישג, שכן על פי גורמים בוושינגטון, ארה"ב לא תעלה את נושא זכויות האדם. הקוריאנים מחזיקים מספר מחנות ריכוז אכזריים בהם הם כולאים אזרחים.

 

שר החוץ האמריקני מייק פומפאו
 

מייק פומפאו (רויטרס )

 

 

>> עוד כתבות בחדשות עשר:

בלון תבערה נחת על גג חממה בעוטף עזה; אין נפגעים

פסגת טראמפ קים תתחיל מחר במתחם נופש שתכנן משרד פוסטר ושות

דוח חמור: חשד לפלילים בהכנת מעון ראש הממשלה לביקור טראמפ

 

עם זאת, עדיין לא ברור כיצד תסתיים הפסגה. מהניסיון שלנו עם טראמפ הוא עושה כל מיני דברים, לפעמים הם מתוכננים ולפעמים לא. הוא מאלתר, ולא ניתן לדעת מה יעשה. מה שברור הוא שהקוריאנים ינסו לרמות. גם אם יגידו שהם מוכנים להתפרק מנשק גרעיני, עד שזה לא קורה – עדיף לא להאמין להם.

 

שר החוץ פומפאו, שמשתתף במשלחת האמריקנית לסינגפור, אמר מוקדם יותר היום במסיבת עיתונאים כי "השיחות בין המשלחות מתקדמות במהירות. עם זאת, הפסגה הנוכחית מהווה בסיס להמשך המגעים וההחלטה על פירוז גרעיני לא תתקבל בה". עוד הוסיף כי "התוצאה היחידה מבחינת ארה"ב תהיה פירוז מלא של קוריאה הצפונית, שיהיה מפוקח ובלתי הפיך".

 

פומפאו אמר בהמשך דבריו כי "ההנחה שצוות הנשיא לא מסוגל להתמודד עם הצדדים הטכניים של פירוק מגרעיני היא טעות. העובדה שטראמפ יפגוש מחר את קים היא ללא ספק ההוכחה לכך". עוד הוסיף כי "הסנקציות על קוריאה הצפונית לא יוסרו עד שהיא תפורז באופן מלא". שר החוץ האמריקני כתב כי "המשלחת משתוקקת לראות אם קים אכן מתכוון למה שהוא אומר".

 

 שר החוץ של סינגפור עם מנהיג צפון קוריאה
 

שר החוץ של סינגפור עם מנהיג צפון קוריאה(חדשות עשר )

 

 

מוקדם יותר נפגש טראמפ עם ראש ממשלת סינגפור, לי הסיין לונג, שמארח את הפסגה ההיסטורית, שצפויה להיפתח מחר בשעה 4:00 בלילה (שעון ישראל). במהלך הפגישה אמר טראמפ כי "יש לנו פגישה מאוד מעניינת מחר והיא עשויה להיות ממש טובה" וכי "דברים יכולים לעבוד יפה מאוד". טראמפ הודה ללי על אירוח הפגישה: "אנו מעריכים את האירוח והמקצועיות שלכם".

 

לפגישה עם ראש ממשלת סינגפור, הגיע טראמפ בליווי שר החוץ מייק פומפאו, ראש הסגל בבית הלבן, ג'ון קלי, והיועץ לביטחון לאומי, ג'ון בולטון. במהלך הלילה כתב פומפאו, בחשבון הטוויטר כי: "ארה"ב מחוייבת לפירוז חצי האי הקוריאני מגרעין". גם הנשיא האמריקני כתב ברשת החברתית: "נהדר להיות בסינגפור. ההתרגשות בשיאה".

 

נשיא קוריאה הדרומית, מון ג'יאה אין, התייחס אף הוא לפסגה: "הרצון לפרז את קוריאה הצפונית לא יכול להיפתר בפגישה אחת. גם לאחר שהם יפתחו בדיאלוג, נצטרך להמתין לסיום של תהליך ארוך שעשוי לקחת שנים כדי לפתור לחלוטין את הבעיות". עוד הוסיף כי "כדי להשלים את התהליך צריך שכל המדינות המעורבות ישתפו פעולה".

 

הנשיא טראמפ נחת אתמול בשעות אחר הצהריים בסינגפור, שעות לאחר הגעתו של קים למדינה. זהו ביקורו הראשון של השליט הצפון קוריאני במדינה שאיננה סין או קוריאה הדרומית, מאז שעלה לשלטון בשנת 2011. אבטחה חסרת תקדים צפויה להקיף אותו במהלך שהותו בסינגפור, שעתידה להסתיים כ-5 שעות לאחר הפגישה עם טראמפ. הפרופסור קים דו היון, מומחה באבטחת אישים מדרום קוריאה, אמר: "בשל העובדה שמקום וזמן הפגישה פורסמו מראש, האבטחה על קים תהיה הדוקה במיוחד", והוסיף: "ניתן לשער שדרישות האבטחה שהגישו הצפון קוריאנים לסינגפורים מרחיקות לכת אפילו ביחס לאלו של האמריקנים".