BETA

04.06.2018

18:08

עודכן:

נתניהו: בוחנים אפשרויות כדי למנוע קריסה הומניטרית בעזה

במסיבת עיתונאים שנערכה בגרמניה, אמרה מרקל כי מדינתה תפעל דיפלומטית נגד תכנית הטילים האיראנית ונגד פעילותה בסוריה. רה"מ: "איראן הסכנה הגדולה ביותר"

ראש הממשלה, בנימין נתניהו, אמר הערב (שני) בתדרוך לכתבים לאחר פגישתו עם קנצלרית גרמניה, אנגלה מרקל, כי ישראל "בוחנת אפשרויות שונות כדי למנוע קריסה הומניטרית ברצועת עזה". נתניהו ציין כי הסיבה להפגנות בקרבת הגדר בגבול היא המצב הכלכלי הקשה שנוצר בעזה בעקבות הסנקציות של אבו-מאזן וההשקעה הכספית של חמאס בהתעצמות צבאית.

"ישראל היא זו שפועלת הכי הרבה למנוע קריסה הומניטרית כזו בעזה", אמר נתניהו. "אני העליתי את עזה בפגישה עם מרקל. אמרתי לה שהמשבר נוצר בגלל שאבו-מאזן קיצץ את הכסף, חמאס השקיע את הכסף שנותר במנהרות. ואז הם החליטו להתנפץ על הגדר. זו תוצאה של המשבר הכלכלי".

 

>> עוד כתבות בחדשות עשר:

ריבלין שוחח עם אבו מאזן בטלפון ודרש: גנה את הטרור מעזה

גלנט מכריז מלחמה על הבדואים בנגב: 20 אלף דירות חדשות ליהודים

שני פלסטינים נורו כשניסו לחדור מעזה עם גרזן; אחד מהם נהרג

 

נתניהו ציין כי אינו יודע מתי תוצג תכנית השלום של הנשיא טראמפ. "התכנית לא הוצגה לי ואני לא מכיר שהיא תוצג אחרי הרמדאן", אמר נתניהו. "האמריקנים כל הזמן עובדים על זה ולכן לא יכול להציג שלא יציגו במוקדם או במאוחר. השאלה המעניינת מול מי הם יציגו כשעבאס אומר שהוא לא מוכן לדון איתם".

 

ראש הממשלה הוסיף כי עדכן את הקנצלרית מרקל לגבי שיחותיו עם נשיא רוסיה פוטין לגבי ההתבססות האיראנית בסוריה וההסדר החדש שהרוסים רוצים לגבש בדרום סוריה. "איראן צריכה לעזוב את כל שטחה של סוריה מבחינת ההתבססות הצבאית. אני לא מדבר על פעילות כלכלית. האיראנים לא מסתירים את כוונתן להשמיד אותנו – ולכן אמרתי למרקל שאנחנו רוצים לפעול נגד האיום הזה כשהוא קטן".

 

נתניהו אמר עוד כי הבהיר למרקל שעם הסכם או בלי הסכם גרעין ישראל מתנגדת נחרצות לכל פעולה של איראן שמקדמת אותה לנשק גרעיני. "אם יהיה ניסיון כזה אנו מחויבים למנוע מאיראן להשיג נשק גרעיני", אמר נתניהו.

 

נתניהו נואם בברלין
 

נתניהו נואם בברלין( רויטרס)

 

 

מרקל ונתניהו ערכו מוקדם יותר מסיבת עיתונאים משותפת בברלין. מרקל התייחסה להתבססות האיראנית בסוריה, לתכנית הגרעין שלה ולמצב בעזה בעוד שנתניהו המשיך בהתנגדותו הנחרצת להסכם הגרעין ולנוכחות האיראנית בסוריה.

 

"יש לנו דעות שונות על הסכם הגרעין, אך אנחנו מאמינים שההשפעה האזורית של איראן מדאיגה מבחינת ביטחון ישראל", אמרה מרקל. "נפעל דיפלומטית נגד תכנית הטילים האיראנית ונגד הפעילות האיראנית בסוריה. נפעיל את השפעתנו כדי להוציא את איראן מאזור הגבול הישראלי-סורי".

 

"אנו מתנגדים להתבטאויות של ההנהגה האיראנית", אמרה מרקל. "אנו מחוייבים לביטחון ישראל. אנו לא רוצים של איראן יהיה נשק גרעיני אבל המחלוקת היא כיצד משיגים זאת. אנחנו חושבים שהסכם הגרעין הוא הפיתרון לבעיה הזאת. יש לנו יותר שקיפות עם הסכם הגרעין ואנחנו רוצים לשמר אותו".

 

בהמשך, התייחסה מרקל לסכסוך הישראלי-פלסטיני ואמרה צכי גרמניה תומכת בפתרון שתי מדינות לשני עמים "למרות המצב הסבוך והיעדר תהליך השלום". "דיברנו על פרויקטים שגרמניה תוכל לתמוך בהם בעזה", אמרה.

 

אחריה דיבר נתניהו והדגיש שאיראן היא הסכנה הגדולה ביותר. "רק אתמול חמינאי אמר שישראל היא סרטן שיימחה מעל פני האדמה", אמר. "איראן מנסה להשיג נשק גרעיני. העברנו לגרמניה מידע שהשגנו מארכיון הגרעין האיראני. חשוב שהסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית תפתח בחקירה נגד איראן לאור המידע החדש הזה. לא נאפשר לאיראן להשיג נשק גרעיני".

 

נתניהו עם קנצלרית גרמניה, אנגליה מרקל, בברלין
 

נתניהו עם קנצלרית גרמניה, אנגליה מרקל, בברלין ( חיים צח, לע"מ)

 

 

נתניהו הוסיף שאיראן מנסה לבסס את צבאה בסוריה. "הם בחצר האחורית של ישראל כדי לתקוף אותנו, אנחנו לא נקבל זאת". "נוכחות צבאית איראנית בסוריה כוללת מיליציות שיעיות עם מפקדים איראנים", המשיך. "המטרה שלהם היא גם דתית. איראן רוצה לנהל קמפיין הדתה שיעי בתוך סוריה הסונית. זה יביא למלחמה נוספת בסוריה ולעוד גל פליטים שכולנו יודעים לאן הוא יגיע".

 

לסיכום אמר: "סנקציות כלכליות על איראן ישברו להם את הכספומט שמאפשר להם לממן את פעילות הטרור שלהם. איראן צריכה לעזוב את סוריה - את כל סוריה".

 

כפי שציין נתניהו, מנהיגה העליון של איראן, האייתוללה חמינאי, אמר בנאום לרגל 29 שנים למותו של מנהיג המהפכה האיסלאמית באיראן חומייני: "ההתפתחות במישור הגרעין מהווה גאווה למדע באיראן. האויב מנסים ללחוץ עלינו כלכלית כדי לנסות להשתלט על המדינה שלנו, אבל הלחץ הזה לא יצליח".

 

 חמינאי נואם ביום השנה למות חומייני
 

חמינאי נואם ביום השנה למות חומייני( רויטרס)

 

 

"הכוח של איראן בתחום הטילים ממלא תפקיד בביטחון המדינה. הטילים של האויב היו מכסים את כל הערים באיראן ולא הייתה לנו כל יכולת להגיב", אמר חמינאי. "האויב יודע היום כי אם הוא יתקוף את איראן הוא יקבל בחזרה עשרה טילים על כל טיל". לגבי המצב בעזה אמר: "איראן עומדת לצד כל המדוכאים בפלסטין ותומכת במדינות ההחברות בציר ההתנגדות כמו סוריה".

 

לבסוף עבר חמינאי לדבר בשפה הערבית ואמר: "אפנה כעת בערבית לצעירים הערביים. אני אומר לכם שאי נקיטת עמדה נחרצת נגד האויב הציוני הפכה חלק מהממשלות הערביות לאויבים של עמיהם. אתם הצעירים נושאים באחריות לבטל את המשוואה הזו. אני קורא לכם לבנות את האישיות שלכם - העתיד יהיה שלכם אם אתם אלה שתבנו אותו היום. אל תיכנעו להגמוניה של הכופרים. יום השישי הזה הוא יום ירושלים, בו אנחנו מגנים על העם הפלסטיני הלוחם והקורבן. אני קורא לכם לעמוד איתן ושיהיה לכם בהצלחה".