05.06.2018

19:00

 הפגנה במסגרת "צעדת השיבה" בגבול עזה
הפגנה במסגרת "צעדת השיבה" בגבול עזה,
דובר צה"ל

הרש"פ לצרפת: איראן מממנת את ההפגנות ברצועה • פרסום ראשון

השגריר הפלסטיני בפריז עדכן בכיר במדינה כי איראן דוחפת את הפגנות "צעדת השיבה", ואמר שלרשות אין ברירה אלא לתמוך בהן, כיוון ש"רוב המשתתפים מוחים על המצוקה הכלכלית"

פרסום ראשון: הרשות הפלסטינית עדכנה לפני שבועיים את צרפת כי איראן מממנת ודוחפת את ההפגנות אותן מוביל חמאס ברצועת עזה בשבועות האחרונים, כך אמר בכיר צרפתי לחדשות עשר.

 

"איראן מממנת ודוחפת באופן מלא את הפגנות חמאס בעזה", אמר לבכיר הצרפתי השגריר הפלסטיני בפריז, סלמן אל-הרפי. "אין לרשות ברירה אלא לתמוך בהפגנות כיוון שרבים מהמשתתפים מפגינים בגלל המצוקה הכלכלית. אנחנו מגנים את התגובה הישראלית כי רוב המפגינים פועלים בדרכים לא אלימות".

 

>> עוד כתבות בחדשות עשר:

נשיא צרפת יאמר לנתניהו: יש לפעול מול איראן - אבל בחוכמה

תופעה מטרידה בקנדה: טווסים מציפים את העיר - ותוקפים מכוניות

המחבל שירה למוות בגיא כפרי בחיפה הורשע ברצח ממניע לאומני

 

למרות זאת, צרפת הייתה אחת המדינות הבולטות שהובילו את הגינויים נגד ישראל, כולל הצבעה בעד ההחלטה הכוויתית במועצת הביטחון של האו"ם ביום שישי האחרון.

 

 בנימין נתניהו ועמנואל מקרון בדאבוס
 

בנימין נתניהו ועמנואל מקרון בדאבוס(לע"מ, עמוס בן גרשום)

 

 

היועץ לביטחון לאומי של הנשיא מקרון, פיליפ אטיין, שביקר לפני שבוע וחצי בירושלים נתקל בביקורת חריפה מצד עמיתיו הישראלים על התגובה הצרפתית להפגנות בעזה. אנשי המטה לביטחון לאומי ומשרד החוץ הראו לאטיין מצגת ובה השוואה של ההודעות שפרסמו מדינות העולם בנושא עזה, ממנה עלה שצרפת הובילה את הביקורת נגד ישראל במערב.

 

נשיא צרפת, עמנואל מקרון, צפוי לומר לראש הממשלה, בנימין נתניהו, בפגישתם היום בפריז, כי צרפת מסכימה שיש לפעול נגד תכנית הגרעין האיראנית, נגד תכנית הטילים ונגד החתרנות האיראנית באזור. כך מסר בכיר צרפתי לחדשות עשר.

 

עם זאת, ידגיש הנשיא הצרפתי כי "יש לעשות זאת בצורה חכמה". הבכיר הצרפתי ציין כי מקרון יאמר לנתניהו כי באיראן מתקיים ויכוח פנימי חריף בין גורמים מתונים בראשות הנשיא חסן רוחאני שרוצים לשפר את הקשרים עם מדינות המערב, לבין גורמים קיצוניים בראשות משמרות המהפכה.

 

לדברי הבכיר הצרפתי, מקרון יאמר לנתניהו כי יש לפעול בצורה שתחזק את הגורמים המתונים באיראן ולא את הגורמים הקיצוניים. בפגישה צפוי לעבור המסר כי צרפת תומכת בפעילות הישראלית נגד האיראנים בסוריה, מוכנה לסייע בהפעלת לחץ על איראן לצאת מסוריה וכן רוצה לפעול בדרכים דיפלומטיות נגד תכנית הטילים של איראן ולקחת חלק בהסדר עתידי בסוריה ביום שלאחר מלחמת האזרחים.

 

בשבועות האחרונים נערכו מספר הפגנות אלימות של פלסטינים על גבול הרצועה, בהן נהרגו עשרות מירי צה"ל. מוקדם יותר היום פרסם צה"ל  ממצאים ראשוניים מתחקיר התקרית בסוף השבוע שבמהלכה נהרגה הפרמדיקית בת ה-21.

 

לפי התחקיר, במהלך האירוע נורה מספר מצומצם של כדורים, ולא בוצע ירי ישיר ומכוון לעבר א-נג'אר. כלומר, צלף צה"ל לא התכוון לפגוע בא-נג'אר. בדיקת ההתרחשויות נמשכת ובין היתר, בצה"ל בוחנים האם א-נג'אר נפגעה מנתז או קליע. כמו כן, האירוע יתוחקר על-ידי מנגנון התחקור המטכ"לי וממצאיו יועברו לפצ"ר.

 

הלוויתה של א-נג'אר נערכה ביום שבת בנוכחות אלפים. ח"כ אחמד טיבי (הרשימה המשותפת) התייחס למותה של נג'אר במהלך כנס בוואדי ערה, וטען כי "הריגת הפרמדיקית רזאן א-נג'אר היא פשע מלחמה נתעב. היא בוצעה על ידי צלף מוג לב ונפשע שראה אחות עם חלוק לבן ולחץ על ההדק". הוא הוסיף: "האם הצלף רקד וצהל כשפגע במטרה, והאם שר הבטחון יעניק לו צל"ש? רזאן היא שהידה נעלה, שמתה תוך כדי עבודה קדושה של הגשת סיוע לפצועים".

 

"צה"ל פועל באופן שוטף להפקת לקחים מבצעיים ולצמצום מספר הנפגעים מירי במרחב גדר הגבול ברצועת עזה", עוד נמסר. "למרבה הצער, חמאס פועל באופן מכוון ומתוכנן לסיכון אזרחים, כאשר מדי שבוע הוא מציב בחזית הפרות הסדר האלימות ילדים צעירים, נערים ונשים, הנשלחים לגדר ומשמשים בפועל 'מגן אנושי' למימוש מטרות חמאס. צה"ל שב ומזהיר את האזרחים מהתקרבות לגדר ונטילת חלק באירועים האלימים ובפיגועים".