BETA

30.05.2018

13:54

עודכן:

הכוננות בדרום נמשכת: "אם ראשי חמאס ישגו – דמם בראשם"

חרף השקט היחסי, צה"ל ממשיך לשמור על מוכנות ותגבר את האזור במערכות כיפת ברזל נוספות. ברקע המתיחות, הוחלט לדחות את החלפת מפקדי פיקוד הדרום בשלושה ימים

צילום וידאו: ששון תירם

 

שר הבינוי והשיכון, יואב גלנט, התייחס היום (רביעי) בוועידה של איגוד המהנדסים למתיחות בדרום, ואמר כי "כל מי שמציע לכבוש את רצועת עזה אני שואל אותו שתי שאלות – מה המחיר ומה יהיה אחרי? אני לא רואה מתנדבים לשלוט על הרצועה – לא המצרים, לא הפלסטינים לא האירופים ואני מקווה שאיש לא חושב שאנחנו נשלוט עליה".

 

לדבריו, מדובר בחוויה "לא מוצלחת ולא טובה ואין מה להרוויח ממנה". לכן, אמר גלנט, כי "אם חמאס, הג'יהאד האסלאמי, ועדות ההתנגדות או ארגונים אחרים ינסו להרים את ראשם, כל האפשרויות, כולל סיכולים ממוקדים, נמצאים על הפרק. כאשר אני אומר סיכולים, אני מתכוון מהחוליות היורות ועד מי שנותן את ההוראות – כולם על הפרק. בכולם אפשר לפגוע. אם החמאס ימשיך ויעשה שגיאות – דמם של ראשי חמאס בראשם".

 

>> כתבות נוספות בחדשות עשר:

יממה לפני המסע הרצחני בלייז' - התוקף הרג אדם נוסף

רוסיה: על כל הכוחות שאינם סורים לסגת מהגבול עם ישראל - בהקדם

אצטדיונים ומופעים: הורחב האיסור על עישון בשטח ציבורי

 

חרף השקט היחסי, שנשמר מאז שעות הבוקר, צה"ל ממשיך לשמור על מוכנות, ותגבר את אזור הדרום ועוטף עזה במערכות כיפת ברזל נוספות. כמו כן, ברקע המתיחות, לאור שיקולים מבצעיים ולאחר התייעצות שקיים הרמטכ"ל, רא"ל גדי איזנקוט, עם מפקד פיקוד הדרום, אלוף אייל זמיר, הוחלט כי החלפת מפקדי הפיקוד תדחה בשלושה ימים לתאריך 6 ביוני.

 

השר יואב גלנט
 

השר יואב גלנט(ששון תירם)

 

 

בתוך כך, מהמועצה האזורית אשכול נמסר כי "מאז שעות הבוקר נשמר השקט. עבר על כולנו לילה לא שקט, בו הופעלו אזעקות בכל רחבי המועצה. לאחר הערכת מצב בשעות הבוקר עם הצבא הוחלט לא לשנות את ההנחיות מאתמול ולקיים את יום הלימודים ואת ההסעות כסדרם, תוך תגבור נוכחות אנשי הבטחון והצבא. צוותי החינוך התאימו את יום הלימודים לחוויות שעברו הילדים. את חוגי החוץ (כדורגל וסיירות) הוחלט לבטל עקב הוראת משרד החינוך שלא לקיים פעילויות חוץ בטווח של 15 ק"מ מהגבול. בשעות הערב תתקיים הערכת מצב ולאחריה יצא דף עדכון".

 

למעשה, חמאס רצה לסיים את ההסלמה אמש ב-21:00 והפיץ מסרי הפסקת אש. הארגון, יחד עם הג׳יהאד האיסלמי, נצר את האש ב-1:30 לפנות בוקר ואף פרס אנשיו כדי למנוע שיגורים. עד 5:20 - המועד האחרון שבו בוצעו שיגורים לעבר שטח ישראל, מי שירה היו ארגוני ועדות ההתנגדות והסלפים ברצועה.

 

ברקע הרגיעה הנמשכת מאז הבוקר בעוטף עזה, פקיד ישראלי בכיר אמר היום כי "ישראל העבירה מסר לחמאס - אם האש תתחדש, ההתקפות על הארגון ועל שאר הארגונים בעזה יהיו חזקות אף יותר. משעות הבוקר נפסקה האש וכעת האחריות היא על חמאס".

 

בווידאו: פריסת מערכות כיפת ברזל נוספות בדרום

 

 

הגורם הוסיף: "צה"ל הנחית בלילה מכה משמעותית בעזה. אנו פועלים באחריות ובשיקול דעת". לדבריו, "ישראל פועלת בחודשים האחרונים בעוצמה ובנחישות נגד כל ניסיון להפר את ריבונותה ו/או לפגוע בביטחון תושבי הדרום ותמשיך לפעול בעוצמה נגד כל ניסיון להפר את השקט". בתוך כך, הקבינט המדיני-ביטחוני יתכנס הערב בשעה 18:00 בקריה שבתל אביב כדי לדון במתיחות בדרום.  בד בבד, השר נפתלי בנט ביקר במועצה האזורית שער הנגב ואמר: "ההתחממות בצד העזתי היא לא מקרית. המוח הוא מוח איראני, והידיים - ידיים חמאסניקיות. המטרה העיקרית היא איראן. ברגע שנטפל בראש התמנון, כבר ממילא אנחנו נראה מצב הרבה יותר טוב מול כל זרועות התמנון".

 

בתוך כך, במהלך הלילה אמר בכיר חמאס, חליל אל-חיה, כי הושג הסכם הפסקת אש בין ישראל ל"פלגי ההתנגדות". "פלגי ההתנגדות הסכימו לשוב להבנות הפסקת האש והם יהיו מחויבים להן כל עוד הכיבוש הישראלי יהיה מחויב להן", אמר, וציין כי ההבנות הושגו בעזרת מספר מתווכים. סוכנות הידיעות הפלסטיני "מען" דיווחה מפי מקורות פלסטיניים כי "פלגי ההתנגדות" הודיעו שהסכם על רגיעה נחתם בארבע לפנות בוקר עם ישראל, אך כיוון שמטוסי צה"ל המשיכו לתקוף בעזה הם ירו בתגובה לעבר עוטף עזה.

 

 סוללת כיפת ברזל
 

סוללת כיפת ברזל(רויטרס)

 

 

מנגד, בישראל נשמעו הכחשות. שר התחבורה והמודיעין ישראל כץ הוסיף בריאיון לרשת ב': "אין הבנות עם חמאס. זו עליית מדרגה ולא נאפשר ירי נוסף". גם שר החינוך וחבר הקבינט נפתלי בנט אמר כי אין הסכם הפסקת אש. "יש פעולה של מדינת ישראל נגד עזה ויש את מה שהצד השני יחליט יקבע את גורלו. אנחנו לא הגענו לשום סיכומים ולשום הסכם מול חמאס". עוד הוסיף בנט כי "נכון לשעה זו כ-75% מהתלמידים הגיעו לבתי הספר בעוטף. עבר על התושבים לילה לא קל, ובין חצות לשעות הבוקר היו אזעקות ומעבר לממ"דים. גם אני ביליתי את הלילה באחד היישובים וחוויתי את הלילה הלבן הזה".

 

לדבריו, "כל ההתחממות בצד העזתי אינה מקרית או מקומית. המוח הוא איראני והידיים חמאסניקיות. ישראל מצויה במערכה ממוקדת ועקבית אל מול ראש התמנון באיראן, שמפעיל זרועותיו בלבנון, סוריה ועזה כדי לפגוע בנו. מכיוון שאנו מנהלים מערכה כלכלית, מדינית וצבאית מול איראן, היא מנסה להסיח את דעתנו. בעודנו נותנים ביטחון לתושבי עוטף עזה ובעודנו מכים בחמאס, אסור לנו להפיל את הכדור, להוריד את המבט מהמטרה העיקרית – איראן".