BETA

30.05.2018

17:38

עודכן:

נתניהו: "אם בעזה ימשיכו לנסות אותנו - הם ישלמו הרבה יותר"

ראש הממשלה התייחס למתיחות בדרום בטקס האזכרה לחללי "אלטלנה": "אינני רוצה שהאויב ידע מה מצפה לנו". חמאס והג'יהאד האסלאמי פרסמו תיעוד שיגורים. הקבינט התכנס הערב

המתיחות בדרום: ראש הממשלה, בנימין נתניהו, התייחס הערב (רביעי) להסלמה בעוטף עזה בדברים שנשא בטקס האזכרה לחללי "אלטלנה". "אנחנו מציידים את צה"ל בהרבה ברזל - ברזל משובח, ברזל מתוחכם", אמר נתניהו. "צה"ל הגיב בעוצמה בתקיפה של עשרות מטרות של גורמי הטרור. המכה הקשה ביותר שהנחתנו עליהם מזה שנים. מי שאחראים להסלמה בהשראת איראן הם שלטון חמאס, הג'יהאד האסלאמי וארגוני הטרור האחרים".

 

ראש הממשלה הצהיר: "אינני מפרט את תוכניותינו משום שאינני רוצה שהאויב ידע מה מצפה לנו. אבל דבר אחד ברור לו: כשהם מנסים אותנו הם משלמים מיד. ואם ימשיכו לנסות אותנו הם ישלמו עוד הרבה יותר". בד בבד, הקבינט המדיני-ביטחוני התכנס הערב בקריה שבתל אביב למשך כשעתיים כדי לדון במתיחות בדרום. החל מהשעה 18:00, על פי הודעת פיקוד העורף, ההנחיות המיוחדות לעוטף עזה בוטלו, והשגרה שבה.

 

לכתבות נוספות בחדשות עשר >>

הציעה נישואין לזוגתה - וגילתה שהייתה אמורה לקבל הצעה בעצמה

אסור לחבוש כיפה ולהתפלל: הכללים החדשים במערכת החינוך בצרפת

יממה לפני המסע הרצחני בלייז' - התוקף הרג אדם נוסף

 

אחר הצהריים, הזרועות הצבאיות של כלל הארגונים ברצועת עזה פרסמו הודעה משותפת: "עבר הזמן שבו האויב קובע את כללי העימות ומשוואות המאבק לבדו. הפגזה תיענה בהפגזה ואם האויב ישתמש בכוח העושק והרודנות, אנחנו נשתמש בכוח אללה ואז בנחישות של עמנו וביכולות אותן צברנו בזכות דם השהידים שלנו".

 

נתניהו נואם בטקס האזכרה לחללי "אלטלנה" בבית העלמין בנחלת יצחק
 

נתניהו נואם בטקס האזכרה לחללי "אלטלנה" בבית העלמין בנחלת יצחק (חדשות עשר)

 

 

עוד נכתב: "אנחנו נפנה את היכולות שלנו כלפי האויב מתוך נאמנות לשהידים ותמיכה לעם שלנו במלחמה המתמשכת שלו להשיג את זכויותיו. אנו מזהירים את האויב מתוצאות ההתעקשות שלו על שבירת המשוואות עם ההתנגדות ומזהירים אותו מהתוקפנות על עמנו ואנשינו. ואנו מבהירים את מוכנותנו לבלום בכל כוח כל תוקפנות או טיפשות או יבצע האויב. לא נשב בחיבוק ידיים נוכח בריונות הכיבוש הציוני ולא נשתוק על פשעיו, הימים האחרונים הוכיחו ועוד יוכיחו בכל שלב  בסכסוך שהתגובה שלנו תגיע בזמן המתאים, המקום המתאים והדרך המתאימה". 

 

חמד אל-רקב, דובר מטעם חמאס, הוסיף בהודעה נפרדת: "לא נאפשר מתקפות על אזרחי הרצועה. ההתנגדות מוכנה להגיב לתוקפנות ציונית ולחוסר צדק. מספר גורמים פעלו אמש להפסקת אש. לא ביקשנו כלל את ההסלמה אך הגבנו למה שהאויב הישראלי עשה. הסכמנו להפסקת אש אבל אם הישראלים יתקפו שוב - נגיב בחריפות".

 

קודם לכן, הג'יהאד האסלאמי פרסם סרטון שבו נראים שיגורים שנטען שהתרחשו אתמול, במהלך יום הקרב האינטנסיבי ביותר שהתרחש בעוטף עזה מאז מבצע "צוק איתן". בהמשך, גם הזרוע הצבאית של ארגון חמאס, גדודי עז א-דין אל-קסאם, פרסמה סרטון דומה. 

 

 

בד בבד, תמונות שפורסמו בתקשורת הפלסטינית מציגות את החורבן שנותר ברצועה לאחר תקיפת צה"ל. בין היתר, הוצגו מבנים הרוסים שככל הנראה הופצצו מהאוויר. מפקד פיקוד דרום, אלוף אייל זמיר, אמר כי "תקפנו מטרות מאוד ערכיות ומאוד חשובות שחיכו הרבה זמן להזדמנות שלהן, ואני חושב שבנקודת הזמן הזו יש פה הישג מאוד גדול לנו בהקשר הזה".

 

עם זאת, הוא הבהיר כי "צריך להגיד שיש לא מעט מטחים שנורו לכיוון המוצבים שלנו". לדברי זמיר, "רוב הרקטות יורטו על ידי כיפת ברזל או נפלו בשטחים פתוחים". הוא סיכם והעריך כי "עדיין יש מורתעות עמוקה של ארגוני הטרור וחמאס, וחוסר רצון להגיע למערכה רחבה". לפי דובר צה"ל, היעדים שהותקפו כוללים מאגר רקטות בייצור עצמי של הג'יהאד האסלאמי, אמצעי לחימה ימיים מתקדמים של חמאס, מחסן טילי כתף, מחסן רחפני נפץ, מחרטה לייצור רקטות ואתר אימונים להטסת רחפנים.

 

ההריסות בעזה לאחר תקיפת צה"ל
 

ההריסות בעזה לאחר תקיפת צה"ל (חדשות עשר)

 

 

חרף השקט היחסי, שנשמר מאז שעות הבוקר, צה"ל ממשיך לשמור על מוכנות, ותגבר את אזור הדרום ועוטף עזה במערכות כיפת ברזל נוספות. בכלי התקשורת הפלסטיניים דווח כי כוחות צה"ל ביצעו ירי לכיוון פעילי הזרוע הצבאית של חמאס, גדודי עז א-דין אל-קסאם, במהלך ביקורם בנקודת תצפית שנפגעה בהפצצות במרכז הרצועה.

 

במקביל, ברקע המתיחות, לאור שיקולים מבצעיים ולאחר התייעצות שקיים הרמטכ"ל, רא"ל גדי איזנקוט, עם מפקד פיקוד הדרום, אלוף אייל זמיר, הוחלט כי החלפת מפקדי הפיקוד תדחה בשלושה ימים לתאריך 6 ביוני.